Vijesti

Kako se Vincekovo udomaćilo na Kvarneru

Obilježavanje početka nove vinogradarske godine „obredom rezidbe prvog trsa“ na dan Sv. Vinka običaj je kontinentalnih vinogradarskih regija. Običaji vezani uz Sv. Vinka zaštitnika vinara i vinogradara nisu izvorno primorski i u ovom kraju novijeg su datuma. I to ne zato, što Primorci ne bi na trs objesili kobasice i slaninu, već iz razloga što je rezidba vinove loze u ovo doba u primorju i otocima već završila ili je pri samom kraju.

Običaj druženja u vinogradima na Vincekovo na Kvarner su donijeli radnici vukovarskog Vupika devedesetih godina. Točno prije dvadeset godina, kako bi skratili prognaničke dane, vrijedni su Vupikovci počeli s obnovom i sadnjom vinove loze u do tada u drač zarasloj vinodolskoj dolini. Prije osamnaest godina skromno su počeli uvoditi i običaje svoga kraja vezane uz obilježavanje vinskog i vinogradarskog zaštitnika. Površine pod vinogradima su rasle kao običaji uz Vincekovo. Da im je Sv. Vinko bio naklonjen dokazuje uspješna tvrtka Pavlomir koja danas broji 140.000 trsova zasađenih na 31 ha i godišnjom proizvodnjom od 150.000 butelja kvalitetnog i vrhunskog vina. Preko stotinu ljubitelja vinove loze i vina s područja cijele županije s veseljem se okupilo na Vincekovo u Pavlomiru kako bi obilježili ovaj dan, a po prvi puta je i u susjednoj općini u mjestu Dolinci organizirano druženje vinogradara. Običaj Vincekova u Pavlomiru ove je godine postao punoljetan i možemo slobodno reći da se udomaćio na Kvarneru. 

vincekovo_kvarner_24_1.jpg

Slika 1. Vincekovo 2014. u Pavlomiru 

vincekovo2_kvarner_241.jpg

Slika 2. 18.Vincekovo Vinarija Pavlomir obilježila je i promocijom svog novog proizvoda vrhunskog „Pjenušaca 1288.“  

vincekovo1_kvarner_241.jpg

Slika 3. Blagoslov vinograda 

Proizvodnji na otvorenom uz sve češće vremenske anomalije blagoslov je uvijek dobrodošao. Svim vinogradarima želimo uspješnu vinogradarsku godinu.

 

Karmen Karlić, dipl. ing. agr.
viša stručna savjetnica