Preporuke, Voćarstvo i maslinarstvo

Obavijest vlasnicima nasada koštičavog voća – trešanja, šljiva i višnja

Nasadi šljive i ranih sorti trešanja završavaju sa punom cvatnjom dok u  nasadima višanja i kasnijih sorti trešanja počinje cvatnja.

Period nižih temperatura zraka i svakodnevnih oborina je iza nas i prije najavljenog novog pada temperatura i novih oborina zbog stvorenih uvjeta razvoja zaraze gljivicom Monilinia laxa koja uzrokuje sušenje cvjetova, a poslije i grančica savjetujemo zaštitu voćnjaka trešanja, višanja i šljiva.

U nasadima trešanja i višanja koristite jedan od slijedećih pripravaka: Chorus 50 WG, Switch 62,5 WG, Luna Experience SC, Signum WG ili Teldor SC 500.

U nasadima šljiva koristite jedan od slijedećih pripravaka: Teldor 500 SC ili Signum WG.

 

Ovo je vrijeme i za obaveznu insekticidnu zaštitu nasada šljiva, trešanja i višanja po završetku cvatnje protiv najznačajnijih štetnika. Datum/vrijeme zaštite precizno odredite pomoću kritičnih brojeva do kojih ćete doći korištenjem ljepljivih ploča određene boje u kombinaciji sa feromonom i zbrojem ulovljenih leptira na slijedeći način:

  • Za hvatanje šljivine osice koristite – bijele ljepljive ploče + feromon – kritični broj je 30 leptira kumulativno uhvaćenih praćenjem od 1. travnja
  • Za hvatanje trešnjine muhe koristite – žute ljepljive ploče + feromon – kritični broj je 1 leptir ulovljen praćenjem od 15. travnja

Postavljene ljepljive ploče obilaziti i kontrolirati broj ulovljenih leptira 3 puta tjedno.

U nasadima šljiva zaštitu protiv crne ose šljivarice (Hoplocampa minuta C.) i žute ose šljivarice (Hoplocampa flava L.) koristite pripravak Decis 2,5 EC.

U nasadima trešanja i višanja zaštitu protiv trešnjine muhe (Rhagoletis cerasi L.) koristite jedan od slijedećih pripravaka: Mospilan 20 SP ili SG, Decis 100 EC, Rotor Super ili Deltagri.

 

Zaštitu voćnjaka obaviti za mirna vremena. Posebnu pozornost obratiti na prisutnost kukaca oprašivača u nasadu pa savjetujemo da zaštitu obavljate u večernjim i noćnim satima.

 

Korištena sredstva obavezno koristiti u količinama i na način naveden u uputama o korištenju. Obavezno vodite i evidenciju o primjeni sredstava za zaštitu bilja.

Dodatna objašnjenja i više informacija o pripravcima voćari mogu dobiti i u FIS bazi na web stranici MP (http://fis.mps.hr/trazilicaszb).

 

mr.sc. Ivica Lovrinčević

e-mail: ivica.lovrincevic@mps.hr