Obavijest proizvođačima soje! 15.05.2015.
Mnogi poljoprivredni proizvođači koji ostvaruju pravo na plaćanje, a obrađuju više od 15 ha oranica kako bi zadovoljili obavezu „ekološki značajnih površina“ odlučili su na svojim parcelama posijati soju.
Korovi u soji najveću štetu nanose u prvih 2-3 tjedna nakon nicanja te je korove potrebno pravovremeno suzbijati. Zajedno sa sojom niče veliki broj jednogodišnjih širokolisnih korova (loboda, dvornik, gorčica i dr), a kasnije se javljaju limundžik, šćir, mračnjak i crna pomoćnica te jednogodišnje trave, muhari, koštan i svračica.
Višegodišnji širokolisni korovi kao slak, osjak te višegodišnje trave (pirika i sirak) niču tijekom cijele sezone.
Nakon nicanja soje i korova (post em) herbicide treba početi primjenjivati u ranom stadiju razvoja korova s umanjenim dozama (i do 50 %) u odnosu na propisane i po potrebi (ovisno o zakorovljenosti i učinku prethodnog tretiranja) ponoviti tretman (tzv. SPLIT aplikacija).
Soja najbolje podnosi prskanje u stadiju prve trolistke, međutim pojava i veličina korova određuje trenutak kada ćemo krenuti u tretiranje usjeva, što znači da u određenim godinama to može biti i nešto ranije od razvijene prve trolistke.
Ako je nicanje soje i korova neujednačeno, preporučljivo je pripravak primijeniti dva puta i to u polovičnoj dozi u razmaku od 5-8 dana. Tu u prvom redu mislimo na širokolisne korove. Za njihovo suzbijanje registrirani su: Pulsar 40, Basagran 480, Harass 75 WG, Habit 75 WG, Harmony SX, Laguna 75 WG…
Za suzbijanje uskolisnih korova mogu se koristiti Agil 100 EC, Focus Ultra, Fusilade Forte, Gepard, Leopard, Pantera, Select super…
Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi priloženoj uz sredstvo, redovito vodite evidenciju o prskanju, a s otpadnom ambalažom sredstava za zaštitu bilja gospodarite u skladu sa zakonom!
Mr.sc. Željkica Oštrkapa-Međurečan
E-mail: Zeljkica.Ostrkapa.Medjurecan@savjetodavna.hr
0 comments
Write a comment