USPJEŠNO ZAVRŠENA PRVA RADIONICA IZ TRADICIJSKIH ZANATA U ŠTRIGOVI

U organizaciji Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva , u okviru intervencije 78.01. “Potpora prenošenju znanja” Programa ruralnog razvoja 2023.- 2027., u Štrigovi, od 28. do 31. siječnja organiziran je tečaj iz strukovnog osposobljavanja – Osnivanje i upravljanje poljoprivrednim gospodarstvom – Poduzetništvo žena u ruralnom području.

Tijekom tečaja, dvanaest polaznika imalo je priliku upoznati se sa tradicijskim zanatima  – izradom uporabnih predmeta od komušine te izradom keramike. Također, tijekom tečaja polaznici su upoznati sa zakonskim propisima koji reguliraju područje dopunskih djelatnosti na OPG-u, o ekonomskim i marketinškim aspektima te poreznim sustavom kao i energetskom učinkovitošću i permakulturom. Kako pored teorije, polaznici prolaze i veliki dio praktične nastave, u okviru tečaja bile su organizirane dvije radionice: radionica izrade cekera od komušine i radionica keramike.

               

Radionicu izrade cekera od komušine održale su 3 predstavnice iz Udruge žena Nedelišće koje njeguju tradiciju pletenja cekera u Međimurju. Uz puno truda i rada polaznici su savladali vještinu upletavanja „niti od komušine“ koja je osnova za izradu cekera raznih veličina i oblika ovisno o željama kupaca. Prosječno, za izradu cekera srednje veličine, potrebno je 6-8 sati intenzivnog rada iskusnih žena.

Druga radionica bila je radionica keramike koju je za polaznike tečaja održala prof. Vesna Osojnički (akademska kiparica) u prostorijama ateljea u Podružnici Oblikovne likovne radionice PLEMENITAŠ, u Grabrovniku. Tijekom dvodnevne radionice polaznici su naučili  različite tehnike izrade predmeta od gline te su samostalno izradili po želji 2-3 predmeta od gline koje su ukrasili i  obojali. Izrađeni predmeti od gline će se nakon sušenja ispeći u peći i glazirati te naknadno dostaviti polaznicima.

           

Za teorijski i praktični dio edukacije bile su zadužene djelatnice Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede – iz Petrinje, Višnja Krapljan, dipl. ing. agr.; Valentina Kranjec dipl. ing. agr. djelatnica u ispostavi u Zagrebu te  Ljiljana Kocen dipl. ing. agr., djelatnica u ispostavi Čakovec i Štrigova.

Tečaj je namijenjen svim zainteresiranim poljoprivrednicima/ženama bilo da se već bave nekom od dopunskih djelatnosti ili to namjeravaju, a koji su upisani u Upisnik PG/OPG-a. Program edukacije sadrži teme koje obrađuju diverzifikaciju poljoprivrednog gospodarstva kroz preradu, tradicijske vještine i zanate te ugostiteljske i turističke djelatnosti. Dio predavanja daje naglasak na energetskoj učinkovitosti, korištenju obnovljivih izvora energije i permakulturnom samoodrživom gospodarenju, kao i sve potrebne zakonske i zdravstvene zahtjeve za stavljanje gotovih proizvoda na tržište, promociju istih te upoznavanje sa  osnovama ekonomike i poslovanja OPG-a, poreznom politikom i osnovama knjigovodstva. Pohađanje tečaja i demonstracijskih aktivnosti za polaznike je besplatno, odnosno financira se sredstvima EU iz Intervencije 78.01.

Cilj ove edukacije je potaknuti žene da se uključe ravnopravno u poslovanje OPG-a, koristeći sve resurse na PG-u i kroz diverzifikaciju poljoprivredne djelatnosti krenu u poduzetničke vode. Na taj način će se sačuvati tradicijske vještine i zanati od zaborava, a istovremeno popularizirati među mlađim naraštajima.

Zbog izrazito pozitivnih reakcija polaznika, u planu su i drugi tečajevi i demonstracijske aktivnosti iz područja diverzifikacije, odnosno prerade i tradicijskih vještina i zanata.

Stoga pozivamo sve zainteresirane da se jave djelatnicima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede u svojoj županiji te ovisno o potrebi i interesu završe jedan od tečajeva diverzifikacije djelatnosti na OPG-u.

Pripremi za ispis