Održana završna konferencija APCP projekta
Na samom početku konferencije voditelj projekta Hrvoje Horvat, kratkim filmom i prezentacijom upoznao je prisutne s brojčanim postignućima projekta. Tako se moglo čuti da je za dosadašnjeg trajanja projekta (3 godine i 9 mjeseci) posjetama i prezentacijama izravno obuhvaćeno 10.075 poljoprivrednika, a još 85.000 poljoprivrednih proizvođača upoznato je s metodama „dobre poljoprivredne prakse“ putem medija i promotivnih materijala. Projekt je financiran darovnicom Globalnog fonda za okoliš (GEF) i Svjetske banke, pri čemu je ugovoreno 100 % sredstava investicijskog fonda. Sam je projekt, inače, proveden u suradnji s institucijama partnerima: Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR), Hrvatskim vodama i Poljoprivrednom savjetodavnom službom u sklopu koje su zaposlena i tri savjetnika za gospodarenje nitratima, ali i u suradnji s konzultantima dr. sc. Darkom Znaorom i Sonjom Karoglan Todorović, dipl. ing., lokalnim zajednicama, poljoprivrednim školama, zagrebačkim Agronomskim fakultetom i Poljoprivrednim fakultetom iz Osijeka.
U daljnjem je tijeku konferencije prezentirana implementacija Nitratne direktive i „dobre poljoprivredne prakse“ u Republici Hrvatskoj, kao i rezultati provedenih istraživanja profesora i asistenata Agronomskog fakulteta u Zagrebu i Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku.
Popodnevni dio konferencije bio je posvećen gostujućim timovima i upoznavanjem sa stanjem i rezultatima sličnih projekata u ostalim zemljama Dunavskog sliva (Rumunjska i Turska), a prisutnima su predstavljeni i prvi rezultati dvije studije vezane uz određivanje tzv. „ranjivih zona“ (Nitrate Vunerable Zones), također financirane iz APCP projekta.
Kao šećer na kraju, Davor Adžić, poljoprivrednik iz Vukovarsko-srijemske županije i korisnik sredstava investicijskog fonda projekta, iznio je svoja, važno je reći, pozitivna iskustva s provođenjem „dobre poljoprivredne prakse“ potpomognutim sredstvima projekta na svom gospodarstvu.
Dan je zaokružen razmjenom znanja i iskustva kroz Panel diskusiju na temu "Dobra poljoprivredna praksa – temelj za održivu i profitabilnu proizvodnju".
Na kraju, treba napomenuti da je u nekoliko navrata tijekom konferencije spomenuta i izvrsna suradnja s Poljoprivrednom savjetodavnom službom, za koju su djelatnicima Službe upućene brojne zahvale.
0 comments
Write a comment