Obavijest proizvođačima koštičavog voća
Nestabilno vrijeme s dosta oborina pogoduje razvoju gljivičnih bolesti a posebno razvoju monilijske paleži cvijeta i sušenju rodnih izboja (Monilinia laxa), te šupljikavosti (Stigmina carpophila) i kozičavosti lista (Blumeriella jaapii)
U cilju zaštite nasada, koštičave voćne vrste koje se nalaze u fenofazi otpadanja latica potrebno je zaštititi protiv uzročnika paleži cvjetova i rodnih grančica sukladno dobivenim registracijama.
Od sredstava mogu se koristiti:
- Chorus( breskva, marelica, nektarina, trešnja, šljiva, višnja)
- Difcor ( breskva, marelica, šljiva)
- Indar 5EW ( breskva, marelica, trešnja, šljiva)
- Luna experiance ( breskva, trešnja, višnja)
- Nativo WG ( breskva, marelica, nektarina, trešnja, šljiva)
- Signum ( koštičavo voće)
- Systhane 20EW ( breskva, marelica, nektarina, šljiva)
- Switch 62,5 WG ( breskva, marelica, nektarina, trešnja, šljiva)
- Topsin M 500 SC ( šljiva,višnja)
U nasadima gdje je završena cvatnja te je fenofaza rasta i razvoja plodova dati naglasak na zaštitu protiv šupljikavosti i kozičavosti listova.
Za šupljikavost registrirani pripravci:
- Captan WP 50 ( koštičavo voće osim višnje – u ovoj fenofazi)
- Delan 700 WDG ( breskva, marelica, nektarina, trešnja)
- Kastor ( koštičavo voće osim višnje- u ovoj fenofazi)
- Merpan 80 WDG ( marelica, višnja)
Za kozičavost registrirani pripravci:
- Chromodin C-65 (trešnja, višnja)
- Delan 700 WDG (trešnja)
- Luna experinace (višnja)
- Topsin M500 SC (višnja)
Također napominjemo da je u narednom periodu potrebno redovito obavljati pregled vrhova izboja na prisutnost lisnih uši.
Pripravke koristiti po mirnom vremenu prema uputi proizvođača. Nakon tretiranja popuniti evidencijski list o uporabi sredstava za zaštitu bilja, a potrošenu ambalažu zbrinuti na propisani način. Podaci o registracijama i dozvolama sredstva za zaštitu bilja nalaze se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS baza) Ministarstva poljoprivrede na web adresi: https://fis.mps.hr/trazilicaszb/
Silvija Marušić, dipl. ing. agr.
Posljednja obavijest-preporuka za Splitsko-dalmatinsku županiju objavljenja je prije 12 dana, sve ostale županije u tom razdoblju objavile su više preporuka. Za zaštitu jabuka preporuka nije objavljena još duže kao i za vinovu lozu. U protekla tri tjedna pala je velika količina kiše po m2, a temperatur su bile iznad 23 stupnja celzijusa.
Zašto savjetnici primaju plaću???
Promjenili ste sučelje stranice, stari izgled bio je bolji, praktičniji, a mogli su se jednim pristupom koristiti i savjeti za više susjednih županija, a preporuke iz prethodne godine mogle su se također isčitavati i koristiti…