Obavijest ratarima! 11.05.2018.
Sjetva soje i kukuruza obavljena je u različitom vremenskom periodu te je i faza razvoja usjeva različita od polja do polja. Proizvođači koji nisu primijenili zemljišne herbicide (preporuka objavljena 20.04.2018.) nakon sjetve, a prije nicanja soje i kukuruza ili je njihov učinak iz nekog razloga izostao, mogu ići u primjenu sredstva nakon nicanja kulture i korova sa herbicidima koji imaju dominantno djelovanje preko lista. Tretirati treba kad se najavi nekoliko dana bez kiše, da nakon tretmana korov što bolje upije herbicid. Izbor herbicida ovisi o korovnim vrstama prisutnim na proizvodnoj površini i fazi razvoja kulture i korova. Upozoravamo proizvođače da pregledaju svoje usjeve i izvrše pravovremenu zaštitu.
U SOJI za suzbijanje širokolisnih korova mogu se primijeniti: BASAGRAN 480, BENTA 480 SL, BENTAGRAN, HARMONY SX, HARASS 75 WG i dr.
Za suzbijanje travnih korova mogu se primijeniti: PANTERA QT, TARGA, GEPARD 050 EC, FOCUS ULTRA, AGIL 100 EC i dr.
Gotove tvorničke kombinacije koje djeluju i na širokolisne i na travne korove su: PULSAR 40, LAGUNA 75 WG, CORUM i dr.
U KUKURUZU za suzbijanje širokolisnih korova može se primijeniti: DEHERBAN A EXTRA, STARANE 250, VEGA, BANVEL 480 S, FARAON, MOTIKAN, MUSTANG, CALLISTO 480 SC, KOLO 480 S, PLUSS i dr.
Za suzbijanje travnih korova može se primijeniti: MOTIVELL EXTRA 6 OD, TRAWEL, TAROT 25 DF, PRINCIPAL 53,6 WG, KELVIN 40 SC, MAGNUM, MARVEL, MILAGRO, EQUIP, KOBAN 600 i dr.
Gotove tvorničke kombinacije koje djeluju i na širokolisne i na travne korove su: CYNTEL 51 WG, ELUMIS, PRINCIPAL PLUSS 66,5 WG, CAPRENO, MONSOON ACTIVE i dr.
Herbicidima je preporučljivo dodati jedan od okvašivača, koji će smanjiti površinsku napetost lista i poboljšati prianjanje herbicida na korov. Na parcelama na kojima korovi nejednako niču preporučamo split aplikaciju (preporučenu dozi prepoloviti na pola i obaviti tretiranje u dva puta u razmaku od tjedan dana).
Ističemo da je važno voditi računa o fazi razvoja usjeva u post-em tretmanu kako ne bi došlo do fitotoksičnosti. Također upozoravamo da je tretiranje potrebno provoditi predvečer zbog visokih temperatura i za mirnog vremena, bez vjetra kako bi zaštitili susjedne usjeve od mogućeg fitotoksičnog djelovanja.
Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem web tražilice na sljedećoj adresi: https://fis.mps.hr/trazilicaszb/.
Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijeniti sukladno uputama proizvođača, a praznu ambalažu propisno zbrinuti. Obavezno voditi evidenciju o tretiranju.
Marina Kršić, mag. ing. agr.
E-mail: Marina.Krsic@savjetodavna.hr
0 comments
Write a comment