Dan voćarstva osječkog Poljoprivrednog instituta

poljinst.jpg

Uvodnu riječ je održao osječki dožupan dr. sc. Željko Kraljičak, upoznavajući prisutne s činjenicom da je Osječko-baranjska županija najveći proizvođač jabuka i nektarina u Hrvatskoj. „Na sreću smo u prošlom razdoblju imali Operativni program podizanja višegodišnjih nasada, ali na žalost, on nije temeljen na znanju i činjenicama nego više iz nužnosti, kako bismo do ulaska u EU povećali površine pod trajnim nasadima, o čemu svjedoči i to da neki posađeni nasadi danas nisu u proizvodnoj funkciji. Obzirom da danas u Hrvatskoj nemamo niti jednu proizvođačku grupu i organizaciju u sektoru voćarstva, moram se zapitati kako ćemo sudjelovati u skoroj budućnosti u korištenju potpora EU?“. Također je naglasio i da proizvođači posjeduju znanje, da postoji dobar genetski materijal sadnica, dakle dobra infrastruktura za voćarsku proizvodnju, ali obzirom da će se već dogodine poticati samo aktivni proizvođači, potrebno je što prije definirati koji su to proizvođači kod nas.

Nakon pozdravnih govora dožupana i ostalih gostiju započelo se s voćarskom radionicom, u sklopu koje je održano nekoliko interesantnih izlaganja. Krunoslav Dugalić, predstojnik Odjela za voćarstvo Poljoprivrednog instituta prezentirao je aktivnosti Instituta u sektoru voćarstva i predstavio novi sortiment u njegovom proizvodnom programu. Inače, Institut djeluje već 65 godina i od početka se bavio i voćarskom rasadničarskom proizvodnjom, a glavne aktivnosti su svih tih godina bile: introdukcija novih sorata, znanstveno-istraživački rad, klonska selekcija i voćni rasadnik. Voćni rasadnik Poljoprivrednog Instituta Osijek prvi je u Hrvatskoj uveo certifikacijsku shemu i EPPO standarde u proizvodnji sadnog materijala te na tržištu nude CAC i bezvirusni certificirani sadni materijal, koji dolazi iz vlastitih nasada. Predstavio je neke nove sorte šljiva, kao što su Toptaste i Tophit, novu sortu trešnje Cordia i podloge trešanja (Gisela 5, Gisela 6, MaxMa), breskvu Flaminia, nektarine Rubra i Maria Dorata, sorte marelica Aurora, NS4 te nove sorte, klonove i mutante jabuka (Red Chief Camspur, Red Jonaprince Wilton`s i dr.).

poljinst1.jpg  poljinst2.jpg

Neke nove sorte jabuka

Na projektu APPLE.NET 2 zemlja partner je bila Srbija pa je o iskustvima u integriranoj proizvodnji jabuke u Srbiji govorio je prof. dr. sc. Zoran Keserović s Poljoprivrednog fakulteta Novi Sad, Departman za voćarstvo, vinogradarstvo, hortikulturu i pejzažnu arhitekturu, naglašavajući da kod proizvodnje jabuka treba težiti tome da se proizvede što više (preko 90 %) jabuka I. klase, da se smanje troškovi proizvodnje i primjenjuju suvremene tehnologije. Tako se u Srbiji sve više prelazi na dugu rezidbu jabuka i na monosortni sustav (jedna proizvodna tabla – jedna sorta, što olakšava i zaštitu i berbu). Kemijsko prorjeđivanje je obvezatna agrotehnička mjera. Svoje je izlaganje završio naglašavajući da se tehnologija proizvodnje mora polako prilagođavati klimatskim promjenama.

Također su prezentirane i dvije teme iz zaštite voća: dr. sc. Marko Injac (Chemical Agrosava) je govorio o suzbijanju kruškine buhe, a dr. sc. Željko Budinšćak iz Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo, Zavod za zaštitu bilja je govorio o integriranoj zaštiti u funkciji postizanja održive uporabe pesticida. 

Nakon stručnih izlaganja prisutni su se mogli upoznati s nekim novim strojevima u voćarstvu, koji su za tu prigodu izloženi u dvorištu Instituta pa je tako predstavljen i novi uređaj za zaštitu od mraza, AMS 2200, koji funkcionira na bazi usisavanja hladnog zraka s površine tla i bacanja istoga u vis. Hladni zrak se raspršuje u visinama, a topli nadomješta uklonjeni hladni zrak. Na taj se način izazivaju turbulencije i tako podiže temperatura za 3 do 4°C, što je dovoljno da se zaštite mladi pupovi voćaka.

poljinst3.jpg

                  Izloženi uređaj za zaštitu od mraza

 

mr. sc. Višnja Šimunović
rukovoditeljica
Odsjeka

Pripremi za ispis