Obavijest poljoprivrednicima 09.03.2012.
9. ožujka 2012.0
Budući da su dnevne temperature napokon porasle većina poljoprivrednika krenula je u svoje nasade u orezivanje, a ratari u prihranu ozimih žitarica, trava, djetelina, i dr.
To je prilika da pregledaju svoje parcele na prisustvo poljskih glodavaca.
Mjera zaštite od poljskih glodavaca mora biti stalna mjera zaštite bilja.
Problem je što ja na mnogim parcelama došlo do prenamnožavanja poljskih glodavaca, jer ima sve više neobradivih površina i zapuštenih parcela gdje se oni zadržavaju i budući da su jako pokretljivi prelaze na obradive površine, uglavnom na ratarske, voćarske i povrćarske kulture gdje rade velike štete.
Da bi uspješno riješili problem sa poljskim glodavcima moramo spriječiti njihovo prenamnožavanje na neobradivim i zapuštenim parcelama i to kad ih je najmanje odnosno dok se zadržavaju na ograničenim najpovoljnijim staništima, jer su tada i troškovi suzbijanja najmanji.
Pragom štetnosti smatra se više od 20 aktivnih rupa na 100 m².
Težište treba staviti na stalno preventivno suzbijanje što podrazumijeva prvenstveno agrotehničke mjere koje nepovoljno utječu na brojnost poljskih glodavaca npr. kvalitetna i brza obrada tla, brzo odnošenje ljetine s polja, što manje osipanje zrnja pri žetvi, i sl.
Ako se ustanovi veliki broj glodavaca odnosno prag štetnosti tada treba ići u kurativno suzbijanje pomoću zatrovanih mamaca koji se stavljaju u aktivne rupe.
Da bi se uštedjelo na mamcima preporuča se na manjim površinama zatvoriti sve rupe , te idućeg dana provjeriti koje su otvorene jer su to aktivne rupe.
Budući da su rodenticidi otrovni za domaće životinje i divljač treba mamce stavljati isključivo u rupe i spriječiti njihovo prosipanje po parceli.
Uspjeh je to veći što se suzbijanje provede na većim površinama, jer ako ih suzbijamo na malim površinama zbog velike pokretljivosti prijeći će brzo na susjedne parcele.
Stoga bi se suzbijanje trebalo organizirati na svim površinama koje su ugrožene od glodavaca i svi bi vlasnici parcela trebali sudjelovati u suzbijanju.
Također i u voćnjacima posebno mladim nastaju velike štete od voluharica, pa se preporučuje česta obrada ugroženih površina da se smanji zaraza.
Od rodenticida preporuča se primjena: BRODILON MAMAC, BRODILON PELETE, GARDENTOP PELETE, BROMADIOLON PELETE, RODEXION KOMPLEKS, RODEXION PELETE, SURADIOLON ZRNA, RATIMOR PELETE, RATIMOR ŽITNI MAMAC, TERMINATOR X ŽITNI MAMAC, i dr.
Sredstva za zaštitu bilja treba koristiti u skladu s preporukama proizvođača!
Tatjana Radiković, dipl.inž.agr.
e-mail: tatjana.radikovic@komora.hr