Obavijest maslinarima

Na većini lokaliteta u tijeku je rezidba maslinika. Maslina je na hladnijim položajima u fenofazi mirovanje do početak vegetacije (BBCH 00-01), a na toplijim u fenofazi otvaranje cvatnih pupova (BBCH 53).

Uvjeti za zarazu paunovim okom (količina oborina i temperatura) su ostvareni.

Iako se pojava bolesti i štetnika razlikuje prema položaju, sortimentu i prethodnim provođenim agrotehničkim zahvatima u ovom periodu zajedničko svim maslinicima je važnost provedbe preventivne mjere zaštite od uzročnika paunovog oka. Prije odabira sredstva za zaštitu obavezno napravite procjenu zarazom  – vidljivi simptomi ili test latentne zaraze. U slučaju jače zaraze prednost dajte sistemičnim fungicidima ili biološkom fungicidu opisanim u tablici niže. Time se izbjegava odbacivanje listova koja se događa kada se koriste bakrena sredstva na zaraženim listovima, tzv. “bakreni šok“.

 

U praksi su najbolji rezultati postignuti u maslinicima koji su provodili zaštitu parcijalno, tj. masline koje se oreže taj dan se i tretiraju.

 

Tijekom rezidbe potrebno je:

ŠTETNI ORGANIZAM PROCJENA STANJA / PREPORUKE

 

PAUNOVO OKO

(Spilocaea oleagina)

Nakon završene rezidbe preporučujemo obaviti preventivnu zaštitu primjenom jednog od pripravaka na osnovi bakra:

NEORAM WG, CUPRABLAU Z 35 WG, CUPRA, CODIMUR 50, COPPER KEY FLOW, AIRONE SC, NORDOX 75 WG i dr.

 

Ukoliko su na listovima već vidljivi simptomi zaraze ili se maslinici nalaze u udolinama, terenima sa slabom cirkulacijom zraka prednost dati sistemičnim fungicidima :

NATIVO 75 WG, ORTIVA TOP, STROBY, SUGOBY, QUIMERA, DECIBEL MAX i dr.

 

U ekološkim maslinicima s utvrđenom jačom zarazom preporučujemo sredstvo SERENADE ASO – biološki fungicidvažno je ponavljanje tretmana za svo vrijeme povoljnih uvjeta za infekciju (najviše 6 puta godišnje, od 5 lista do berbe).

BAKTERIJSKI RAK MASLINE

(Pseudomonas syringae pv. savastanoi)

Izbjegavati rezidbu po vlažnom vremenu;

dezinficirati alat prije rezidbe (70 % alkoholom);

 

zaražena stabla u nasadu zadnja rezati;

tijekom rezidbe uklanjati jače zaražene izboje; neposredno nakon rezidbe obaviti zaštitu primjenom jednog od pripravaka na osnovi bakra

ili

biološki baktericid i fungicid SERENADE ASO (Bacillus amyloliquefaciens soj QST 713).

ŠTITASTE UŠI tijekom rezidbe uklanjati jače zaražene grančice.

 

*ukoliko se radi o štitastoj uši araukarije         (područje Sutivana, Supetra i Miraca na otoku Braču) odstranjene grane uništiti kompostiranjem, zakopavanjem.

ČAĐAVICA tijekom rezidbe uklanjati jače zahvaćene grane;

nakon rezidbe primjena jednog od pripravka na osnovi bakra ili sumpora.

GRANOTOČ

(Zeuzera pyrina)

tijekom rezidbe ukloniti napadnute grane
POTKORNJACI

 

ukloniti napadnute izboje;

preporučamo ostavljanje u nasadu pogodnih lovnih grana koje se trebaju iznijeti iz maslinika najkasnije do kraja travnja

 

Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom http://fis.mps.hr/trazilicaszb/ .

Napominjemo, prema Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja i propisno zbrinuti ambalažu.

 

Tihana Pipinić  dipl. ing. agr.

e-mail: tihana.pipinic@mps.hr

Pripremi za ispis