Raspršivači (atomizeri) – primjena u voćarstvu i vinogradarstvu
- Površina: 1,00 ha
- Starost: 9 god.
- Navodnjavanje: kap na kap
- Zaštita od tuče: mreža
- Površina: 1,00 ha
- Starost: 5 god.
- Navodnjavanje: kap na kap u planu
- Površina: 5,00 ha
- Starost: 1 god.
- Navodnjavanje: kap na kap u planu
- Zaštita od tuče: mreža u planu
Planiranje proizvodnje i zaštite bilja na 7 ha površine zahtijeva i znatna ulaganja u strojeve i opremu, ali i usvajanje znanja i vještina čovjeka koji rukuje strojevima za zaštitu bilja.
Cilj kvalitetne zaštite je ravnomjerno- po cijelom nasadu rasporediti određenu količinu homogenog škropiva uz što manje zanošenje čestica (pojavu koju nazivamo- DRIFT) na susjednu parcelu, i oticanje na tlo. Dobra opremljenost raspršivača, pravilno održavanje i dobra primjena nam svakako garantira i bolje učinke zaštite i s time- bolje financijske efekte.
U mnogim europskim zemljama zakonom je regulirano ispitivanje i testiranje strojeva za zaštitu bilja (svake 2- 3 godine), na temelju kojeg se izdaje atest da je stoj tehnički ispravan i time mu je dozvoljena upotreba u nasadu. Svakako uz ove propise važna je i edukacija i provjeravanje obučenosti rukovaoca stroja, što nam na kraju osigurava kvalitetnu primjenu zaštitnih sredstava.
Pravilnim izborom dizni, njihovim brojem, dobrim izborom radnog tlaka, kapaciteta ventilatora i brzine vožnje primjena zaštitnih sredstava je učinkovitija i ekološki prihvatljivija.
0 comments
Write a comment