Obavijest proizvođačima krizantema !
Kod nekih vrsta krizantema završilo je razdoblje zasjenjivanja tj, prelazak iz vegetativne u generativnu fazu.
Od bolesti koje se mogu javiti na krizantemi , najopasnija bolest je bijela hrđa ( sitne bijele točkice na naličju donjeg lišća u uvjetima visoke vlage i gustog rasta) koja se suzbija preventivno. Zaštita se preporuča svakih 7 dana od početka zasjenjivanja. Također treba pripaziti na pojavu i razvoj bolesti na laticama krizantema-smeđa trulež i siva plijesan.
Popis fungicida dozvoljenih za primjenu na krizantemi: CHROMOSUL 80,COSAVET DF,DITHANE DG NEOTEC,DOMARK 40 ME,KALINOSUL 80 WG,KOSSAN WG,KUMULUS DF,SULFOLAC 80 WG,SUMPOR SC-80,THIOVIT JET,SYSTHANE 20 EW,CAPTAN WP 50,FONGANIL GOLD,FUTURA 50 WP,PYRUS 400 SC,KASTOR,RANMAN TOP,MICROTHIOL SPECIAL DISPERSS.
Štetnici koji predstavljaju problem na krizantemi su gusjenice sovica, štitasti moljci, lisne uši, tripsi i crveni pauk. Potrebno je postaviti ljepljive ploče (plave, žute) u nasadu za praćenje pojave štetnika. Dozvoljeni insekticidi za primjenu na krizantemi su: KRAFT 18 EC, RUNNER 240 SC, CYTHRIN MAX , DECIS 2,5 EC, POLECI PLUS; CLOSER.
Sve dozvoljene pripravke, zajedno sa uputama, registracijama i dozvolama mogu se pronaći na linku http://fis.mps.hr .Preporučene pripravke koristiti sukladno uputama proizvođača ! Voditi redovito obrazac (evidencija o uporabi sredstava za zaštitu bilja) i zbrinjavati ambalažu na način kako je propisano pravilnikom! Upotrijebljeno sredstvo koristiti prema priloženoj uputi za upotrebu, isto na propisani način zbrinuti, voditi evidenciju o uporabi sredstava za zaštitu bilja. U skladu sa Zakonom o održivoj uporabi pesticida (NN 14/2014) i Pravilnikom o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (NN 142/12).
Ana-Marija Čajkulić, dipl.ing.agr.,
e-mail: Ana.Marija.Cajkulic@mps.hr
0 comments
Write a comment