Obavijest proizvođačima luka i češnjaka 20.04.2018.
Plamenjača luka (Peronospora destructor) je najčešća i najštetnija bolest luka koja se razvija u uvjetima visoke vlažnosti i umjerenih temperatura. Štetnost se očituje na dva načina – tijekom vegetacije uništava lisnu masu (čime se direktno smanjuje prinos), a nakon berbe dolazi do brzog propadaju zaraženih glavica u skladištu. Pojava navedene bolesti moguća je i na češnjaku.
Stoga je potrebno provoditi preventivna tretiranja nekim od kontaktnih sredstava na osnovi bakra a za kasnija tretiranja birati neko od slijedećih sredstava: Acrobat MZ WG, Fantic M, Ortiva, Quadris, Ridomil gold MZ Pepite, Folio gold i dr., uz obavezan dodatak sredstva za poboljšanje prianjanja.
Osim plamenjače, moguća je pojava sive plijesni (Botrytis spp.) i hrđe (Puccinia allii) pa se u tom slučaju mogu koristiti sredstva Folicur EW 250, Signum i dr.
Također je moguća pojava nekih od najznačajnijih štetnika češnjaka i luka. Rano u proljeće javlja se češnjakova muha (Helomyza lurida), a porastom temperatura javljaju se lukova muha (Delia antiqua), lukov moljac (Acrolepiopsis assectella), miner poriluka (Napomyza gymnostoma), tripsi , lisne uši i dr.
Dozvolu za primjenu u luku i češnjaku imaju slijedeći insekticidi: Rogor 40, Decis 2,5 EC, Decis 100 EC, Scatto, Cythrin max, Calypso SC 480, Laser, Neemazal – T/S, …
Podatke o sredstvima registriranim za ovu namjenu možete pronaći na web stranici Ministarstva poljoprivrede u bazi podataka Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS), putem internetske tražilice http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.
Prije upotrebe sredstva obavezno pročitati priloženu uputu o primjeni i sredstva koristiti prema preporukama proizvođača. O provedenom tretiranju potrebno je voditi evidenciju, a praznu ambalažu SZB zbrinuti na propisani način.
Mirta Križanić Božurić, dipl.ing.
E-mail: Mirta.Krizanic.Bozuric@savjetodavna.hr
0 comments
Write a comment