Održana Sabatina 2012.
Poljoprivredna savjetodavna služba je i ove godine, kao i proteklih petnaestak godina, sudjelovala kao jedan od suorganizatora tog tradicionalnog susreta vinogradara, vinara, proizvođača opreme, alata i repromaterijala te ostalih sudionika vezanih uz vinogradarstvo i vinarstvo.
Zanimljivo je spomenuti da je „Sabatina“ održana u Bolu, najvinorodnijem bračkom području, gdje je prije devedesetjednu godinu utemeljena prva Dalmatinska vinarska zadruga. U radu cijelog skupa, koji je i ove godine obilovao raznolikim programom, sudjelovalo je više od 600 vinogradara, vinara, znanstvenika i stručnjaka.
Uoči svečanog otvaranja, ispred hotela „Elaphusa“ u kojemu se skup održavao, zasađena je spomen-loza „Sabatina 2012.“, nakon čega ju je svečano otvorio gospodin Ante Sanader, župan Splitsko-dalmatinski i izaslanik predsjednika RH te su potom uručena osobna i kolektivna priznanja onima, koji su zaslužni za razvoj vinogradarstva i afirmaciju „Sabatine“.
Vinogradari i vinari najveće su zanimanje pokazali za Sabor vinogradara i vinara, na kojem se uvodno razgovaralo o stanju vinogradarstva i vinarstva RH, o berbi grožđa 2012., o tome što hrvatski sektor vina očekuje ulaskom u EU te o novom Udruženju vinarstva HGK Vina Croatica – vina mozaica. U raspravi je na Saboru istaknuto da su velike zalihe vina, da u Hrvatskoj ima puno „malih“ podruma i puno različitih vinogradarskih asocijacija – udruženja (udruge, zadruge i sl.), a također je i veliki broj vinogradara, koji nisu dobili zasluženu cijenu za proizvedeno grožđe posljednje dvije, tri berbe. Jasno je da zbog toga vinogradari gube interes za daljnje obrađivanje vinograda, tako da je kompletno vinogradarstvo u nekim krajevima Dalmacije došlo u pitanje. Ponuđeni su prijedlozi kako poboljšati stanje u hrvatskom vinarstvu, jer naša vina nemaju potreban brend za plasman na inozemnom tržištu, zalihe vina sve su veće, a prosječna potrošnja vina pala je od 1983., kada je zabranjeno reklamiranje vina, s 46 na 13 litara godišnje po stanovniku.
Osim toga, tijekom trodnevnog rada i druženja održani su: Znanstveno-stručni skup; stručni skup Poljoprivredne savjetodavne na kojem je prezentirano nekoliko aktualnih stručnih tema, nakon čega je održana degustacija vina kujundžuša, vinara Imotske krajine i izbornih i predikatnih berbi Hrvatskog zagorja; okrugli stol o zadrugarstvu; vođene degustacije mladih vina; ocjenjivanje najboljih vina; sajam opreme i alata te obilazak vinogorja otoka Brača.
Vinogorje otoka Brača Prva Dalmatinska zadruga
Posebno zanimljivo bilo je nadmetanje vinara, čije je uzorke, njih 262, krajem listopada ocijenio stručni žiri, a nagrade su dijeljene u kategorijama buteljiranih vina, pjenušavih vina, jakih alkoholnih pića i otvorenih, odnosno rinfuznih vina. Najbrojniji su bili ove godine vinari Zadarske županije, koji su se predstavili s čak 87 uzorka ili 33 % ukupno ocijenjenih uzoraka, a osvojili su i najviše odličja dosad i više od svih iz ostalih dalmatinskih županija zajedno. Po ocjeni žirija, kojim je predsjedao prof. dr. sc. Bernard Kozina, vino s najboljom ocjenom uopće je Graševina izborna berba bobica 2008 vinarije Čobanković iz Iloka, u vlasništvu sinova bivšeg ministra poljoprivrede Petra Čobankovića, kojima je to prva nagrada uopće.
Šampion među crnim vinima je Zlatan Plenković svojim Zlatan plavcem barrique 2009., dok je šampion među bijelim vinima Pošip Marko Polo 2011, kojeg je predstavila PZ Pošip Čara.
Specifičnost Sabatine je i ocjenjivanje otvorenih vina, među kojima su pobjedu odnijeli Smiljenko Pavišić iz Bola za Plavac mali 2011., tvrtka Kraljevski vinogradi iz Zadra za Pošip 2012. i Vinarija Jokić iz Lišana Tinjskih za Chardonnay barrique 2011., a druga nagrada, odnosno titula vicešampiona za izgled proizvoda za Syrah 2010. pripala je tvrtki Vina Vrsaljko, vlasnika Željka Vrsaljka iz Nadina.
Tako je završila još jedna Sabatina, koja je nesumnjivo, zahvaljujući potpori mnogih institucija, znanstvenika i medija, koji od početka prate Sabatinu, značajno pridonijela obnovi i razvoju vinogradarstva i vinarstva u Hrvatskoj te podizanju kvalitete i povećanju potrošnje, kako dalmatinskih tako i hrvatskih vina.
mr. sc. Višnja Šimunović
rukovoditeljica Odsjeka
0 comments
Write a comment