Pasmine kao genetski resursi i njihova kategorizacija
Pasmina je skupina domaćih životinja s jasnim i uočljivim vanjskim svojstvima po kojima se razlikuje od drugih definiranih skupina unutar iste vrste ili skupina životinja koja je zbog zemljopisne i/ili kulturne izolacije od sličnih skupina životinja prihvaćena kao poseban identitet. Za uzgojno valjana grla izvornih pasmina vodi se središnja baza podataka. Bazu čine podaci o porijeklu, eksterijernim i proizvodnim karakteristikama, rezultatima genetske karakterizacije i genomskog vrednovanja.
Kategorizacija pasmina
Pasmine su nastale odabirom životinja koje su prilagođene vanjskim uvjetima kao što su klima, dostupnost stočne hrane, proizvodni sustavi i uzgojni ciljevi.
Kategorizacija pasmina domaćih životinja izrađena je temeljem Smjernice za razvoj izvještaja država (FAO, 2005.) i Zakonskog okvira za upravljanje životinjskim genetskim resursima (FAO, 2005.) te temeljem specifičnosti i značaja pojedinih pasmina.
Stoga se definiraju slijedeće kategorije pasmina domaćih životinja:
- Lokalno adaptirane pasmine su pasmine koje se uzgajaju u određenoj državi dovoljno vremena da bi se genetski adaptirale na jedan ili više tradicionalnih proizvodnih sustava ili okoliša, a obuhvaćaju:
- izvorne pasmine (lokalne, autohtone) su pasmine domaćih životinja za koje je na osnovu povijesnih izvora o pasmini dokazano da su nastale na području Republike Hrvatske i da je to prvotno okruženje za razvoj pasmine, kao i da za pasminu postoji hrvatska uzgojna i povijesna dokumentacija. Iz spomenute dokumentacije treba biti vidljivo da se za pasmine vodi porijeklo najmanje pet generacija predaka te da za pasmine postoje uzgojna i selekcijska pravila,
- tradicijske pasmine su pasmine domaćih životinja koje po izvornom nastanku nisu s prostora Republike Hrvatske ili za koje to nije dokazano. Pasmine su u Republici Hrvatskoj u neprekinutom uzgoju već pedeset (50) godina za kopitare i goveda ili trideset (30) godina za ostale vrste domaćih životinja. Za pasmine postoji hrvatska uzgojna dokumentacija iz koje je vidljivo da se za pasminu vodi porijeklo od najmanje pet (5) generacija. Za te pasmine se također provode uzgojna i selekcijska pravila.
- Pasmine od posebnog značaja za Republiku Hrvatsku su pasmine koje udovoljavaju jednom od navedenih kriterija:
- pasmine se kontinuirano uzgajaju na području Republike Hrvatske slijedom duge povijesne tradicije uzgoja i imaju jasnu i neupitnu gospodarsku važnost te dodatan značaj za tradicijske, folklorne i/ili turističke aktivnosti uz očuvanje agroekološkog sustava i identiteta područja. Za pasmine također postoji hrvatska uzgojna dokumentacija,
- pasmine koje su uzgajane na području Republike Hrvatske i čiji su uzgoji nakon “istiskivanja” iz područja na kojima su pasmine uzgajane ponovno obnovljeni (reintroducirane) na području Republike Hrvatske, a zbog svojih posebnih karakteristika, uz neupitnu i jasnu gospodarsku vrijednost, imaju i dodatni značaj.
- Inozemne pasmine koje se održavaju u različitom području od onog u kojem su se razvile i uključuju pasmine koje nisu lokalno adaptirane i koje nisu nastale na prostoru Republike Hrvatske, a obuhvaćaju:
- introducirane pasmine čija je introdukcija započela prije oko pet generacija, a koje su uvožene u relativno kratkom vremenskom razdoblju odnosno bliskoj prošlosti te nisu ponovno uvožene od tada,
- kontinuirano introducirane pasmine su pasmine čiji se lokalni genski fond redovito nadopunjava iz jednog ili više izvora izvan Republike Hrvatske. Mnoge od pasmina koje se koriste u sustavima intenzivne proizvodnje ili koje trže internacionalne uzgojne organizacije nalaze se u ovoj kategoriji.
Literatura:
Nacionalni Program očuvanja izvornih i ugroženih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj 2021.-2025.
Mirna Dadić Ćućić, univ. spec. agr.