3. sajam zadruga hrvatskih branitelja
Za razliku od prethodna dva održana 2005. godine u Vukovaru i 2006. godine u Splitu, ovogodišnji sajam bio je prodajnoga karaktera. Vođeni poduzetničkim idejama, branitelji udruženi u zadruge uzgajaju voće, povrće, masline, pčele, koze, ovce, proizvode sireve i suhomesnate proizvode, stočnu hranu, uzgajaju ljekovito i aromatično bilje, njeguju tradiciju i uzgajaju stare sorte voća, goveda, bave se ribarstvom, turizmom, uzgojem školjaka, graditeljstvom, stvraju zadružne marke proizvoda po mnogočemu jedinstvene na hrvatskom tržištu.
Kao što su se početkom devedesetih godina spremno okupili i nesebično stali u obranu domovine od srpske agresije, sudjelovali u njezinoj obnovi, tako su se posljednjih godina zajednički organizirali u ostvarenju poduzetničkih ideja i osnivanjem svojih zadruga pokrenuli proizvodnju, kako bi sebi i svojim obiteljima i velikom broju branitelja osigurali zaposlenje, egzistenciju i dostojan život. Na taj su se način izravno uključili i dali doprinos unaprjeđenju gospodarstva na lokalnim razinama, ali i hrvatskog gospodarstva u cjelini.
Pozdravljajući okupljene izlagače, predstavnike braniteljskih zadruga, predstavnike državnih tijela i institucija te brojne posjetitelje, sajam je otvorila potpredsjednica Vlade Republike Hrvatske i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, gospođa Jadranka Kosor. U svom nadahnutom izlaganju istaknula je programe i mjere potpore Vlade RH koje provodi Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti u stručnom osposobljavanju i zapošljavanju nezaposlenih hrvatskih branitelja i djece poginulih, zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, a napose poticaje razvoju zadrugarstva i financijsku potporu novoosnovanim zadrugama hrvatskih branitelja, edukaciji branitelja i cjelovitoj koordinaciji rada postojećih zadruga.
Od ukupno 227 registriranih braniteljskih zadruga, kroz program MOBMS-a za poticanje osnivanja zadruga hrvatskih branitelja, kao posebnog oblika malog poduzetništva koje omogućava organizirano i stručno vođenje te zajednički nastup na tržištu, od 2004. godine do danas jednokratnu novčanu potporu za osnivanje zadruga hrvatskih branitelja u iznosu 150.000,00 kuna, udovoljavajući jasnim kriterijima, načelima i uvjetima za osnivanje zadruga, ostvarile su 132 novoosnovane zadruge (2004. – 10 zadruga; 2005. – 18, 2006. – 33; te 2007. – 71) za koje su sredstva osigurana u državnom proračunu RH. Pored toga, Vlada RH je na prijedlog MOBMS-a, donijela program poticanja zapošljavanja za slijedeće četiri godine, koji uključuje i mjere osnivanja zadruga te, što je dodatna novost, potpore zadrugama koje uspješno posluju. Osim potpore financijskim sredstvima, MOBMS podupire i pomaže rad zadruga branitelja pri pronalasku poslovnih prostora u suradnji sa tijelima državne uprave, dodjeli koncesija i najma prostora, poljoprivrednog zemljišta te, poglavito, u povezivanju i čvršćoj suradnji braniteljskih zadruga i svih relevantnih državnih i drugih institucija.
U tu svrhu, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti inicijator je i organizator pet do sada održanih okruglih stolova, sa temama vezanim za poslovanje i rad braniteljskih zadruga. Uz predstvanike zadruga branitelja, u radu okruglih stolova redovito sudjeluju predstavnici Hrvatskog sabora, ministarstava: obrane; poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva; mora, turizma, prometa i razvitka; gospodarstva, rada i poduzetništva; Središnjeg državnog ureda za upravljanje državnom imovinom, Hrvatskog saveza zadruga, Hrvatske gospodarske i Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske banke za obnovu i razvitak, Hrvatske agencija za malo gospodarstvo, znanstvenih i stručnih institucija: Agronomskog fakulteta, Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Fonda za razvoj i zapošljavanje, Hrvatskog farmera i drugih.
Na dosad održanim okruglim stolovima raspravljalo se o ovim temnama: „Razvoj zadrugarstva kao posebnog oblika poduzetništva“ (Vukovar 2005.) i provedbi zaključaka tog okruglog stola (ožujak 2006. u Zagrebu), „Dodjela poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH“ i „Dodjela nekretnina u vlasništvu RH“ (Split, 2006.) te „Projekt uzgoja ljekovitog i aromatičnog bilja“ i „Mogućnosti kreditiranja projekata braniteljskih zadruga“ (Zagreb, travanj 2007.). Tema okruglog stola u sklopu netom održanog 3. sajma zadruga hrvatskih branitelja, bila je „Povezivanje braniteljskih zadruga“. S osobitom pozornošću sudionici su pratili predstavljanje rada dviju zadruga: PZB „Zlatni vrtovi“ iz Virovitice koju je predstavio gospodin Siniša Novosel, a gospodin Ante Jozić iz zadruge „Sinjska krajina“ predstavio je Braniteljski zadružni centar (BZC). Potom su predstavnici HAMAG-a i HBOR-a održali kratka izlaganja o mogućnostima kreditiranja projekata braniteljskih zadruga, vezano za zaključke prethodnoga okruglog stola i povezivanja braniteljskih zadruga na koje se osvrnula gospođa Vedrana Stecca, predsjednica Uprave Hrvatskog saveza zadruga.
U sklopu rasprave koja je uslijedila, brojna pitanja i primjedbe predstavnika braniteljskih zadruga odnosile su se na sporost u rješavanju problema braniteljskih zadruga vezanih za zahtjeve branitelja i prijedloge izmjena Zakona o poljoprivrednom zemljištu, dodjelu koncesija, nekretnina u vlasništvu RH, informiranje braniteljskih zadruga i suradnju sa institucijama, kreditiranje projekata putem HBOR-a. Iz sveobuhvatne rasprave moguće je zaključiti da državne i druge institucije moraju biti otvorene za sva pitanja i rješavanje problematike braniteljskih zadruga i ostvarivati izravne kontakte i biletaeralne razgovore odgovronih službenika za pojedina područja sa predstavnicima zadruga. Nadalje, institucionalno se moraju stvarati uvjeti za poslovno povezivanje zadruga i izradu prepoznatljivih brendova zadružnih proizvoda te stalnu edukaciju upravitelja braniteljskih zadruga za pripremu i realizaciju projekata koju će pokrenuti MOBMS, u suradnji sa HBOR-om i HAMAG-om. Te je zaključke, kao najvažnije, u svom završnom obraćanju sudionicima okruglog stola sažela potpredsjednica Vlade i ministrica Jadranka Kosor.
Treba reći da su u cjelodnevnom druženju tijekom ovoga sajma, kao i prethodnih, već ostvareni brojni bilateralni kontakti, kako među braniteljima i zadrugarima međusobno, tako i sa predstavnicima institucija, no sigurno je da se isti moraju još bolje i čvršće nastaviti i razvijati.
Budući da najveći broj zadruga hrvatskih branitelja svoju poduzetničku aktivnost ostvaruje u poljoprivrednoj djelatnosti (proizvodnji voća, povrća, mlijeka, sireva, uzgoju stoke i brojnih drugih proizvodnji), više ili manje uz stručnu pomoć djelatnika HZPSS-a, kao predstavnik HZPSS-a i sudionik dosadašnjih sajmova braniteljskih zadruga i okruglih stolova, redovito nosim i prenosim pregršt iznimno pozitivnih dojmova o tome kako rade i što proizvode i predstavljaju braniteljske zadruge, kao i to koja ih problematika muči ili sputava u njihovu poslovanju. Stoga, umjesto osobnih zaključaka, mogu konstatirati da je sadašnja, ali i čvršća buduća suradnja sa braniteljskim zadrugama po stručnim i svim drugim pitanjima, dužnost i obveza naše institucije odnosno djelatnika HZPSS-a na svim razinama.
Ured ravnatelja HZPSS-a
mr. sc. Marina Mikšić, pomoćnica ravnatelja HZPSS-a
0 comments
Write a comment