Obavijest ratarima 27.07.2012.
Upozoravamo proizvođače kukuruza da se ovih dana može naći i uočiti odrasli ili imago kukuruzne zlatice na biljkama kukuruza.
Kukuruzna zlatica (Diabrotica virgifera virgifera) se u Hrvatskoj pojavila 1995. u Bošnjacima kraj Županje, a 1997. pronađena je u našoj županiji.
Ubraja se u red kornjaša i porodicu zlatica. Tijelo joj je izduženo i podsjeća na lemu. Tijelo joj je dugo 4,5 – 6,5 mm, široko 2-2,5 mm, ženka je žutozelene boje s tamnim uzdužnim prugama s gornje strane tijela dok je mužjak velikim dijelom tamne boje. Nadvratni štit je žute boje. Ticala su duga.
Ličinka je žućkasto-bijela s tamnom glavom.
Prezime jaja na parceli kukuruza, u proljeće se javljaju ličinke, ako je ponovljena sjetva kukuruza izgrizaju mlado korijenje biljke kukuruza i kasnije se ličinke ubušuju u samo korijenje. Mogu uništiti 50-100 % korjenovog sustava biljke kukuruza. Kukulje se u tlu.
Odrasli oblici se javljaju u srpnju, hrane se polenom na metlici, izgrizaju svilu i zrnje u klipu, te lišće, izgrizajući lisno zelenilo. Odlažu jaja u tlo u kolovozu.
Štete prave ličinke izgrizanjem korijena, slabi čvrstoća biljke i kod slabijeg vjetra izvale se i polegnu na susjedne redove. Do toga dolazi i pod teretom klipa.
Najvažnije način potiskivanja kukuruzne zlatice je izbjegavanje ponavljanja sjetve kukuruza tj monokulture.
Zato se pozivaju svi uzgajivači kukuruza, da kukuruz siju isključivo u plodo-smjeni!
Ukazujemo na mogućnost rješavanja višegodišnjih korova na vašim njivama nakon žetve žitarica. Tim postupkom znatno će se smanjiti brojnost, osobito višegodišnjih korova (pirika, divlji sirak, slak, osjak) ali i svih ostalih korova.
Preporučujemo primijeniti neselektivni herbicid na osnovi aktivne tvari glifosat: Cidokor SL, Herbocid, SL, Glyphogan 480 SL, Herkules 480 SL, Boom Effect, Total 480 SL, Ouragan sistem 4 i dr.
Navedeni herbicidi ulaze u biljku putem zelenih dijelova biljke i treba ih primijeniti kad korovi razviju lisnu masu i dostignu visinu 15-40 cm.
Nakon tretmana površina se ne bi trebala obrađivati 21dan.
Dozu pripravka treba odrediti prema vrstama korova zastupljenim na dotičnoj parceli.
Pripravak upotrijebiti prema priloženoj uputi proizvođača!
Naglašavamo poljoprivrednicima a i građanstvu, na opasnost od ambrozije-partizanke (Ambrosia artemisifolia) – korova prisutnog u našoj okolici stoga je i Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja donijelo u Narodnim novinama broj 75/05 Zakona o biljnom zdravstvu, članak 50 točka 3 i 7. naredbu o poduzimanju mjera obveznog uklanjanja ambrozije.
Biljka je jednogodišnja, naraste do 150 cm. Stabljika je uspravna, razgranata, i obrasla dlačicama. Listovi su nasuprotno smješteni na stabljici, jajolikog oblika, dlakavi te višestruko perasto razdijeljeni. Širi se sjemenom. Dug joj je period klijanja – niče tijekom cijelog ljeta, počinje cvjetati i cvatnja traje do listopada i prilikom cvatnje obilno izlučuje polen.Time izaziva kod osjetljivih ljudi alergijske reakcije, a može uzrokovati i tešku kroničnu bronhijalnu astmu.
Stoga apeliramo na poljoprivrednike ali i na sve ostale građane vlasnike i korisnike ratarskih parcela, voćnjaka, vrtova, vikendica i sličnih površina da unište ovaj opasan korov košnjom, čupanjem ili primjenom herbicida. Za djelotvorno suzbijanje potrebno ju je kositi bar svaka tri tjedna.
Cilj je, ne dozvoliti da se rascvjeta i stvori sjeme, te tako nastavi širenje i u slijedećoj godini.
Đurđica Kšenek, dipl. ing. agr.
E-mail: Djurdica.Ksenek@savjetodavna.hr
0 comments
Write a comment