Obavijest proizvođačima šljiva! 21.04.2016.
U šljivicima koji se nalaze u fazi opadanja latica preporučamo da se provede zaštita protiv šljivine osice (Homplocampa minuta i Homplocampa flava) koja uzrokuje opadanje tek zametnutih plodova.
Let šljivinih osica može se prati postavljanjem bijelih ljepljivih ploča. Kritičnim brojem smatra se ulov od 30 osica!
Šljivina osica odlaže jaja na čašku cvijeta iz kojih izlaze ličinke koje se ubušuju u plodić i izgrizaju njegovu unutrašnjost. Napadnuti plodići otpadaju, a na njima se može primijetiti rupica – mjesto na kojem je ličinka izašla i preselila na susjedni plodić. Tretiranje protiv šljivinih osica važno je obaviti na vrijeme, dok se pagusjenice još nisu ubušile u plodove.
Za suzbijanje šljivinih osica mogu se primijeniti: Mospilan 20 SG, Direkt, Decis 2,5 EC, Rogor 40, Chromgor, Perfekthion i Calinogor.
Primjenu insekticida potrebno je obaviti u večernjim satima (poslije 19 sati) kada pčele ne lete!
Na kraju cvatnje koštićavog voća i prije najavljenih oborina može se provesti zaštita protiv paleži cvijeta i rodnih grančica (Monilinia laxa). U šljivama se mogu primijeniti sljedeći pripravci: Signum, Teldor SC 500, Chorus 50 WG, Swich 62,5 WG, Nativo, Difcor.
Obavljeno tretiranje uvedite u evidencijski list o uporabi sredstava za zaštitu bilja.
Potrebno je najmanje navesti trgovački naziv sredstva za zaštitu bilja, datum i vrijeme početka i završetka tretiranja, kulturu koja se tretira, količinu primijenjenog sredstva te veličinu tretirane površine .
Nakon upotrebe korisnici su dužni zbrinuti otpadnu ambalažu sredstva za zaštitu bilja na propisan način do organiziranog odvoza putem akcije ”Prateći list”.
Podaci o registriranim SZB u Republici Hrvatskoj vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/
Marijana Lemić, mag.ing.fitomedicine
e-mail: Marijana.Lemic@savjetodavna.hr
0 comments
Write a comment