Obavijest voćarima- koštičavo voće

Koštičavo voće nalazi se u fazi bubrenja pupova. Nakon provedene rezidbe potrebno je provesti preventivnu zaštitu koštičavih voćaka od infekcije većim brojem uzročnika bolesti: kovrčavosti lista breskve i nektarine ( Taphrina deformans), šupljikavosti lista ( Stigmina carpophilla), paleži cvijeta i grančica ( Monilinia spp.) i rogača šljive ( Taphrina pruni). Budući da kiša omogućava infekciju navedenim bolestima, a za početak idućeg tjedna najavljuju kišu, zaštitu voćaka treba provesti prije kiše.

Za zaštitu od navedenih bolesti u fazi mirovanja vegetacije koriste se pripravci na bazi bakra. Važno je da se primjena bakrenih sredstava provede najkasnije u fazi bubrenja pupova jer su bakreni pripravci na koštičavim voćkama fitotoksični nakon otvaranja pupova, odnosno, mogu izazvati palež.

Za suzbijanje prezimljujućih oblika štetnika ( jaja lisnh uši, štitaste uši, jaja crvenog pauka) pripravku na bazi bakra može se dodati mineralno ili parafinsko ulje.

Također je važno da se tretiranje provodi pri dnevnim temperaturama višim od 5℃, za mirnog vremena bez vjetra.

Vrlo je važno da se, osim kemijske zaštite voćaka, rezidbom odstrane sve suhe grančice i mumificirani plodovi jer se na taj način umanjuje izvor infekcije.

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/)

Prema Zakonu o održivoj uporabi pesticida  propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine.

Na isti rok dužni su čuvati i račune od kupljenih pesticida.

Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način, možete je predati u C.I.A.K. d.o.o. ( Gubaševo  47 c) svakog prvog ponedjeljka u mjesecu.

                                                             

Sanja Gregurić, dipl.ing.agr.

E-mail: sanja.greguric@mps.hr

Pripremi za ispis