Masovna pojava bubamara
Normal 0 21 false false false HR X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 st1:*{behavior:url(#ieooui) }
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-style-parent:""; font-size:11.0pt;"Calibri","sans-serif"; mso-fareast-"Times New Roman"; mso-bidi-"Times New Roman";}
Ukoliko i uđu unutar kuća treba ih sakupiti i iznijeti van gdje će pronaći mjesto za prezimljavanje, a u prostorima kao što su tavani, spremišta treba ih ostaviti na miru. Odrasle bubamare prezimljuju ispod otpalog lišća, ispod kore drveća, u napuštenim ili praznim zgradama.
Jedan od načina kako im pomoći u prezimljavanju su kućice izrađene od drvenih dasaka. Kućica može biti kvadratnog ili pravokutnog oblika, a dubina je 10-12 cm. U unutrašnjost kućice treba staviti valovitu ljepenku ili narezanu barsku trstiku. Vrata kućice su izgrađena od lamela postavljene pod kutom od 45º, a izvana je treba obojiti crveno–crvenosmeđom bojom koja privlači bubamare.
Kućice treba postaviti u blizini voćnjaka, vrtova ili ispod strehe na visini 1,5-1,8 m visine, s tim da je zaštićena od strujanja jakih vjetrova.
Fotografija: Izgled kućice za prezimljenje (Izvor:www.parkmura.com.)
Područni odjel HZPSS-a Bjelovarsko-bilogorske županije
Vesna Bradić, viši stručni savjetnik za zaštitu bilja