Snježni dani u masliniku

Val hladnoće, koji je prije petnaestak dana u Dalmaciji donio obilan snijeg i niske temperature, polako jenjava te su jutarnje i dnevne temperature, koje su na pojedinim lokalitetima dosezale rekordno niske razine, narasle do prosječnih vrijednosti za ovo doba godine.

Iako je voćkama potreban određen broj sati inaktivnih temperatura (temperatura nižih od 10°C), koje kod masline, ovisno o sorti, iznose od 800 do 1000 sati kako bi mogle završiti tvorbu rodnih pupova, poljoprivrednici mogu s pravom biti zabrinuti za svoje nasade, u prvom redu za maslinike i agrume.

Tih smo dana bili svjedoci temperaturnih vrijednosti, koje prelaze granicu izdržljivosti masline, od –8°C do –10°C. S obzirom na dugotrajnost niskih temperatura, oštećenja na maslinama mogu se očekivati i na otoku Braču.

brac_masline.jpg

Studen se javila u razdoblju kad je maslina ušla u fazu mirovanja i kad u svojim organima ima najmanje slobodne vode, a najveću količinu ugljikohidrata, koji imaju ulogu prirodnog „antifriza“. Na taj je način maslina najspremnije dočekala te ekstremne uvjete. To se, naravno, ne odnosi na ona stabla masline, koja su pod utjecajem neprimjerene ishrane, ranije rezidbe ili nekog drugog stresa, koji bi mogao potaknuti aktivnosti u samoj maslini. Osim aktivnosti u biljci, na eventualna oštećenja znatan utjecaj imaju i sortiment, starost stabla, mikroklimatski uvjeti tj. lokacija, kondicija stabla te cijeli niz drugih čimbenika.

bili_brac.jpg

brac.jpg

Preporuka za maslinare jest:

·      ako ima slomljenih grana od bure ili snježnih nanosa, treba provesti sanacijski rez te rane zaštititi voćarskim voskom ili nekim bakrenim preparatom;

·      odgoditi rezidbu do stabilizacije klimatskih uvjeta, budući da se ona i u normalnim godinama ne obavlja zimi;

·      stabilizacijom klimatskih uvjeta te početkom vegetacije masline tijekom ožujka i travnja treba izvršiti detaljan pregled stabala na eventualna oštećenja od smrzavanja, čije se posljedice uočavaju u obliku posmeđenja tkiva između kore i drva te pucanja kore, takozvani mrazopuc i dr.

·      nakon pregleda i uočavanja šteta provesti sanaciju. 

Preuzeto s portala www.maslinari.hr

Područni odjel HPK-a Splitsko-dalmatinske županije
Milan Jakovčić, dipl.ing.agr.,
stručni suradnik za hortikulturu
 
Pripremi za ispis