Održana 22. Pacioli radionica

Na radionici se okupilo 50-ak stručnjaka, uglavnom istraživača iz agroekonomskih instituta zemalja članica EU, ali i Švicarske i Norveške, kao i SAD-a. Hrvatski FADN predstavljala je tročlana delegacija u sastavu Kristijan Jelaković i Mirela Matičević iz Samostalnog odjela za FADN Savjetodavne službe, te Jasna Putar iz Službe za poljoprivredne informacije i analize Ministarstva poljoprivrede, kao predstavnik institucije nadležne za FADN sustav RH.

Glavne teme ovogodišnje Pacioli radionice bile su koncentrirane na različite primjene FADN podataka u analizama i različite načine diseminacije podataka. Radionicu je već tradicionalno vodio g. Hans Vrolijk iz Nizozemskog agroekonomskog instituta, glavni organizator radionice. Radionica je ove godine organizirana u suradnji s irskim Teagasc-om, Organizacijom za razvoj poljoprivrede i hrane, u sklopu koje se nalazi i irska savjetodavna služba.

Održane prezentacije uglavnom su se ticale analize statističkih podataka prikupljenih FADN-om, te primjene tih podataka u izradi različitih mikroekonomskih modela. Možda najvažnija prezentacija vezana uz daljnji razvoj FADN sustava bila je prezentacija g. Emmanuela Jacquina iz Europske komisije, voditelja Jedinice za ekonomske analize DG AGRI-ja, u kojoj su predstavljene nove potrebe za podacima kao što su različiti okolišni indikatori, te mogućnosti njihovog prikupljanja FADN istraživanjem.

Kao i svake godine najzanimljiviji dio radionice za većinu sudionika bio je stručni izlet drugog dana radionice. U sklopu izleta obišli smo najprije arheološki lokalitet Newgrange, drevno svetište iz razdoblja neolitika, oko 3200. god. prije Krista, što ga čini starijim od mnogo poznatijeg engleskog Stonehengea ili Velike piramide u Gizi.

Nakon toga uslijedio je stručni dio izleta, u sklopu kojeg smo posjetili mliječnu farmu u okolici Dublina. To je za irske prilike farma veličine nešto iznad prosjeka, sa 180 mliječnih krava Holstein pasmine držanih u sustavu napasivanja na 131 ha pašnjačkih površina, 78 ha vlastitog i 53 ha zemljišta u najmu. Budući da, počevši od ove godine, poljoprivrednik gospodarstvo vodi u suradnji sa sinom, a s plasmanom mlijeka nema problema, ima u planu i daljnje proširenje proizvodnje na 260 mliječnih krava do sljedeće jeseni. Treba napomenuti i da poljoprivrednik već 15 godina sudjeluje u FADN istraživanju, čiji mu rezultati, prema njegovim riječima, pomažu pri uvidu u poslovanje, a naročito pri kontroli troškova.

U Zagreb smo se vratili prepuni novih dojmova i spoznaja, ali i s osjećajem da je korištenje rezultata hrvatskog FADN istraživanja u praktične svrhe još uvijek nedovoljno.

Mirela Matičević, dipl. ing. agr.
rukovoditelj odsjeka

Pripremi za ispis