News

Događaji, Vijest

Predstavljena šampionska vina 2. revije vina hrvatskih autohtonih sorata

Drugu reviju vina hrvatskih autohtonih sorata VINA OD DAVNINA i izabrana šampionska vina predstavio je na današnjoj konferenciji za medije, pomoćnik ministra poljoprivrede Zdravko Tušek.

Na ocjenjivanje vina prijavilo se 85 proizvođača sa 130 uzoraka vina proizvedenih od 34 autohtone sorte različitih godina berbe (2008. – 2018. godine). Najzastupljenija su bila vina redovitih berbi, ali prijavljena su i vina predikatnih berbi te pjenušava vina. Ocjenjivanje vina organiziralo je Ministarstvo poljoprivrede uz pomoć suorganizatora i partnera Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču i Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita. Povećani odaziv vinara u odnosu na prošlu godinu pokazuje interes proizvođača koji su u organizaciji Ministarstva poljoprivrede dobili jedinstvenu manifestaciju i promidžbu za svoja vina koja su i turistički autentičan proizvod i dio su gastronomske ponude Hrvatske.

Vinarima s najbolje ocjenjenim vinima potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić dodijelit će šampionska odličja  26. travnja 2019. godine na otvorenju revije VINA OD DAVNINA u Art galeriji Lauba u Zagrebu. Uoči revije vina, ministar Tolušić podsjetio je vinare i vinogradare da je do kraja travnja otvoren natječaj Ulaganja u vinarije i marketing vina iz Vinske omotnice.

„Mi smo prije svega partner i suradnik vinara i vinogradara što smo i dokazali novim Zakonom o vinu kojim smo maksimalno smanjili administrativna opterećenja i papirologiju te olakšali vinarima pristup tržištu. Decentralizirali smo ocjenjivanje vina, uspostavili veću kontrolu na terenu i osigurali administrativna rasterećenja od 33% u odnosu na dosadašnje propise. Ukinuli smo sve naknade za kontrole stavljanja vina u promet te time  uštedjeli vinarima 12 milijuna kuna, koje će se iskoristiti za marketinške aktivnosti i brendiranje naših vina. Ukinuli smo i  evidencijske markice koje su bile obvezne prije stavljanja vina u promet te se uspostavili marketinško označavanje vina kroz četiri nove vinogradarske regije: Slavonija i Hrvatsko Podunavlje; Hrvatska Istra i Kvarner; Dalmacija i Središnja bregovita Hrvatska. U dogovoru s vinarima i vinogradarima izradili smo i Nacionalni program pomoći sektoru vina od 2019. do 2023. – Vinska omotnica – gdje je tom sektoru kroz četiri mjere na raspolaganju 10,8 milijuna eura godišnje. Mjere poput Promidžba na tržištima trećih zemalja, Restrukturiranje i konverzija vinograda i Ulaganja u vinarije od ranije su poznate, a sada na traženje sektora imamo i mjeru Informiranje u državama članicama. Natječaj za mjeru „Ulaganja u vinarije i marketing vina“ završava krajem travnja i još imate vremena prijaviti svoje projekte.“ – izjavio je potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić.

Najbolje ocijenjena vina u pojedinim kategorijama

Najbolje ocijenjeno vino:

Pušipel prestige –  izborna berba bobica 2015.- Vinogradarstvo-podrumarstvo Branimir Jakopić, Železna gora

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Središnja bregovita Hrvatska:

Pušipel 2018.- Vinarija Preiner, Sveti Urban

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Dalmacija:

Malvasija dubrovačka 2018.- Malvasija Karaman obrt, Pridvorje

Šampion u kategoriji crvenih vina – regije Dalmacija:

Crljenak 2015.- Poljoprivredna zadruga „Maslina i vino“, Polača

Šampion u kategoriji bijelih vina redovite berbe – regije Hrvatska Istra i Kvarner:

Malvazija istarska 2018.- In Sylvis vina (OPG ZGRABLIĆ MARKO), Sv. Petar u Šumi

Šampion u kategoriji crvenih vina regije Hrvatska Istra i Kvarner:

Teran  2016.- OPG Dario Sirotić, Buzet

 „Drago nam je da su proizvođači vina od hrvatskih autohtonih sorata prepoznali napore koje ulažemo da bi etablirali i promovirali upravo njih i njihova vina, te su se i ove godine odazvali ocjenjivanju i izlaganju u većem broju nego na prošloj reviji. To govori da je ova manifestacija potrebna Hrvatskoj jer je jedinstvena u mnoštvu sličnih vinskih događanja koja ukupno podižu interes i znanje potrošača, ali i kvalitetu proizvedenih vina. Zahvaljujem se svima na pomoći, svim partnerima u projektu, a posebno vinarima koji su se odazvali našem pozivu uz posebnu čestitku ovogodišnjim šampionima. Želja nam je senzibilizirati potrošače upravo za ovakva vina koja su ujedno i naša baština, a u njima se krije veliki turistički i gospodarski potencijal. Posjet reviji za sve građane je besplatan, a VINA OD DAVNINA su jedini ovakav vinski događaj gdje su na jednom mjestu okupljena isključivo vina hrvatskih autohtonih sorata iz cijele Hrvatske“ – naglasio je pomoćnik ministra poljoprivrede Zdravko Tušek.

Ocijenjena vina će na reviji u Laubi biti izložena 26. i 27. travnja 2019. te će ih posjetitelji moći kupiti i kušati izravno od proizvođača i saznati priče vezane uz svaku pojedinu sortu.

Osim poziva svim zainteresiranima da posjete Art galeriju Lauba ovog petka i subote, te se upoznaju s našim vinarima i kušaju vina od hrvatskih autohtonih sorata, predstavljen je i program revije koji je kreiran zajedno sa suorganizatorom i partnerima projekta VINA od DAVNINA. Sudjelovanje na radionicama i panelima je besplatno, uz prijavu na mail: vinaoddavnina@mps.hr.

 

Pripremi za ispis
Hortikultura, Maslinarstvo, Savjet

Određivanje tehnološke zrelosti maslina – Osma preporuka

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede (dalje: Uprava za stručnu podršku) i njezini službenici na terenu nastavljaju s provedbom projekta „Određivanje tehnološke zrelosti maslina u njihovom području uzgoja“, koji se počeo provoditi 2018. godine uoči berbe maslina, s ciljem davanja preporuka maslinarima za pravovremenu berbu.

Korištenjem najsuvremenije analitičke tehnike, tzv. NIR spektrometrije (punog naziva Diode array bliska infracrvena DA NIR), učinkovito se i jednostavno utvrđuje sadržaj ulja u suhoj tvari ploda masline, koji je stabilan pokazatelj sadržaja ulja u plodu i ne mijenja porastom težine ploda.

Uzorkovanje plodova maslina za to ispitivanje počelo je ove godine 2. rujna 2024. i planira se završiti kad maslina dostigne maksimalni sadržaj ulja u plodovima, što se iskustveno očekuje oko 11. studenog 2024., a ovisno o sorti i području uzgoja maslina. Uzorkovanje za analize obavlja se svakih 7 dana, na 9 područja uzgoja duž hrvatskog priobalja: Zapadna obala Istre (sjeverni i južni dio), Hrvatsko primorje (otoci Krk i Rab), Sjeverna Dalmacija (Zadarska i Šibensko-kninska županija), Srednja Dalmacija s otocima Šolta, Brač i Hvar, poluotok Pelješac, otok Korčula i jug Dalmacije – Konavle, i to na sortama: Buža, Istarska bjelica, Leccino, Oblica, Plominka, Mašnjača, Krvavica, Levantinka, Lastovka i Drobnica.

Berba u svim Hrvatskim uzgojnim maslinarskim područjima traje. Većina sorata postiže ili je postigla optimalnu tehnološku zrelost za preradu u ulje.

Generalno, u većini uzgojnih područja RH, muha ne bi trebala učiniti veću štetu jer zbog dugotrajne suše i visokih temperatura nije razvila svoje generacijsko razmnožavanje!

U priloženoj Tablici 9. (kliknite ovdje) za tekuću 2024. godinu, maslinari trebaju pratiti dva osnovna parametra prinosa i kvalitete masline kojim će odlučiti kada je optimalan termin za berbu. To su: ulje u suhoj tvari i težina ploda masline. Sve dok vrijednost ulja u suhoj tvari raste, znak je da maslina stvara ulje u biljnoj stanici, a pri tome ga i harmonizira (u okusima i mirisima). Dok se stvara ulje maslina nije za brati.

Napomena: podatak u tablici 9. koji pokazuje postotak ulja u plodu je maksimalna vrijednost koja se umanjuje za iskorištenje uljare, koji je obično između 83-91 %.

Za lakše snalaženje priložene su i Tablice 1.,2.,3., i 4.  koje pokazuju prosječne optimalne termine berbe u nazad pet godina, a za naše najznačajnije sorte i u prosijeku za neka uzgojna područja.

Tablica i graf 1. Istarska_županija_BJELICA_2019_2020_2021_2022_2023_2024

Tablica i graf 2. Srednja_Dalmacija_Dograde_Kaštel_Sućurac_OBLICA_2019_2020_2021_2023_2024

Tablica i graf 3. Srednja_Dalmacija_Dograde_Kaštel_Sućurac_LEVANTINKA_2019_2020_2021_2023_2024

Tablica i graf 4. Južna_Dalmacija_Konavle_G. Vataje_OBLICA_2018_2019_2020_2021_2022_2023_2024

Optimalnu tehnološku zrelost u nazad sedam dana, prema kontinuiranom mjerenju tj. praćenju, pokazale su dvije sorte u cijelom uzgojnom području Republike Hrvatske.

Prema prošlogodišnjim rezultatima i usporedbom sorta KRVAVICA na promatranom području Šibensko – kninske županije spremna je za branje!

Dok je na područjima Zadarske županije i Zapadne obala Istre (Južni dio, lokalitet Vodnjan), introducirana sorta LECCINO tek sad spremna je za branje!

KRVAVICA i LECCINO na promatranim uzgojnim područjima spremne su za berbu tj. akumulirale su najveću količinu ulja u suhoj tvari za ovu godinu i prema ovogodišnjim uvjetima.

11. 11. 2024.

Preporuku pripremio:

Tomislav Filipović, dipl. ing.

Pripremi za ispis
Hortikultura, Maslinarstvo, Vijest

Edukacija savjetnika o superintenzivnom uzgoju maslina

S obzirom da u posljednje vrijeme vlada povećani interes maslinara za superintenzivnim načinom uzgoja i novim mediteranskim sortimentom savjetnici specijalisti maslinarstva Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva sudjelovali su na edukaciji i prezentaciji rezultata istraživanja 13 godina starog nasada maslina u Kaštel Štafiliću.

Superintenzivni nasad u istraživanju

Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu od 2011. godine održava i obavlja istraživanja u  superintenzivnom nasadu maslina na površini 1,5 ha na lokaciji Kaštel Štafilić. Istraživanje uključuje pet mediteranskih sorti koje se u svijetu najviše uzgajaju u gustom sklopu (Arbequina, Arbosana, Koroneiki, Sikitita i Tosca). Broj sadnica, ovisno o razmaku sadnje, od 1,35 do 1,75 m u redu, kreće se od 1 545 do 2 002 po hektaru. Formirani su superintenzivni uzgojni oblici koji su uvedeni i u ostale mediteranske zemlje. Najnovijom tehnologijom uzgoja osigurava se visok urod uz veliku mogućnost upotrebe mehanizacije. Takav sustav uzgoja zahtjeva dobre položaje, plodna tla, obavezno navodnjavanje i visoka ulaganja. Intenzivnim uzgojem postižu se maksimalni prinosi po ha, smanjuje se ljudski rad, a kod određenih sorti postižu se visoki randmani.

Maslinovo ulje sorata u istraživanju

Maslinovo ulje ovih sorata je blago pikantno, ima izraženu voćnu aromu te se postiže visoka kvaliteta u kategoriji ekstra djevičanskih ulja. Ipak na lošijim položajima i škrtom tlu zbog visokih ulaganja ovakav sustav nije isplativ.

To su samo neka od praktičnih znanja koja su usvojili savjetnici Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i koja će kroz svoj savjetodavni rad prenijeti zainteresiranim maslinarima i ostalim poljoprivrednicima. Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu kontinuirano surađuju i razmjenjuju znanja. Ovakve radionice služe prijenosu znanja gdje se rezultati znanstveno-istraživačkih radova prezentiraju našim savjetnicima koji će stečena znanja prenijeti poljoprivrednicima kroz savjetovanja, demonstracije i edukacije. Na taj način će i rezultati ovakvih pokusa zaživjeti u praksi.

Prezentacija rezultata istraživanja

Nikolina Štedul, dipl. ing. agr.

Pripremi za ispis

Obavijest maslinarima

Upućujemo maslinare da po završenoj berbi maslina izvrše preventivnu zaštitu maslinika protiv uzročnika bolesti raka masline (Pseudomonas syringae pv.savstanoi)  i paunova oka (Spilocaea oleagina). Tijekom berbe dolazi do oštećenja grančica i grana te se otvara put za ulaz patogena prvenstveno uzročnika raka masline.

Za zaštitu maslinika mogu se koristiti pripravci na osnovi bakra npr: Neoram WG, Nordox 75 WG, Cupra, Codimur 50, Copper Key, Cupper Lainco, Cuprablau Z 35 WG, Airone SC ili biološki baktericid i fungicid Serenade ASO (Bacillus amyloliquefaciens soj QST 713).

Pripravke koristiti prema uputi proizvođača  te registracijama u Fitosanitarnim informacijskim sustavom  https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/.

 

Zakon o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisuje  je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja a praznu ambalažu propisno zbrinuti.

 

Ivana Tomac Talajić dipl. ing. agr.

Ivana.Tomac.Talajic@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest proizvođačima koštičavog voća

Koštičave voćne vrste (breskva, nektarina, trešnja, višnja, šljiva, marelica) valja u stadiju opadanja lišća preventivno tretirati protiv različitih uzročnika gljivičnih i bakterijskih bolesti  –  kovrčavost lista breskve i nektarine (Taphrina deformans ), rogač šljive (Taphrina pruni), šupljikavost lista koštičavoga voća (Stigmina carpophilla), bakterijskog sušenja koštičavog voća (Pseudomonas syringe pv. Syringae) ….

Najbolje je to izvršiti prvi puta kada otpadne cca 50% lišća, a nakon toga kada otpadne sve lišće.

Uporabiti se može jedan od dozvoljenih bakrenih pripravaka: NORDOX WG ili NEORAM WG ili neki drugi prema  Fitosanitarnome  informacijskom  sustavu (FIS) dostupnom na web adresi https://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

Provedbom zaštitnih mjera nužno se pridržavati uputa proizvođača rabljenoga sredstva za zaštitu bilja!

Upozoravamo na urednu popunu evidencijske liste rabljenih pripravaka, kao i na njihovo prikladno

zbrinjavanje nakon uporabe!

 

 

Ivan Šimičević,dipl.ing.agr.

E – mail: Ivan.Simicevic@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest maslinarima

Nakon završene berbe maslina preporučamo maslinarima izvršiti preventivnu zaštitu nasada protiv uzročnika bolesti raka masline (Pseudomonas syringae pv.savstanoi)  i paunova oka (Spilocaea oleagina). Tijekom berbe dolazi do oštećenja grančica i grana te se otvara put za ulaz patogena prvenstveno uzročnika raka masline.  Također, najavljeno kišno vrijeme sredinom idućeg tjedna pogodovat će infekcijama i razvoju spomenutih bolesti.

Za zaštitu maslinika mogu se koristiti pripravci na osnovi bakra npr: Neoram WG, Nordox 75 WG, Cupra, Codimur 50, Copper Key, Cupper Lainco, Cuprablau Z 35 WG, Airone SC ili biološki baktericid i fungicid Serenade ASO (Bacillus amyloliquefaciens soj QST 713).

Pripravke koristiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom  https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/.

 

Napominjemo, prema Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja a praznu ambalažu propisno zbrinuti.

 Silvija Marušić dipl. ing. agr.

e-mail: silvija.marusic@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest poljoprivrednim proizvođačima

Završena je sjetva ozimih žitarica ,uljane repice  su u fazama razvoje do 9 listova ovisno o rokovima sjetve. Tijekom mjeseca listopada nije bilo velikih količina oborina i prevladavale su vrlo visoke prosječne temperature za taj mjesec. Takovo vrijeme pogoduje razvoju i širenju glodavaca, tako da upozoravamo poljoprivrednike da obilaze svoje parcele (lucerišta, voćnjake, ozime žitarice, uljanu repicu ) i prate pojavu ovih štetnika.

Na vanjskim poljoprivrednim površinama  najčešće štete čine: poljska voluharica (Microtus arvalis P.), vodena voluharica (Arvicola amphibius L./terrestris), prugasti poljski miš (Apodemus agrarius P.) i šumski miš (Apodemus sylvaticus). Razmnožavanju  glodavaca pogoduje toplo vrijeme sa blagim zimama te parcele na kojima se ne provodi ili se rijetko provodi  obrada tla (nasipi, travnjaci, lucerišta i sl.). Brojnost ovih štetnika   potrebno je pratiti tijekom cijele godine, a na parcelama se prati prisutnost „aktivnih rupa“ i to tako da se nogom zatvore rupe i drugi dan izvrši pregled.  Otvorene rupe su znak aktivnosti ovih štetnika i mogu poslužiti za postavljanje trenutno dostupnih rodenticida na tržištu.

 

Prag štetnosti:

Poljski miš 10 do 50 aktivnih rupa,

A poljsku voluharicu je 10 do 500 aktivnih rupa  ha.

Na tržištu već dugi niz godina nemamo „ klasične „ rodenticide koji  su imali dozvolu za primjenu na poljima, zbog toga je potrebno gdje je to moguće   kombinirati mehaničke, biološke i kemijske mjere suzbijanja. Velika većina tih mjera prihvatljiva je za manje površine

 

Mehaničke mjere :korištenje mišolovki, ultrazvučnih rastjerivača, tunel mišolovki i slično

 

Biološke mjere obuhvaćaju korist od prirodnih neprijatelja: lisice, kune, zmije, grabljivice, mačke, psi , ptice (na  parcelama  postavljati stupove  za ptice grabljivice).

 

Kemijske mjere:

Cinkov fosfid:

ARVALIN ; voluharice , za ratarske kulture, povrće, voćnjake, vinograde, livade i pašnjake. registracija važi do 30.04.2025

RATRON GL; voluharice , za ratarske kulture, povrće, voćnjake, vinograde, livade i pašnjake

Registracija važi do

31.07.2025.

Riječ je o sredstvima čija se  primjena  treba  strogo provoditi  prema pisanim uputama proizvođača, jer može biti vrlo otrovno za ptice i sisavce te ne smije doći u kontakt sa biljkama. Obavezno korištenje  zaštitne opreme kod rukovanja ovim SZB.

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i dozvolama prema   Fitosanitarnom  informacijskom sustavu. Vođenje evidencije uporabe SZB, atestiranje strojeva , skladištenje i zbrinjavanje ambalaže SZB te korištenje zaštitne opreme obveze su propisane:  Zakona o održivoj uporabi pesticida NN 46/2022 te Pravilnikom o uvjetovanosti NN26/2023.                                                                    

 

Jadranka Berić  dipl. ing. zaštite bilja
E-mail: Jadranka.Beric@mps.hr

 

Pripremi za ispis
Dopunske djelatnosti, Sirarstvo, Stočarstvo, Vijest

7. Nacionalno ocjenjivanja sireva i drugih mliječnih proizvoda

Sedmu godinu za redom Uprava za stručnu potporu razvoju poljoprivrede, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i Savez malih sirara RH „SirCro“ organiziraju Nacionalno ocjenjivanje sireva i drugih mliječnih proizvoda.

Svaki registrirani proizvođač može, besplatno, na ocjenjivanje dostaviti najviše 3 proizvoda te su naši sirari dobili sve detaljne informacije putem svojih e-mail adresa.

Ocjenjivanje dostavljenih uzoraka je 21. i 22. studenog 2024. godine u Zagrebu u dvorani za preradu Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, na adresi Vukovarska 78.

Sireve i druge mliječne proizvode ocijeniti će Stručno Povjerenstvo u sljedećem sastavu:

  • Prof. dr. sc. Samir Kalit, predsjednik
  • Prof. dr. sc. Rajka Božanić, član
  • Izv. prof. dr. sc. Milna Tudor Kalit, član
  • Višnja Krapljan, dipl. ing. agr., član
  • Anđelka Pejaković, dipl. ing. agr., član

Dana 13. prosinca 2024. godine organiziramo Dan malih sirara SirCro te će se tom prilikom objaviti i rezultati sa ocjenjivanja, a za najbolje mliječne proizvode dodijeliti će se medalje proizvođačima. Ovaj dan ćemo iskoristiti i da, zajedno s našim sirarima, proslavimo 20 godina rada Radne grupe za sirarstvo, a od koje je, slobodno možemo reći, sve i počelo.

Stoga pozivano i ovim putem naše sirare da se prijave (klikom otvorite poveznicu za prijavu) i iskoriste ovu priliku kako bi besplatno kontrolirali kvalitetu svojih proizvoda, a poslije toga ih i predstavili na Danu malih sirara.

 

Organizacijski odbor

Pripremi za ispis
Hortikultura, Maslinarstvo, Savjet

Određivanje tehnološke zrelosti maslina – Sedma preporuka

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede (dalje: Uprava za stručnu podršku) i njezini službenici na terenu nastavljaju s provedbom projekta „Određivanje tehnološke zrelosti maslina u njihovom području uzgoja“, koji se počeo provoditi 2018. godine uoči berbe maslina, s ciljem davanja preporuka maslinarima za pravovremenu berbu.

Korištenjem najsuvremenije analitičke tehnike, tzv. NIR spektrometrije (punog naziva Diode array bliska infracrvena DA NIR), učinkovito se i jednostavno utvrđuje sadržaj ulja u suhoj tvari ploda masline, koji je stabilan pokazatelj sadržaja ulja u plodu i ne mijenja porastom težine ploda.

Uzorkovanje plodova maslina za to ispitivanje počelo je ove godine 2. rujna 2024. i planira se završiti kad maslina dostigne maksimalni sadržaj ulja u plodovima, što se iskustveno očekuje oko 11. studenog 2024., a ovisno o sorti i području uzgoja maslina. Uzorkovanje za analize obavlja se svakih 7 dana, na 9 područja uzgoja duž hrvatskog priobalja: Zapadna obala Istre (sjeverni i južni dio), Hrvatsko primorje (otoci Krk i Rab), Sjeverna Dalmacija (Zadarska i Šibensko-kninska županija), Srednja Dalmacija s otocima Šolta, Brač i Hvar, poluotok Pelješac, otok Korčula i jug Dalmacije – Konavle, i to na sortama: Buža, Istarska bjelica, Leccino, Oblica, Plominka, Mašnjača, Krvavica, Levantinka, Lastovka i Drobnica.

Berba u svim Hrvatskim uzgojnim maslinarskim područjima traje. Većina sorata postiže ili je postigla optimalnu tehnološku zrelost za preradu u ulje.

Generalno, u većini uzgojnih područja RH muha ne bi trebala učiniti veću štetu jer zbog dugotrajne suše i visokih temperatura nije razvila svoje generacijsko razmnožavanje!

Preporuka maslinarima koji se spremaju u berbu – kako je maslina u ovom trenutku još puna vode, pogotovo masline sađene u dubljoj zemlji, preporučuje se da se sa berbom pričeka još koji dan i maslinama da nešto vremena da isuši vodu, tj. ukoristi je za dodatno nakupljanje kvalitetnog ulja u biljnim stanicama.

Kako su dugoročne vremenske prognoza u povoljnom trendu do polovice studenog mjeseca, biti će vremena za obrati sve masline.

Kiše koje bi eventualno u međuvremenu i padale neće pospješiti ponovno nakupljanje vode u plodu. Pogotovo u tehnološki zrelim maslinama za preradu u ulje!

U priloženoj Tablici 8. (kliknite ovdje) za tekuću 2024. godinu maslinari trebaju pratiti dva osnovna parametra prinosa i kvalitete masline kojim će odlučiti kada je optimalan termin za berbu. To su: ulje u suhoj tvari i težina ploda masline. Sve dok vrijednost ulja u suhoj tvari raste, znak je da maslina stvara ulje u biljnoj stanici, a pri tome ga i harmonizira (u okusima i mirisima). Dok se stvara ulje maslina nije za brati.

Napomena: podatak u tablici 8. koji pokazuje postotak ulja u plodu je maksimalna vrijednost koja se umanjuje za iskorištenje uljare, koji je obično između 83-91 %.

Za lakše snalaženje priložene su i Tablice 1,2,3, i 4  koje pokazuju prosječne optimalne termine berbe u nazad pet godina, a za naše najznačajnije sorte i u prosijeku za neka uzgojna područja.

Tablica i graf 1. Istarska_županija_BJELICA_2019_2020_2021_2022_2023_2024

Tablica i graf 2. Srednja_Dalmacija_Dograde_Kaštel_Sućurac_OBLICA_2019_2020_2021_2023_2024

Tablica i graf 3. Srednja_Dalmacija_Dograde_Kaštel_Sućurac_LEVANTINKA_2019_2020_2021_2023_2024

Tablica i graf 4. Južna_Dalmacija_Konavle_G. Vataje_OBLICA_2018_2019_2020_2021_2022_2023_2024

Optimalnu tehnološku zrelost u nazad sedam dana, prema kontinuiranom mjerenju tj. praćenju, pokazala je jedna sorta u cijelom uzgojnom području Republike Hrvatske. Prema prošlogodišnjim rezultatima i usporedbom na području Zapadne obala Istre (Južni dio, lokalitet Vodnjan), sorta BUŽA MUŠKA spremna za branje!

Za sjeverni dio Istre taj se termin očekuje za 7 dana.

BUŽA MUŠKA na uzgojnom području Zapadne obala Istre (Južni dio, lokalitet Vodnjan) spremna je za berbu tj. akumulirala je najveću količinu ulja u suhoj tvari za ovu godinu i prema ovogodišnjim uvjetima.

5. 11. 2024.

Preporuku pripremio:

Tomislav Filipović, dipl. ing.

Pripremi za ispis

Obavijest voćarima

Većina bolesti na voćkama se suzbija od ranog proljeća i zatim tijekom vegetacije, no za neke je bolesti neophodno i tretiranje u jesen, u periodu opadanja lišća. Među njima su  bakterijski rak koštičavog voća te bakterioze lijeske i oraha.

Rak koštičavog voća je bakterijska bolest koja se pojavljuje na većini koštičavih voćaka (šljiva, višnja, trešnja, breskva). Uzročnik je bakterija Pseudomonas mors-prunorum. Znakovi bolesti javljaju se na granama i kori u vidu rak-rana i hipertrofija okolnog staničja uz obilno lučenje smole.

Do zaraze dolazi tijekom jeseni, u vrijeme opadanja lišća kroz lisne ožiljke i u proljeće u vrijeme cvatnje. S obzirom na vrijeme zaraze, najvažnije je izvršiti tretiranje u fazi opadanja lišća fungicidima na osnovi bakra. Smatra se da je bakterijski rak najopasnija bolest koštičavog voća jer nema djelotvornih mjera zaštite kad bolest zahvati nasad, a ponekad može izazvati potpunog sušenja voćnjaka.

U Hrvatskoj su za zaštitu od bakterijskog raka koštičavog voća registriran fungicid Nordox 75 WG, Cuprablau Z 35 WG, Oxitec 25% HI BIO i Airone SC.

 

Za jesensku preventivnu zaštitu od bakterioza nakon opadanja lišća na lijesci i orahu su dozvoljeni fungicidi Cuprablau Z 35 WG, Airone SC i Bordoška juha Caffaro 20 WP.

 

Zaštitu je potrebno provesti za mirna vremena, bez vjetra, pri dnevnim temperaturama zraka višim od 5°C, uz što veći utrošak škropiva!

 

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida.  Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.

 

Mr. sc. Željkica Oštrkapa-Međurečan

E-mail: zeljkica.medurecan@mps.hr

Pripremi za ispis

Obavijest proizvođačima lijeske

U nasadima lijeske nakon opadanja lišća  provesti jesensku zaštitu protiv bakterijskih oboljenja – bakterijske paleži (Xanthomonas arbicola pv. corylina)  i  bakterijskog raka (Pseudomonas syringae pv. avellaneae), te raka kore (Nectria galligena).

Zaštitu provesti primjenom pripravka na osnovi bakra:

BORDOŠKA JUHA CAFFARO 20 WP* (*proširenje uporabe na male kulture i/ili male namjene ) (bakrov hidroksid- kalcij sulfat kompleks). 

Protiv bakterioza tretirati u mirovanju vegetacije (jesen i kasna zima). Ne primjenjivati u razdobljima hladnog vremena ili povišene vlažnosti zraka. Primjenjuje se u količini 0,6-1,0 kg/ha.

 

NEORAM WG (bakarni oksiklorid).

Protiv raka kore (Nectria galligena). U jesensko-zimskim tretiranjima primjenjuje se u koncentraciji 0,45 % (450 g na 100 l vode).

 

CUPRABLAU Z 35 WG (bakreni oksiklorid).

Protiv  bakterioze i bakterijskog raka. Primjena u količini od 1,6-1,7 kg/ha uz utrošak vode 1000-1500 l/ha. Koristi se u fazi mirovanja vegetacije do faze pojave prvih listova.

 

dr. sc. Mirna Ceranić

e-mail: Mirna.Ceranic@mps.hr

Pripremi za ispis