Edukativni posjet proizvođača mlijeka Međimurja Austriji

Vrlo hladno (na samo 5ºC), kišovito i za ovo doba godine prerano snježno vrijeme nije smelo odvažne putnike u zacrtanom planu.

Četrdesetak poljoprivrednih proizvođača uz predstavnike Vindije d.d., RWA i djelatnice HZPSS-a Odsjeka Međimurske županije dva su dana, uz druženje i uspostavu novih kontakata, vidjeli mnoštvo novih i zanimljivih stvari.

Najprije smo posjetili poljoprivredni sajam u Riedu u čijem smo razgledavanju proveli cijeli dan. Na sajmu je bilo izloženo i prikazano mnoštvo noviteta. Od mehanizacije, opreme za farme, sjemenskog materijala i ostalog, pažnju naših poljoprivrednika privlačile su izložbene životinje.

S obzirom da je kod nas dosta upita o mesnim pasminama životinja koje se drže u sustavu krava-tele, na sajmu se moglo na jednom mjestu vidjeti desetak tih pasmina kao što su Angus (Red i Black), Blonde d Aquitain, Charolais, Fleckvieh, Galloway, Hochlandrind, Limousin kao najbrojnije zastupljene te ostale malobrojnije pasmine.

Slijedeći dan posjetili smo obiteljsko gospodarstvo Gertrude i Franza Feichtlbauer u Raabu. Ovo se gospodarstvo bavi isključivo proizvodnjom mlijeka i to sa dugom tradicijom od 1960. godine.

Na farmi drže 40 muznih krava simentalske pasmine i 65 komada ostalih kategorija (krave u suhostaju, junice i telad). Prosječna godišnja mliječnost po kravi je 9.100 litara mlijeka sa 4,3% mliječne masti i 3,4% bjelančevina. Obrađuju 70 ha zemljišta i to na 20 ha siju kukuruz za silažu, 20 ha je pod pšenicom, a 30 ha zasijano je lucernom i travno djetelinskim smjesama. Hranidba  se bazira na silaži i to u omjeru 60 % trava i 40 % kukuruza uz dodatak pivskog tropa, te koncentrata i Schaumannovih dodataka.

U 2006.godini mljekari su predali 298.000 mlijeka ekstra klase.

Njihova se grla stalno pojavljuju na sajmovima i izložbama te su dobitnici mnogobrojnih diploma i priznanja. Najponosniji su na čak 5 priznanja koje se dodjeljuje kravama koje su dale više od 100.000 litara mlijeka tokom proizvodnje.

Zanimljivo je to što problema sa mikroorganizmima i povišenim somatskim stanicama tj. sa upalom mliječne žlijezde gotovo da i nemaju, jer primjenjuju za nas gotovo i nepoznato liječenje životinja bez upotrebe antibiotika, liječenje homeopatijom.

Nakon posjeta farmi krenuli smo u Schaumannovu tvornicu u Taufkirchen. Nakon predavanja o problemima u prehrani teladi, razgledali smo čitavu tvornicu i upoznali se sa svim fazama proizvodnje.

Ovakve edukativne posjete van granica Hrvatske Udruga proizvođača mlijeka Međimurja organizira tradicionalno svake godine te i na taj način doprinosi poboljšanju uvjeta proizvodnje na farmama u Međimurju.

Odsjek  HZPSS-a Međimurske županije
Suzana Pajić,dipl. ing. agr., stručni savjetnik
Valerija Čižmak, dipl. ing. agr., stručni suradnik

 

Pripremi za ispis