Zahvaljujući međusobnoj interaktivnoj suradnji Udruge maslinara Zadarske županije, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Zadarske županije te Udruge Zagrebačkog maslinarskog instituta na čelu s g. Srećkom Grossom, u subotu, 12. travnja 2025. godine organiziran je posjet članova udruga uzornom obiteljsko-poljoprivrednom gospodarstvu Nenada Zrilića u Bruškoj, u Bukovici (Zadarska županija).
Cilj posjeta bio je vidjeti i naučiti nešto novo iz područja maslinarske proizvodnje. Sam izbor poljoprivrednog gospodarstva nije bio slučajan. Obiteljsko gospodarstvo Nenada Zrilića, koje čine i supruga Jela te njihove tri kćeri – Marta, Ivanica i Lucija – predstavlja primjer mješovitog poljoprivrednog gospodarstva koje se bavi i biljnom i stočarskom proizvodnjom.
Ovo uzorno gospodarstvo, uz masline, proizvodi i ječam te djetelinu, a koristi i krške pašnjake za ispašu ovaca i koza, kao i za uzgoj izvornih i zaštićenih pasmina magaraca, poput primorsko-dinarskog magarca.
Dugogodišnja suradnja OPG-a Nenada Zrilića s Upravom za stručnu podršku razvoju poljoprivrede seže još u razdoblje podizanja prvih trajnih nasada – maslinika i smokava.
Posebnost ovog maslinika, koji je sada u petoj godini uzgoja, jest njegov položaj na nadmorskoj visini od 450 metara, na ravnom platou istoimenog toponima – Staza – s kojeg se pruža pogled prema moru i otocima u daljini. Takva lokacija čini ga idealnim primjerom mladog maslinika za prikaz već formiranog uzgojnog oblika – polikonične vaze – s ciljem održavanja rodnosti i optimalnog razvoja stabala. Za sam prikaz rezidbe poslužilo nas je iznimno lijepo vrijeme – ugodna toplina i sunce. Ipak, na ovom lokalitetu u ovo doba godine znalo je biti i snijega nošenog jakom burom (2021. i 2022. godine), kada je bilo potrebno uložiti dodatne napore kako bi se stabla zaštitila od nepovoljnih klimatskih uvjeta. Riječ je, dakle, o području sa submediteranskom klimom, u kojem je utjecaj kontinentalne klime ponekad izraženiji i dominantniji u odnosu na mediteranske klimatske značajke.
Nazočnima se prvi obratio poljoprivrednik Nenad Zrilić, a potom i Zvonimir Vlatković, koji je u ime Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva uputio pozdrave svim članovima udruga. Okupljene je upoznao s krajem i maslinikom u koji su stigli. Pozdravne riječi prisutnima uputili su i predsjednici maslinarskih udruga, kao i dr. sc. Šime Marcelić.
Nakon pozdravnih riječi, uslijedio je praktičan prikaz rezidbe u svrhu održavanja uzgojnog oblika polikonične vaze. U tu su svrhu bile formirane dvije grupe maslinara, a rezidbu su demonstrirali dr. sc. Šime Marcelić i mr. sc. Petar Pedišić iz Zadarske škole rezidbe.
Rezidba se temelji na formiranju tri do četiri primarne grane uz izolaciju vrha. Svaka primarna grana može se smatrati zasebnim uzgojnim oblikom. Pri tome je važno voditi računa o kutu grananja primarnih i sekundarnih grana, uz uklanjanje dominantnih konkurentskih grana i suvišnih grančica, sve uz istodobnu izolaciju vrha.
Maslinari su postavljali brojna pitanja vezana uz rezidbu na polikoničnu vazu, budući da je riječ o relativno novom uzgojnom obliku u praksi na području Dalmacije, u odnosu na raširen i općeprihvaćen oblik klasične vaze. Stručnjaci su nastojali pružiti precizne i stručno utemeljene odgovore na sva postavljena pitanja, osobito ona vezana uz rezidbu, rodnost i fiziologiju masline.
Nakon prikaza rezidbe na OPG-u Nenada Zrilića, sudionici su posjetili susjedno selo Rodaljice gdje ih je pozdravio domaćin Branimir Šunić. U njegovu masliniku održan je prikaz rezidbe u svrhu rekonstrukcije maslinika zasađenog 2008. godine, pozeblog 2013. godine i obnovljenog i revitaliziranog iz baze. Tom je prilikom prikazana transformacija uzgojnog oblika iz grmolike vaze u polikoničnu vazu. I ova je rezidba izazvala veliki interes maslinara, s obzirom na to da se radi o obnovi i rekonstrukciji koja zahtijeva intenzivniju rezidbu.
Osobnog sam mišljenja da kod ovakvih transformacija uzgojnog oblika sa klasične vaze na polikoničnu vazu treba u obzir uzeti; vegetativno stanje samog nasada, starost nasada, tlo i mikrolokaciju pa nakon toga donijeti pravu odluku hoće li se ići na možda postupnu transformaciju jer se ipak radi o mediteranskoj vazdazelenoj voćki koja je sklona periodičnoj rodnosti. Jaka rezidba u cilju promjene uzgojnog oblika ipak ostavlja maslinara nekoliko godina bez rodnosti.
Nakon završenih rezidbi na OPG-ovima, zajedničko druženje nastavljeno je na agroturizmu „Srce Bukovice“, u vlasništvu Stipe, Marine i Mate Šunića iz Rodaljica. Važno je istaknuti da je gospođa Marina Šunić 2023. godine u Svetom Petru u Šumi (Istra) izabrana za najuzorniju seosku ženu.
Nakon rastanka, puni dojmova, članovi udruga nastavili su svoje putovanje prema Sukošanu.
U nedjelju je uslijedio posjet i obilazak ekološkog maslinika OPG-a Deša (Miodrag Deša) u Poličniku, koji broji 5005 stabala maslina. Nakon toga, članovi su posjetili i Poljoprivredni obrt Plastić (Denis Plastić) u Nadinu, gdje je bio predviđen obilazak ekološkog maslinika s 5000 stabala u Donjim Biljanima.
Zvonimir Vlatković
viši stručni savjetnik hortikultura