
Na pokušalištu Veleučilišta u Križevcima održana demonstracijska aktivnost Primjena bespilotnih letjelica u poljoprivredi
Demonstracijska aktivnost je održana u suorganizaciji Veleučilišta u Križevcima, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i tvrtke DIGITAL AGRO d.o.o. koja posjeduje bespilotne letjelice i programsku podršku.
Iako je žetva kukuruza u punom jeku kao i sjetva ozimih kultura, na demonstracijskoj aktivnosti se okupio znatan broj poljoprivrednika te studenata Veleučilišta u Križevcima. Okupljeni poljoprivrednici pokazali su veliki interes za nadogradnju znanja i upoznavanje s novim tehnologijama. Možemo slobodno konstatirati da primjena dronova u poljoprivredi nije više samo neka daleka budućnost nego postaje sadašnjost. Sve više se prepoznaju prednosti novih tehnologija koje svakim danom pronalaze svoju široku primjenu u poljoprivredi.
Cilj ove edukacije bio je upoznati poljoprivredne proizvođače s jednim dijelom precizne poljoprivrede, korištenjem bespilotnih letjelica. Pojašnjeni su potrebni preduvjeti za korištenje bespilotnih letjelica i prikazano je samo korištenje bespilotnih letjelica.
Predstavljen je dron DJI AGRAS T 50 uz pomoć kojeg je obavljeno usijavanje smjese leguminoza u usjev kukuruza prije žetve na površini od 1 ha, a zatim je pokazana mogućnost primjene navedenog drona u vinogradarstvu i višegodišnjim nasadima. Treba odmah napomenuti kako tretiranje iz zraka sa zaštitnim sredstvima trenutno nije dopušteno po zakonskoj regulativi EU pa tako ni RH – iako postoji nekoliko primjera izuzeća u zemljama EU-a. Moguća je aplikacija biostimulatora i folijarnih gnojiva.
Primjena bespilotnih letjelica može rezultirati smanjenjem troškova proizvodnje kroz smanjenje radnih sati poljoprivrednih strojeva, radnika i uštedom repromaterijala. Dodatna prednost korištenja bespilotnih letjelica u praksi se pokazuje u nepovoljnim vremenskim uvjetima kada zbog prevelike vlažnosti tla nije moguće ući na poljoprivredne površine i obaviti prihranu usjeva. Ostale mogućnosti koje nudi primjena drugih vrsta bespilotnih letjelica je područje detekcije stanja zakorovljenosti usjeva, snimanje potrebe za tretiranjem protiv bolesti ili štetnika. Sve navedeno odražava se na veću kvalitetu proizvoda, povećanje uroda uz smanjenje negativnog utjecaja na tlo i okoliš.
Sanja Vuković, dipl. ing. agr.
Slavko Kopilović, dipl. ing. agr.