Odgovori na često postavljana pitanja
P: Postoje li formulari i koji su za upis u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava?
O: Poštovani,
Obrazac za upis u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava nalaze se na sljedećoj poveznici: https://www.apprrr.hr/wp-content/uploads/2018/03/Obrasci-UPG.pdf
Uz obrazac se prilaže:
- Preslika osobne iskaznice nositelja (isto vrijedi i za članove OPG-a ako će se upisivati članovi u Upisnik; ukoliko nositelj nama članove te je ujedno jedini član OPG-a može odrediti privremenog nositelja OPG-a),
- OIB,
- Preslika potpisnog kartona ili ugovora o otvaranju žiro-računa,
- Dokaz o posjedu poljoprivrednog zemljišta (vlasnički/posjedovni list/ugovori o zakupu/najmu),
- Priložiti dokaze i navesti podatke za osnovne i dopunske djelatnosti – lokaciji zgrada za domaće životinje, pomoćnih zgrada, skladišta, objekata za proizvodnju u zaštićenom prostoru, objekata s opremom za čuvanje, skladištenje, preradu i pakiranje, objekata za prodaju, objekata za boravak i usluge,
- Priložiti dokaze o poljoprivrednoj mehanizaciji (prometna dozvola i kupoprodajni ugovori ako je moguće, a ako ne, onda Izjava o posjedovanju i korištenju poljoprivredne mehanizacije),
- Naziv OPG-a – ime pod kojim OPG posluje, OPG može upotrebljavati i skraćeni naziv OPG-a koji sadrži samo naziv OPG-a i sjedište, naziv može biti i prema imenu i prezimenu nositelja,
- Upravna pristojba 70 kn.
Zahtjev se podnosi u regionalnim uredima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju prema mjestu prebivališta. Popis regionalnih ureda Agencije možete pronaći na sljedećoj poveznici: https://www.apprrr.hr/#karta
Nakon registracije OPG-a mora se vidljivo istaknuti naziv OPG-a na adresi sjedišta OPG-a i na izdvojenom pogonu/proizvodnoj jedinici u kojima se obavlja djelatnost izvan sjedišta te na sredstvima/mjestima na kojima se djelatnost obavlja ako se radi o djelatnostima na otvorenom.
P: Imam pitanje u vezi otvaranja OPG-a. Naime, željela bih otvoriti OPG sa djelatnošću pružanja usluga smještaja. U svom vlasništvu imam kuću koja se nalazi u selu. Zanima me je li moguće registrirati samo tu djelatnost ili ako nije koji su koraci u otvaranju OPG-a za pružanje usluga smještaja?
O: Prema Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu mogu se pružati sljedeće usluge:
- Smještaja u sobi, apartmanu, ruralnoj kući za odmor do najviše deset soba odnosno za 20 gostiju istodobno, u koji broj se ne ubrajaju pomoćni kreveti, s ukupno najviše 20 smještajnih jedinica odnosno za 60 gostiju istodobno, u koji se broj ne ubrajaju djeca do 12 godina starosti.
- Gostima mora biti omogućeno korištenje usluge pripremanja i usluživanja jela, pića i napitaka (doručak ili polupansion ili puni pansion) iz pretežito vlastite proizvodnje.
Ukoliko želite registrirati uslugu smještaja na OPG-u, bitno je razlikovati:
- Pružanje ugostiteljskih usluga na OPG-u
- čl. 39. Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti – Rješenje o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga na OPG-u
- oporezivanje kao dohodak od djelatnosti
- paušalno ovisno o razredima ostvarenih primitaka (prag 300.000 kn)
- temeljem podataka iz poslovnih knjiga
- obveza izdavanja računa i obveza fiskalizacije
2. Pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu
- čl. 30 Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti – Rješenje o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu
- oporezivanje kao dohodak od imovine
- paušalno po krevetu (prag 300.000 kn)
- temeljem podataka iz poslovnih knjiga
- obveza izdavanja računa – nema obveze fiskalizacije
P: Ove godine planiramo postaviti vlastiti štand za prodaju na malo u sklopu jednog ugostiteljskog objekta na moru. Između nas (OPG) i ugostitelja napraviti ćemo ugovor o najmu prostora za štand. Proučila sam Pravilnik o prodaji proizvoda na malo, no ima nekoliko stvari za koje ne mogu pronaći adekvatan odgovor.
Moja pitanja su:
- Ukoliko naš štand pozicioniramo na privatnu površinu nekog ugostiteljskog objekta koji smo iznajmili, moramo li ipak dobiti suglasnost grada / općine ili nekog drugog nadležnog tijela za prodaju voća?
- Da li na takvom štandu prodaju može raditi student / neki drugi prodavač koji nije član našeg OPG-a? Tu osobu bismo prijavili i zasnovali s njom ugovor o radu ili studentski ugovor u tom slučaju kako ne bismo bili u prekšaju.
- Budući da je to prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandu, mi nismo dužni izdavati račun i imati fiskalnu blagajnu jer naš OPG nije porezni obveznik niti u sustavu PDV-a?
O: Poštovana, slijede odgovori na vaša pitanja po točkama:
1. Prodaja robe na štandovima i klupama izvan tržnica na malo, prodaja putem kioska, prodaja putem automata i prigodna prodaja na površinama koje imaju pristup s javno-prometne površine može se obavljati samo na mjestima za koja je predstavničko tijelo grada ili općine dalo odobrenje (ispred kuće, u dvorištu)
Zakon o trgovini (NN 87/08, 96/08, 116/08, 76/09, 114/11, 68/13, 30/14)
2. Na temelju Zakona o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (NN 29/2018), članak 27 definira prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda, a članak 50 i 51 Zakona definiraju donošenje Pravilnika te na snazi ostaju doneseni propisi na temelju propisa kojim se određuju ciljevi i mjere poljoprivredne politike:
Pravilnik o prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na obiteljskom poljoprivrednim gospodarstvu ( NN 76/14 i 82/14 – ispravak)
Vlastite poljoprivredne proizvode, uzgojene na OPG-u mogu prodati krajnjem potrošaču ili kupcu/otkupljivaču nositelji i članovi na OPG-u koji su upisani u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava te zaposleni na OPG-u.
3. OPG nije u obvezi izdati račun, ali mora voditi Evidenciju o prodaji vlastitih proizvoda bez obzira je li obveznik poreza na dohodak i bez obzira vodi li knjige ili je paušalista te je čuvati na gospodarstvu 1 godinu.
Na prodajnom mjestu mora biti istaknuto:
- oznaka s nazivom OPG-a
- uz sebe imati iskaznica ili Rješenje o upisu u Upisniku poljoprivrednika
- dokazi o vrsti vlastitih poljoprivrednih proizvoda (rješenje o upisu u Upisnik trgovaca voćem i povrćem, ekoloških proizvođača, fitoupisnik, registar trošarinskih obveznika, dopunskih djelatnsti na OPG-u i dr. što je primjenjivo)
- naziv, mjerna jedinica i cijena za svaki proizvod,
- zapakirana roba – deklaracija/oznaka,
- vaga – baždarena – potvrda,
- stanje robe (zadužnica/otpremnica) za vlastite proizvode,
- obrazac evidencije prodaje vlastitih proizvoda,
- tekst: „ Cijenjeni potrošači svoje pisane prigovore možete poslati na adresu (puna adresa proizvođača) ili na mail ili fax (navesti)”
Obrazac Evidencije o prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda preuzmite pritiskom na poveznicu: Obrazac Evidencije