
Neretvanska mandarina – osvrt na sezonu 2013.
Početak ovogodišnje proizvodne godina obilježilo je kišovito proljeće. Najviše problema prouzročila je tuča koja je neretvansko područje zahvatila u dva navrata. Zbog toga, ali i zbog prošlogodišnjih loših vremenskih prilika, već se tada predviđalo da će ovogodišnji prinos i kvaliteta plodova biti znatno lošiji. Osim toga, već prošle godine znalo se da nakon ulaska naše zemlje u EU neće biti zaštitne cijene od 3,00 kn za kilogram otkupljene mandarine, i da neće biti isplaćivani poticaji otkupljivačima za otkup mandarina (što je samo po sebi bio apsurd, op.a.). Kako se i predviđalo, tako su se i obistinile prognoze o velikim problemima s ovogodišnjom otkupnom cijenom mandarine.
Ovogodišnja berba počela je početkom rujna. Prvi problemi su nastali već petnaestak dana nakon početka berbe. Jedan dio neodgovornih proizvođača, zbog inzistiranja otkupljivača, ponovno se poslužio preuranjenom berbom i tehnologijom žućenja plodova, a sve u cilju ranijeg početka otkupa, dolaska na tržište, a konačno i više početne otkupne cijene. Tako je na tržište došla prva mandarina čija je kvaliteta bila neprihvatljiva za tržište, odnosno krajnjeg potrošača, i to zbog neuravnoteženog omjera kiselina i šećera u plodu, što je rezultiralo nekarakterističnim kiselim okusom plodova mandarina. Taj se problem manifestirao tek polovicom rujna, kada su počele stizati povratne informacije s tržišta, što je za krajnju posljedicu imalo smanjenje intenziteta otkupa zbog zagušenja tržišta nekvalitetnom mandarinom, te konačno i pad otkupne cijene.
Tada dolazi do drugog problema, koji je također u konačnici utjecao na smanjen otkup i pad otkupne cijene. Naime, Neretvanska mandarina je dobrim dijelom orijentirana prema ruskom tržištu. Zbog incidenta na glavnoj moskovskoj tržnici početkom same sezone berbe, i činjenice da je nakon toga tržnica zatvorena, za neretvanske otkupljivače značilo je to gubitak poznatog tržišta i nemogućnost da se, u vrlo kratkom vremenu, nađe drugo tržište. Posljedica svega je bio kolaps s otkupom i otkupnim cijenama mandarine u dolini Neretve. Pitanje je što bi bilo s otkupom i cjelokupnim tržištem da je ovogodišnji prinos bio barem prosječan?
Ukupno je ove godine otkupljeno 36 000 t mandarina. Dosadašnjih godina prosječna otkupna cijena mandarina bila je cca 2,00 kn/kg* (podatak Neretvanske udruge voćara "Mandarina"). Kvaliteta ploda je bila ispodprosječna. Ukupni prinos je bio nešto iznad 40 000 t, no ta razlika se stvorila upravo zbog oko 15% plodova koji kvalitetom nisu zadovoljavali uvjetima tržišta. Ukupni prinos je smanjen za oko 30% od prosjeka prethodnih godina.
Poljoprivredni proizvođači se, u ovakvim prilikama, uvijek pitaju što se moglo uraditi da se ovakvi scenarij izbjegne. Traži se dežurni krivac za sve gore nabrojeno i često se prozivaju otkupljivači. No poljoprivredni proizvođači nikako da shvate da su u najvećem dijelu sami krivci. Već poslovično obilježje neretvanskog poljoprivrednika je da ni pod kojim uvjetom ne dolazi u obzir da s drugim ostvari nekakav oblik udruživanja. Jedino će udruživanjem u zadruge ili slične neovisne proizvođačke organizacije moći mijenjati cjelokupnu proizvodnju na bolje, i utjecati na druge subjekte koji ih ograničavaju, kako u proizvodnji, tako i na tržištu. Otkupljivači su tvrtke kojima je cilj isključivo profit a krajnju cijenu eventualnog neuspjeha uvijek plaća proizvođač. Otkupljivači u dolini Neretve često su sami odgovorni za probleme koji nastaju na tržištu, a nije mali broj njih koji svojim radom i sami izazovu problem. No takvo stanje je također posljedica neorganiziranja (neudruživanja) poljoprivrednika, koji su uglavnom osuđeni na te tvrtke, budući da je dolina Neretve veliki proizvođački bazen, a glavna tržišta su stotinama kilometara daleko. Ostaje nada da će se nešto u svijesti neretvanskog poljoprivrednika promijeniti, te da neće početkom sljedeće sezone opet iznova zaboraviti na prošlogodišnje probleme.
Još jedna zanimljivost ove godine je i to što je Neretvanska mandarina, baš u vrijeme vrhunca berbe, dobila Zaštićenu oznaku izvornosti, čime je svrstana među najvrjednije proizvode u Republici Hrvatskoj. Nažalost, ova zaista dobra vijest za sve proizvođače mandarina u dolini Neretve ostala je jedina svijetla točka u ovoj proizvodnoj godini.
Ante Mijić, dipl. ing. agr.
poljoprivredni savjetnik