Klimatske promjene

S druge strane, EU koristi Zeleni tjedan – najveću godišnju konferenciju o Europskoj okolišnoj politici – kako bi istaknula vrlo raznovrsne izazove klimatskih promjena. Zeleni tjedan koji počinje danas u Brusselu, istražuje izglede ‘klimatskih provjera“ svjetskog gospodarstva u borbi protiv utjecaja sadašnjih i budućih klimatskih promjena i stvaranje „društva slobodnog od ugljika“ do 2050.

Europska agencija za okoliš ima svoj prostor na konferenciji, a s nekoliko stručnjaka sudjeluje i u trodnevnoj diskusiji ekspertnog tima kojeg čine stručnjaci iz Europe i svijeta. Na Zelenom tjednu očekuje se oko 3 500 sudionika, i to iz EU institucija, poslovnog svijeta i industrije, nevladinih organizacija, institucija vlasti, znanstvenika i akademika.

Najveća tjedna konferencija o Europskoj okolišnoj politici ove godine ističe slijedeće višestruke izazove klimatskih promjena:

  • Koji su izgledi ostvarenja novog globalnog sporazuma kontrole klimatskih promjena na ključnoj konferenciji u Copenhagenu u prosincu?
  • Kako na najbolji način naša gospodarstva možemo učiniti ‘klimatski provjerenima“ protiv utjecaja na sadašnje i buduće klimatske promjene?
  • Kako možemo stvoriti društvo slobodno od ugljika do 2050?
  • Kako možemo provesti aktivnosti vezane uz klimatske promjene, koje bi na najbolji način osigurale očuvanje eko-sustava koji podržavaju život na Zemlji?

Ovo su samo neka od brojnih pitanja kojima će se baviti Zeleni tjedan 2009 u tri dana diskusije visokih predstavnika iz Europe i šire. Zeleni tjedan je jedinstvena prilika za razmjenu iskustava i dobre prakse.

U ozračju novog međunarodnog sporazuma vezanog uz klimu, koji bi trebao biti zaključen u prosincu na konferenciji u Copenhagenu, klimatske promjene nametnule su se kao razumljiv fokus „Zelenog tjedna 2009“, konferencije koja se u organizaciji Europske Komisije održava od 23. do 26. lipnja u Charlemagne zgradi u Brusselu. Pod sloganom “djeluj i prilagodi se“, Zeleni tjedan će kao najveća godišnja konferencija posvećena europskoj okolišnoj politici istražiti brojne i raznovrsne izazove vezane uz smanjenje emisije stakleničkih plinova iz EU i svijeta, kao i uz prilagodbu klimatskim promjenama koje su već nastupile. Tijekom osam sjednica također će se pokušati ostvariti realistična vizija o izgledu svijeta 2050. s niskom količinom ugljika. Na ovom trodnevnom skupu očekuje se više od 4.000 sudionika iz Europe i svijeta. Predsjednik Europske Komisije José Manuel Barroso održat će plenarni govor na zaključnoj sjednici 26 lipnja, koji će biti usmjeren prema izgledima sporazuma u Copenhagenu.

Europski povjerenik za okoliš Stavros Dimas rekao je: "Uz konferenciju u Copenhagenu koja se približava, moguće je da 2009. godina postane povijesnom prekretnicom u bici za prevenciju dostizanja opasne razine klimatskih promjena razornog utjecaja na okoliš. Vrlo opsežan program Zelenog tjedna omogućit će sudionicima razmjenu znanja o širokom spektru gledišta klimatskih izazova s kojima se trebaju suočiti vodeći političari, privrednici i društvo u cjelini.”

Četiri teme, 36 sjednica

Već devetu godinu održava se Zeleni tjedan, koji se svojom konferencijom i pratećim izložbama izgradio i potvrdio kao veliki godišnji forum za dijalog i razmjenu iskustava, ekspertizu i najbolju praksu u zaštiti okoliša.

Zeleni tjedan okuplja sudionike različitih razina vlada, međunarodnih institucija, poslovnog svijeta, nevladinih organizacija, te znanstvenih i akademskih zajednica. Cilj je rasprava o najučinkovitijim putevima zaštite i poboljšanja Europskog okoliša za sadašnje i buduće generacije. Taj događaj je otvoren i besplatan za sve sudionike. Zasad je registrirano više od 4.000 sudionika.

Zeleni tjedan 2009 klimatske promjene razmatra s četiri gledišta: politika EU vezana uz klimatske promjene; međunarodna dimenzija; život s klimatskim promjenama; i „vizija 2050“: drušvo slobodno od ugljika.’ Program obuhvaća 36 konferencijskih sjednica, od kojih su neke organizirane u suradnji s Brusselskim „think-tank Friends of Europe“, kao i dodatne, prateće sjednice.

Široka paleta tema obuhvaća implementaciju EU klimatskog i energetskog paketa, utjecaj klimatskih promjena na zapošljavanje i socijalnu koheziju, način prilagodbe bioraznolikosti klimatskim promjenama, kako ‘ozeleniti“ privredu, izazovi za poljoprivredu, dimenzija međunarodne sigurnosti i najnoviji razvoj u crpljenju i pohrani ugljika.

Europski povjerenik za zaštitu okoliša Dimas govorit će na uvodnoj sjednici svečanog otvorenja, kao i na zaključnoj sjednici koja će se fokusirati na ‘Put prema Kopenhagenu.’ Uz predsjednika Barrosa, na dotičnoj zaključnoj sjednici će između ostalih izlagati i švedski ministar okoliša Andreas Carlgren i profesor Wang Yi s Kineske akademije znanosti.

Svojim izlaganjima u Zeleni tjedan uključit će se i slijedeći predavači:

  • Ladislav Miko, češki ministar za okoliš
  • HE Roy Mickey Joy, veleposlanik Vanuatua
  • HE Joy Grant, veleposlanik Belizea
  • Festus Mogae, UN-ov specijalni predstavnik za područje klimatskih promjena
  • prof. Jean-Pascal van Ypersele, podpredsjednik UN međuvladinog panela o klimatskim promjenama
  • Tony Long, direktor europskog ureda WWF
  • Steve Fludder, podpredsjednik GE Ecomagination
  • Jeff McNeely, znanstveni direktor Međunarodne unije za očuvanje prirode
  • Ray Hammond, autor i futurolog

Sva događanja bit će dostupna uživo na web stranici Zelenog tjedna: http://ec.europa.eu/environment/greenweek/home.html.

LIFE nagrade

Nagrađeni su LIFE-Environment projekti iz Danske, Luksemburga, Italije (2) i Ujedinjenog Kraljevstva, a LIFE-Nature projekti iz Španjolske, Finske (2), Mađarske i Grčke.

Više informacija možete pronaći na:

Izvor:
http://www.eea.europa.eu/highlights/201cclimate-change-act-and-adapt201d-at-green-week-2009
Objavljeno: 23 lipnja 2009.

Prevela: Katrin Gnjidić, dipl. vet. med.

Pripremi za ispis