Obavijest proizvođačima lijeske 23.06.2017.
Obilaskom pojedinih nasada lijeske na području Karlovačke županije izvršen je pregled na prisutnost štetnika i bolesti karakterističnih za ovaj dio godine.
Od kraja svibnja do sredine mjeseca srpnja poduzimamo više puta mjere usmjerene zaštite protiv ljeskotoča koji je ujedno i uzročnik "crvljivosti" plodova. Smatra se da su izravni gubici od ishrane ličinki jezgrom lješnjaka manje od posrednih šteta koje nastaju zbog naknadnog razvoja uzročnika truleži plodova. Ubodna mjesta na plodovima lijeske ulazno su mjesto za infekcije različitim gljivičnim bolestima, posebno ako tijekom svibnja i lipnja bilježimo kišno razdoblje! U proteklih mjesec dana na području Ogulina zabilježeno je 68,9 mm padalina,ali je također bilo i iznadprosječno toplo, pa takvi uvjeti i nisu pogodni za normalan rast i razvoj biljaka, te bilježimo manjak oborina.
Protiv uzročnika pjegavosti (Gnomonia), truleži plodova i pepelnice preporučujemo tijekom lipnja koristiti pripravak Signum DF (1,0 kg/ha, najviše 2x u sezoni, K=28 dana).
U suzbijanju ljeskotoča dozvolu ima insekticid Calypso 480 SC. (0,2 lit./ha, najviše 2 primjene tijekom sezone, K=70), a moguće ga je primijeniti istovremeno s organskim kombiniranim fungicidom (Signum) i/ili bakrom. Vrlo je važno ljeskotoč suzbijati preventivno prije zabilježenih šteta.
Bitno je naglasiti da se bakarni pripravci ne smiju koristiti kada biljke trpe toplinski šok od visokih temperatura ili nedostatka vlage koje očekujemo u narednom razdoblju!
Ukoliko se u nasadu uoče štetne vrste stjenica (Gonocerus, Palomena, Dolycoris),potrebno je primijeniti jedan od insekticida:
- ASSET (piretrin)* u dozi 0,7-1 L/ha, K= 2 dana.
Primjenjuje se, po mogućnosti, navečer ili rano ujutro prskanjem cijele biljke uključujući i donju stranu listova. Ne tretirati tijekom cvatnje! Najmanje 72 sata prije primjene sredstva obvezno obavijestiti najbližu udrugu pčelara ili Hrvatski pčelarski savez.!
Ili
- NeemAzal-T/S (azadiraktin)* u dozi 2-3 lit./ha, K= 3 dana
Sredstvo se smije koristiti samo jedan puta tijekom vegetacije kulture, samo izuzetno u slučaju niže učinkovitosti dva puta.
*Sredstva su dopuštena za primjenu i u ekološkoj proizvodnji!
Preporučene pripravke koristiti sukladno uputama proizvođača! Voditi redovito obrazac evidencije o uporabi sredstava za zaštitu bilja, zbrinjavati ambalažu na način kako je propisano pravilnikom! Tretirati u večernjim ili jutarnjim satima! U skladu sa Zakonom o održivoj uporabi pesticida (NN 14/2014) i Pravilnikom o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (NN 142/12).
Podaci o registriranim SZB u Republici Hrvatskoj vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.
Marijana Lemić, mag. ing. fitomedicine
e-mail: Marijana.Lemic@savjetodavna.hr
0 comments
Write a comment