Obavijest proizvođačima oraha

Podsjećamo proizvođače oraha da u nasade postave žute ljepljive ploče za praćenje populacije orahove muhe (Rhagoletis completa).

Odrasla orahova muha javlja se u prvoj polovici srpnja i leti sve do kraja rujna te u tom razdoblju odlaže jaja u zelenu lupinu ploda. Nakon 5-7 dana iz jaja izlaze ličinke koje se hrane i žive unutar mekane lupine 3-5 tjedana. Na kraju svog razvoja, ličinke se kukulje u plodu ili plitko u tlu te tako prezime do naredne godine, a u srpnju se ponovno javljaju odrasle muhe.

Zbog ličinki koje se hrane i žive unutar zelene lupine ona postaje mekana, u njoj se razvijaju  tanini te na kraju pocrni i teško se odvaja od ljuske oraha. Kod ranijeg napada ličinki i jezgra oraha može potamniti i može doći do razvoja plijesni. Nezgodno je što ljuska napadnutih oraha, kad od nje odvojimo truli vanjski omotač, ima dosta tamnu boju te zbog toga takvi orasi nisu privlačni kupcima, odnosno nisu prikladni za prodaju u ljusci.

 

 

Prema podacima Fitosanitarnog informacijskog sustava, u Hrvatskoj za suzbijanje navedenog štetnika dozvolu ima samo insekticidi Imidan 50 WG  s maksimalno dozvoljena  dva tretiranja tijekom jedne sezone. Osim navedenog insekticida, na orahu se može koristiti i Laser koji je registriran za suzbijanje jabučnog savijača, ali postrano djeluje i na orahovu muhu.

 

Zbog visine stabala i velikog volumena krošnje, najčešće je teško obaviti kvalitetnu aplikaciju cijelog stabla. U tom slučaju se uz insekticid može dodati biljni proteinski mamac Buminal, a tretira se samo donji dio krošnje jer proteinski mamac privlači orahovu muhu.

 

Za pojedinačna stabla na okućnicama može se koristiti i metoda masovnog ulova tako da se na stablo vješa veći broj žutih ljepljivih ploča. Ulovom muha na žute ljepljive ploče smanjit će se šteta na plodovima oraha.

 

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida.  Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.

 

mr. sc. Željkica Oštrkapa-Međurečan

E-mail: zeljkica.medurecan@mps.hr

 

Pripremi za ispis