Određivanje tehnološke zrelosti maslina – Četvrta preporuka
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede (dalje: Uprava za stručnu podršku) i njezini službenici na terenu nastavljaju s provedbom projekta „Određivanje tehnološke zrelosti maslina u njihovom području uzgoja“, koji se počeo provoditi 2018. godine uoči berbe maslina, s ciljem davanja preporuka maslinarima za pravovremenu berbu.
Korištenjem najsuvremenije analitičke tehnike, tzv. NIR spektrometrije (punog naziva Diode array bliska infracrvena DA NIR), učinkovito se i jednostavno utvrđuje sadržaj ulja u suhoj tvari ploda masline, koji je stabilan pokazatelj sadržaja ulja u plodu i ne mijenja porastom težine ploda.
Uzorkovanje plodova maslina za to ispitivanje počelo je ove godine 2. rujna 2024. i planira se završiti kad maslina dostigne maksimalni sadržaj ulja u plodovima, što se iskustveno očekuje oko 11. studenog 2024., a ovisno o sorti i području uzgoja maslina. Uzorkovanje za analize obavlja se svakih 7 dana, na 9 područja uzgoja duž hrvatskog priobalja: Zapadna obala Istre (sjeverni i južni dio), Hrvatsko primorje (otoci Krk i Rab), Sjeverna Dalmacija (Zadarska i Šibensko-kninska županija), Srednja Dalmacija s otocima Šolta, Brač i Hvar, poluotok Pelješac, otok Korčula i jug Dalmacije – Konavle, i to na sortama: Buža, Istarska bjelica, Leccino, Oblica, Plominka, Mašnjača, Krvavica, Levantinka, Lastovka i Drobnica.
U priloženoj Tablici 5. (klinknite ovdje) za tekuću 2024. godinu maslinari trebaju pratiti dva osnovna parametra prinosa i kvalitete masline kojim će odlučiti kada je optimalan termin za berbu. To su: ulje u suhoj tvari i težina ploda masline. Sve dok vrijednost ulja u suhoj tvari raste, znak je da maslina stvara ulje u biljnoj stanici, a pri tome ga i harmonizira (u okusima i mirisima). Dok se stvara ulje maslina nije za brati.
Za lakše snalaženje priložene su i Tablice 1,2,3, i 4. koje pokazuju prosječne optimalne termine berbe u nazad pet godina, a za naše najznačajnije sorte i u prosijeku za neka uzgojna područja.
Tablica i graf 1. Istarska_županija_BJELICA_2019_2020_2021_2022_2023_2024
Tablica i graf 2. Srednja_Dalmacija_Dograde_Kaštel_Sućurac_OBLICA_2019_2020_2021_2023_2024
Tablica i graf 3. Srednja_Dalmacija_Dograde_Kaštel_Sućurac_LEVANTINKA_2019_2020_2021_2023_2024
Tablica i graf 4. Južna_Dalmacija_Konavle_G. Vataje_OBLICA_2018_2019_2020_2021_2022_2023_2024
U budućem tjednu očekuju se još nešto padalina ali ništa značajno, maslina se nakupila maksimalno sa vodom i kroz idućih 10 – 14 dana uz povoljnije vremenske uvijete, očekuje se postepeno sušenje ploda i povećanje randmana u uljarama.
Optimalnu tehnološku zrelost pokazala je jedna sorte u jednom uzgojnom području. Prema prošlogodišnjim rezultatima i usporedbom na području Zapadne obala Istre (Južni dio, lokalitet Vodnjan), sorta ISTARSKA BJELICA spremna je za branje! Za sjeverni dio taj se termin očekuje za 10 dana. Pa je također preporuka, a zbog vremenskih uvjeta (mogućih kišnih razdoblja), za sortu ISTARSKA BJELICA, krenuti u berbu kada vrijeme dopusti i iskoristiti svaki pogodan trenutak. ISTARSKA BJELICA na ovom uzgojnom području spremna je za berbu tj. akumulirala je najveću količinu ulja u suhoj tvari za ovu godinu i prema ovogodišnjim uvjetima. Očekivani randmani biti će od 17 % pa na više kako vrijeme bude odmicalo.
Sve ostale analizirane sorte još uvijek akumuliraju (stvaraju) ulje. Nisu za berbu!
Zaključno, prema mjerenjima izravnom metodom u nazad pet godina, istarska bjelica je najranija sorta za berbu u HRVATSKOJ!
16. 10. 2024.
Preporuku pripremio:
Tomislav Filipović, dipl. ing.