Agrookolišni program – Radionica
Glavni cilj radionice je bio raspraviti moguće indikatore za praćenje poljoprivredno-okolišnih mjera za zaštitu prirode te prijedloge za uspostavu sustava praćenja ovih mjera.
Radionicu je otvorio Darko Znaor, Avalon Foundation, predstavljajući glavni cilj radionice, te predstavio goste predavače:
Na početku predstavila nam se kolegica Sonja Karoglan, Udruga Ecologica, koja je ukratko predstavila mjere agro-okolišnog programa za Hrvatsku.
Zatim nam se predstavila kolegica iz savjetodavne službe Estonije Pille Koorberg, Estonski poljoprivredni istraživački centar. U svojoj početnoj prezentaciji predstavila je početak i iskustva savjetodavne službe, poljoprivrednika u implementaciji sustava AOP-a u Estoniji. Prikazan je sustav AOP –a od početaka 2000-te godine, do danas. Stjecanje iskustva, evaluacija u hodu, monitoring, pilot projekti, upoznavanje poljoprivrednika sa mjerama AOP-a, stvaranje institucionalne podrške,financiranje aktivnosti,selektiranje područja i izabranih OPG-a, te naročito financiranje stručne pomoći savjetodavnoj službi kroz sustav tehničke pomoći (RDP Technical Assistance TA measure).
-
RDP Technical Assistance (TA) measure
-
The beneficiaries for TA are the Managing Authorities, Paying Agencies and the bodies in charge of the implementation of the National Rural Networks.
-
TA may support actions for preparation, management, monitoring, evaluation, information and communication, networking, complaint resolution, and control and audit.
-
However, TA should not be used to support other functions (not necessary for the implementation of the ESI Funds) fulfilled by other bodies.
Posebno je naglašeno da su izravni korisnici tehničke i financijske pomoći svi dionici (tijela, ustanove, savjetodavna služba ) koje su zadužene za provođenje mjera Ruralnog razvoja.
Posebno interesantan je podatak koji pokazuje da je od sveukupnog budžeta Programa ruralnog razvoja više od 60 % iskorišteno kroz mjere agro-okolišnog plaćanja.
Također od 100.000 ha travnjačkih površina 47.000 ha ušlo je u program poljoprivredno okolišnih mjera.
Nakon kolegice iz Estonije, svoju prezentaciju predstavila je naša kolegica Barbara Steuer, suradnica na ovom projektu već par godina, kao djelatnik Austrijskog vijeća za poljoprivredni inženjering i ruralni razvoj, te predstavila evaluaciju i monitoring AOP mjera. Pozitivna iskustva uvođenjem AOP mjera u Austriji doveli su do toga da danas više od 90 % ukupnog zemljišta u Austriji obuhvaćeno je AOP mjerama, te da su i sami poljoprivrednici uključeni u monitoring i evaluaciju mjera. Za razliku od hrvatskih prijedloga mjera, Austrija ih ima 21.
U drugom dijelu radionice predstavljen je prezentacija kolegice Vlatke Dumbović Mazal iz Zavoda za zaštitu prirode koja je bazirana na monitoringu – praćenju stanja vrsta i staništa značajnih za poljoprivredno-okolišne mjere. I u ovoj prezentaciji naglašena je uloga poljoprivrede i njenom utjecaju na okoliš, bioraznolikost i ugroženost biljnih i životinjskih vrsta i staništa. Poljoprivreda, njeno ili zamiranje ili intenziviranje direktno ugrožava 29 % vrsta. Poljoprivredne otpadne vode, ostaci pesticida i gnojiva ugrožava 27 % vrsta, dok gospodarenje vodama ugrožava 34 % vrsta.
Kolegica Vida Posavec Vukelić , također iz Zavoda za zaštitu prirode predstavila je sustav mapiranja, identifikacije područja za monitoring i evaluaciju biljnih i životinjskih vrsta i staništa.
Te na kraju sa svojom prezentacijom iz udruge BIOM – BirdLife Croatia, kolega Krešimir Mikulić predstavio je praktične primjere praćenja kretanja ptica u Republici Hrvatskoj.
Na kraju diskusije i prije zatvaranja radionice, naglašena je potreba aktivnog uključivanja svih institucija u program agrookolišnih mjera, te predložene smjernice za daljnji rad radne grupe.
Poljoprivredno okolišne mjere iz Programa ruralnog razvoja imaju svrhu umanjivanja negativnog utjecaja poljoprivrede na prirodu.
Stanje očuvanosti vrsta (brojnost i rasprostranjenost te trendovi populacija) koje obitavaju na poljoprivrednim područjima moraju se uzeti u obzir pri ocjeni uspješnosti poljoprivredne politike.
Rezultati monitoringa „poljoprivrednih vrsta” moraju se uzeti u obzir tijekom budućih revizija politike ruralnog razvoja.
Sve navedene prezentacije nalaze se na stranicama Savjetodavne službe. Mogu se i preuzeti na slijedećoj poveznici: http://www.zastitaprirode.hr/content/download/2407/20555/version/1/file/POM_Radionica_Prezentacije_29-01-2015.zip
Georg Gal, dipl. ing. agr.
viši stručni savjetnik