Započelo pilot-istraživanje FADN u 2011. godini
Tim je povodom u četvrtak 24. veljače 2011. godine u Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja održana stručna radionica za službenike Područnih odjela Javne poljoprivredne savjetodavne službe (JPSS) Hrvatske poljoprivredne komore (HPK), njih 34, koji su uključeni u provedbu istraživanja FADN na području svih hrvatskih županija.
Naime, sukladno Zakonu o Hrvatskoj poljoprivrednoj komori; Narodne novine broj 30/09 i 127/10, HPK je i formalno od 1. siječnja 2011. preuzela prava i obveze Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu te financijska sredstva za obavljanje djelatnosti Javne poljoprivredne savjetodavne službe pa tako i djelatnost koja se odnosi na uspostavu i provedbu Sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka – Farm Accountancy Data Network (FADN) u Republici Hrvatskoj. Uspostava i provedba sustava FADN u RH zakonska je obveza koja proistječe iz članka 26. Zakona o poljoprivredi, NN, 149/09, pri čemu je, temeljem Pravilnika o uspostavi i provedbi Sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka, NN, 46/08, kao provedbeno tijelo određen HZPSS, odnosno danas je to Hrvatska poljoprivredna komora. Treba naglasiti, također, važnu činjenicu da je uspostava sustava FADN jedno od mjerila za ispunjavanje uvjeta za pristupanje u EU u poglavlju 11. Poljoprivreda i ruralni razvoj.
Unutar organizacijske strukture Javne poljoprivredne savjetodavne službe HPK-e, osnovan je Sektor za sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka (FADN) i agroekonomiku, u čijem je sastavu i Odjel za sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka (FADN), kao i nadležnost za obavljanje te djelatnosti JPSS-e.
Kao organizatori spomenute stručne radionice za edukaciju djelatnika PO-a uključenih u provedbu pilot-istraživanja FADN, službenici sektora i odjela prezentirali su novu, ažuriranu, inačicu Priručnika za prikupljanje podataka u istraživanju FADN te računalnu offline aplikaciju, kao osnovne alate za prikupljanje podataka na poljoprivrednim gospodarstvima. I metodološki priručnik i spomenuta offline aplikacija razvijaju se i unaprjeđuju u skladu sa zakonodavnim i metodološkim podlogama EU u području FADN-a. Do pune uspostave sustava FADN u Hrvatskoj, istraživanje FADN provodi se na osnovama pilot-projekata, u kojima poljoprivredna gospodarstva sudjeluju u potpunosti dobrovoljno, dajući podatke o otprilike tisuću varijabli koje se istraživanjem FADN prikupljaju. Uz kriterij dobrovoljnosti kao jedan od osnovnih u FADN-u, poljoprivrednim se gospodarstvima jamči sigurnost i zaštita individualnih podataka prikupljenih istraživanjem.
U dosadašnja tri pilot-istraživanja FADN, konstantno se povećava broj gospodarstava u uzorku (71 PG u 2008., 211 PG-a u 2009. i 402 PG-a u 2010.), no još ne možemo govoriti o reprezentativnom uzorku FADN-a za RH, koji treba postići do pristupanja Hrvatske u punopravno članstvo u EU.
Dosadašnja suradnja poljoprivrednih gospodarstava sa djelatnicima HZPSS-a, odnosno danas HPK, u ovom projektu vrlo je dobra i to primarno zahvaljujući pružanju savjetodavnih usluga većini, ako ne i svim uključenim gospodarstvima, a tek manjim dijelom spoznajom što FADN jest, zašto je obvezan za sve države članice EU, koje su koristi FADN-a za samog poljoprivrednika i za državu.
Uz nastojanja da se planirani opseg istraživanja FADN-a u ovoj godini i provede, unatoč svim organizacijskim, materijalnim i drugim ograničenjima o kojima se također raspravljalo na radionici, jedan od važnih zajedničkih zaključaka svakako je potreba da se ojačaju napori u svrhu informiranja i edukacije poljoprivrednih gospodarstava te promotivne aktivnosti kojima će se poljoprivrednicima približiti i objasniti razlozi uvođenja FADN-a, izravne koristi i mogućnosti koje on donosi pojedincu i cjelokupnom poljoprivrednom sektoru sa stajališta visine odnosno razine dohotka te prikazati analize dohodovnog položaja poljoprivrednih gospodarstava i učinkovitosti poljoprivredne proizvodnje. Neosporno je to jedna od iznimno važnih zadaća svih uključenih institucija.
U razdoblju provedbe pilot-istraživanja FADN-a u ovoj godini, spomenutog na početku ovoga članka, poljoprivrednim gospodarstvima odabranima u uzorak koje će anketirati službenici HPK valja ukazati na činjenicu da su, sudjelujući u istraživanju FADN-a, najvažniji čimbenik koji će pridonijeti punoj uspostavi sustava FADN u RH, no da će istodobno biti i korisnik rezultata istraživanja iz kojeg će dobiti povratne informacije o osnovnim pokazateljima svojega poslovanja kao podloge za donošenje odluka važnih za strukturu poljoprivredne proizvodnje, razvoj i upravljanje gospodarstvom te podizanje razine dohotka i učinkovitosti u obavljanju svoje djelatnosti. Pored toga, savjetodavni stručnjaci koji provode istraživanje nisu samo anketari, već su u mogućnosti pružati sve druge oblike stručne pomoći od osobitog značaja za trenutno, ali i za buduće stanje i položaj gospodarstva na tržištu.
0 comments
Write a comment