ŽUPANIJA/E: Varaždinska

Obavijest proizvođačima koštičavog voća! 04.04.2017.

Toplo, stabilno te sunčano vrijeme proteklih dana pogodovalo je razvoju štetnih organizama. Kod koštičavog voća to su najčešće lisne uši (Aphidae), štetni tripsi (Thrips spp.) i voćne osice (Hoplocampa spp.). Posebnu pažnju treba posvetiti praćenju pojave šljivine osice koja posljednjih godina prouzrokuje velike štete u nasadima šljive. Pojava žute i crne šljivine osice (Hoplacama minuta, H. flava) može se u nasadima pratiti postavljanjem bijelih ljepljivih ploča. Ako se na ploče ulovi više od 30 crnih ili žutih šljivinih osica tada treba obaviti suzbijanje. Suzbijanje šljivinih osica treba planirati ovisno o lokalitetu i završetku cvatnje, naime suzbijanje je potrebno izvršiti na  kraju cvatnje tj. u fazi  opadanja latica. Tretiranje insekticidima treba obaviti predvečer kada pčele ne lete. Osim toga potrebno je i  izvršiti  košnju voćnjaka, posebno ako se u njemu nalaze korovi u cvatu npr. maslačak. Za suzbijanje šljivinih osica po završetku cvatnje možete koristiti: Mospilan 20 SG u dozi od 250g/ha, Decis 2,5 EC u dozi od 0,3-0,7 l/ha te Direkt u dozi od 12-15ml/100l vode.

U breskvama i nektarima krajem cvatnje preporučujemo suzbijati lisne uši (Aphidae) i štetne tripse (Thrips). Za suzbijanje tripsa možete koristiti Vertimec 018 EC u dozi od 75ml/100l vode, za suzbijanje lisnih uši možete koristiti Mospilan 20 SG u količini od 125g/ha, Teppeki 50 WG u koncentraciji od 0,014 %, Confidor SL 200 u dozi od 25 ml/100l vode.  Movento u količini od 120-150ml/100l vode možete koristiti za suzbijanje lisnih uši  i tripsa.

Proizvođači u ekološkim nasadima nogu koristiti Neemazal T/S u koncentraciji od 2-3 l/ha.

Zaštitu treba provesti za mirnog i toplog vremena.  Pripravke koristite prema uputama proizvođača ili prema Fitosanitarnom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Ambalažu  je potrebno propisno zbrinuti uz obavezno vođene evidencije o provedenoj zaštiti.

Andreja Vukalović-Pofuk dipl.ing.agr
Andreja.Vukalovic.Pofuk@savjetodavna.hr