Stručno putovanje malih sirara u Švicarsku i Austriju
Jedan pogon je ova ekološka sirana Käsehof veličine 1.100 m2, s dnevnom preradom od 35.000 litara ekološkog mlijeka, a druga je konvencionalna sirana Käsewelt kapaciteta 150.000 dnevno. Proizvode različite sireve, a najpoznatiji su: ekološki emmentaler sir, ekološki planinski sir i ekološki parmezan „Mama Luiza” koji ide na zrenje u Parmu. Sir proizvode iz nepasteriziranog mlijeka s dodatkom prirodnog sirila kojeg proizvodi jedan pogon u okolici. U proizvodnji ekoloških sireva ne koriste silažu i sjenažu, a krave moraju biti vani barem 200 dana godišnje. Cijena mlijeka je 41 cent za konvencionalno mlijeko i 51 cent za ekološko mlijeko koje još mljekara ekstra stimulira s 1 centom po litri. Poticaj za ekološku proizvodnju je oko 160 eura po 1 ha površina (razlika je u brdskim i nizinskim područjima).
08.10. Srijeda
„Käsestrasse Bregenzerwalda” – brdskla cesta sira koja je nastala 1998. godine udruživanjem proizvođača sira i ugostitelja. Kasnije su se cesti pridružili i drugi proizvođači (meda, vina, pekarskih proizvoda, tradicijskih obrta, seoski etno muzeji i sl.) i danas je to Savez za unaprijeđenje proizvodnje i prodaje brdskih sireva.
Sirana Bergkäserei u Schoppernau, kapaciteta 3000 litara dnevno, izgrađena je 2000. godine, a sada proširuje zrionicu jer su promijenili tehnologiji i način prodaje. Da sada su sir prodavali nakon 3 mjeseca zrenja pa su ga kupci još držali 3-5 mjeseci kod sebe na zrenju, ali to više kupci ne žele već žele gotov zrio sir pa im treba veći kapacitet zrionice. Ova sirana je u vlasništvu 30 zadrugara koji imaju oko 300 krava. Krave su do svibnja ovdje na nizinskim pašnjacima kada odlaze u planine, a u kolovozu idu na izrazito visoke alpske pašnjake do studenog, kada se opet vraćaju u nizine. Prije je proizvodnja sira bila u malim obiteljskim pogonima, što se još zadržalo u planinskim predjelima, dok se danas u nizinskim predjelima sir proizvodi u većim siranama koje su u vlasništvu više seljaka.
Sirana Dorfsennerei u Langeneggu – ima 35 kooperanata u svojoj okolici, a osim sireva proizvode i ručno pakirani maslac.
Posjetili smo i gospodarstvo Reinhardta Bechtera u okolici. Gospodarstvo je kooperant ove sirane, ima 30 smeđih krava s prosječnom proizvodnjom 6.500 litara po kravi godišnje.
09.10. Četvrtak
Posjet sirani Schaukäserei u mjestu Appenzeller koja proizvodi zaštićeni sir Appenzeller u 6 varijanti (Classic, Extra, četvrt masni, četvrt masni zreli, Surchoix i Bio milch). Godišnja proizvodnja ove sirane je oko 9.000 tona sireva, a karakteristika je korištenje mješavine planinskog začinskog bilja u salamurui što daje posebnu aromu siru.
Osim stručnog dijela, putovanje je imalo i kulturno-turistički dio pa smo tako posjetili Salzburg – Mozartov grad, slapove Rajne u njemačkom mjestašcu Schaffhausen, živopisni švicarski planinski gradić Sankt Gallen, koji je pod zaštitom UNESCO-a zbog poznate stare protestantske crkve Svetog Gala te nadaleko poznatu tvornicu Swarovski kristala u Wattensu, nedaleko Innsbrucka. Uz sve to, većim dijelom puta prolazili sm pokraj poznatih austrijskih i švicarskih skijališta i skakaonica.
Područna služba HZPSS-a Zagrebačke županije,
Anđelka Pejaković, dipl. ing. agr., stručni savjetnik
0 comments
Write a comment