Krajem ožujka i početkom travnja kad vremenske prilike dozvole pripremu tla započinje sadnja krumpira na otvoreno. Najpovoljniji uvjeti za sadnju su temperature tla 6-8ᵒC i temperature zraka iznad 15ᵒC. Prilikom sadnje može se provesti preventivna zaštita od zemljišnih štetnika (žičnjaci, sovice pozemljuše, grčice hrušta) i bolesti, a nakon sadnje zaštita od korova.
Odrasli žičnjaci su insekti tamne boje i uskog tijela duljine od 7 do 15 mm. Hrane se lišćem kulturnog bilja, ali ne prave značajne štete. Štete prave ličinke čiji razvoj u tlu traje tri ili četiri godine. Ličinke su žute boje, uskog, izduženog i tvrdog tijela. Sliče komadiću mjedene žice, po kome su i dobile naziv.
Za vrijeme svog višegodišnjeg razvoja u tlu ličinke žičnjaka prave štete, naročito na kulturama rijetkog sklopa i to najviše na kukuruzu, krumpiru i povrću. Razlog tome je što se u tim usjevima intenzivno suzbijaju korovi, pa su žičnjaci u potrazi za hranom usmjereni na kulturnu biljku. Hrane se korijenjem, uvlače se u vrat korijena mnogih biljaka, u gomolje krumpira ,u korijen mrkve, u sjeme kukuruza..
Za vrijeme svog razvoja migriraju vertikalno i horizontalno. Ljeti se spuštaju u dublje horizonte u potrazi za vlagom, a zimi se spuštaju u potrazi za toplinom. Horizontalna migracija odvija se radi podmirivanja potreba za hranom. Korijen biljke izlučuje CO2, a oni osjete i najmanju koncentraciju i na taj način pronalaze biljku.
Žičnjaci se mogu suzbijati samo preventivno, odnosno, prije nego učine štetu, a to je period prije sjetve ili u vrijeme sjetve. Zaštitu treba provesti ako se utvrdi opravdanost, ako se pregledom tla utvrdi kritičan broj žičnjaka. Pregled tla obavlja se prije sjetve ili sadnje kopanjem jama 25×25 cm. Dubina jame treba biti 20-25 cm. Za parcelu do 1 hektar treba pregledati 5 do 8 jama, za parcelu do 5 hektara 8 do 10 jama. Zemlja iz jama izbacuje se na plastičnu foliju, rukama drobi i pregledava .Broj pronađenih žičnjaka množi se sa 16. Dobiveni umnožak podjeli se sa brojem iskopanih jama i dobije se broj štetnika na m².Suzbijanje se provodi kad se pregledom utvrdi 3-5 žičnjaka na m².
DIASTAR MAXI (teflutrin). Koristi se za suzbijanje žičnjaka, grčica hrušta, gusjenica sovica pozemljuša. Sredstvo se primjenjuje tretiranjem u redove tijekom sadnje. Primjena u količini 12-16 kg/ha.
Pripravak FORCE EVO (teflutrin) koristi se za suzbijanje žičnjaka (Agriotes sp.) i gusjenica sovica pozemljuša (Agrotis sp.) u količini 12-16 kg/ha. Sredstvo se primjenjuje tretiranjem u redove tijekom sadnje.
LASER GR (spinosad). Sredstvo se koristi za suzbijanje žičnjaka u količini 12 kg/ha. Primjenjuje se tijekom sadnje u redove, inkorporacijom u tlo pomoću depozitora za granulirane insekticide. Sredstvo nije hlapivo, nije topivo u vodi i nije mobilno u tlu pa iskazuje učinkovitost u djelu tla gdje je deponirano.
LEBRON 0,5 G (teflutrin), koristi se za suzbijanje žičnjaka u količini 12-15 kg/ha. Sredstvo se primjenjuje tretiranjem u redove tijekom sadnje, uz inkorporaciju na 10 cm dubine.
COLUMBO 0,8 MG (cipermetrin). Primjenjuje se za suzbijanje žičnjaka u količini 24 kg/ha. Sredstvo se primjenjuje tijekom sadnje, tretiranjem u brazdu uz gomolj na dubinu 8 cm, pomoću depozitora za granulirane insekticide s difuzorom FISHTAIL DXP.
PICADOR 1,6 MG (cipermetrin). Primjenjuje se za suzbijanje žičnjaka i sovica pozemljuša. Koristi se u količini 12 kg/ha. Koristi se pomoću depozitora za granulirani insekticid postavljen na uređaj za sadnju. Primjenjuje se direktno u tlo u vrijeme sadnje u redove.
U vrijeme sadnje krumpira može se provesti zaštita od bolesti bijele noge i antraknoze. Zaštita se provodi na način da se tretira samo brazda (tlo), a gomolji ostaju netretirani sredstvima: ORTIVA i ZAKEO 250 SC (azoksistrobin), u količini 3 l/ha.
Sredstvo SERENADE ASO (Bacillus amyloliquefaciens) koristi se za suzbijanje bijele noge,
tretiranjem gomolja prije sadnje u količini 1 l/t gomolja (uz utrošak vode 2 l/t), ili tretiranjem tijekom sadnje u količini 5 l/ha (uz utrošak vode 10 l/ha).
Zaštita od korova nakon sjetve, a prije nicanja krumpira može se provesti herbicidima:
PROFFESIONAL, FILON 80 EC, ROXY 800 EC (prosulfokarb). Primjena nakon sadnje, a neposredno prije nicanja krumpira (pre-em) u količini 4-5 l/ha. Koristi se za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova. Tlo nije preporučljivo obrađivati dok krumpir ne nikne, a korovi propadnu kako ne bi došlo do smanjenja učinkovitosti sredstva uslijed prekidanja herbicidnog filma.
RACER 25 CS, RACER 25 EC (flukloridon). Primjenjuje se u dozi 2,0 l/ha, koristi se za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova (ambrozija, mračnjak, dvornici, dikica…) i nekih travnih korova (obični koštan, obična svračica, muhari…). Ne smiju se primjenjivati na lakšim pjeskovitim i humusom siromašnim tlima, jer u uvjetima obilnih oborina može doći do fitotoksičnosti. Moguće kombinirati s graminicidima (pendimetalin) zbog djelotvornosti na uskolisne korove tada se primjenjuje u dozi 1,5-2 l/ha. Veća doza primjenjuje se samo na teškim tlima. Nakon primjene u ekstremno sušnim godinama u jesen se ne smije sijati žito.
REACTOR 360 CS, KALIF 360 CS, CENTIUM 36 SC, CLEMATIS, CLOMATE, SIRTAKI, BISMARK (klomazon). Primjenjuju se u dozi 0,25 (0,3) l/ha za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova . Sredstvo REACTOR 360 CS ne smije se primjenjivati u sjemenskom krumpiru i na tlima koja sadrže više od 10% organske tvari. Nakon primjene sredstava nije preporučljivo kultivirati usjev da se ne razbije ,,herbicidni film,, koji sprječava nicanje korova.
PROMAN (metobromuron). Primjenjuje se u dozi 4 l/ha uz utrošak 200-600 l vode/ha. Suzbija jednogodišnje širokolisne i neke travne korove.
DOST 330 EC, STOMP AQUA, PENDIFIN 400 SC, PENDUS 330 EC, SHARPEN 330 EC (pendimetalin). Doze primjene ovisno o preparatu su 2,5-6 l/ha. Namijenjeni suzbijanju jednogodišnjih travnih (obična svračica, koštan, muhari, mišji repak, obična slakoperka) i nekih jednogodišnjih širokolisnih korova (loboda, konica, broćika, šćir…).
PLATEEN WG 41,5 (flufenacet). Primjenjuju se 2-2,5 kg/ha, suzbija jednogodišnje uskolisne i širokolisne korove (ambrozija, mrtva kopriva, šćir..).
CHALLENGE 600 (aklonifen). Koristi se u suzbijanju jednogodišnjih uskolisnih i jednogodišnjih širokolisnih korova u količini 4 l/ha.
SENCOR WG 70, SHARMETRIN, SCORPIO 70 WG, SENAT WG, METRO, MISTRAL 70 WG, METREX (metribuzin). Primjenjuju se u dozi 0,75-1,5 kg/ha – 0,75 kg/ha na lakim; 1,0 kg/ha na srednje teškim tlima; 1,5 kg/ha na teškim tlima , a SENCOR SC 600 u dozi 0,9 l/ha. Suzbijaju jednogodišnje širokolisne (dvornik, konika, ambrozija, loboda, šćir, crna pomoćnica…) i neke travne korove (koštan, muhar..). Navedena sredstva mogu se primijeniti i nakon nicanja u smanjenim dozama (detaljnije u sljedećoj preporuci).
Herbicide primijeniti na vlažno tlo ili prije najavljenih oborina kako bi bili učinkoviti.
SENCOR SC 600 (metribuzin). Primjenjuje se prije nicanja krumpira u dozi 0,9 l/ha ili nakon nicanja krumpira kada je duljina izbojaka u prosjeku 5-10 cm u dozi 0.55 l/ha. Utrošak vode 250-300 l/ha. Proširenje primjene na male kulture: mrkva, celer pastrnjaka nakon nicanja (BBCH 14-16) 0,35 l/ha.
Preparate primijeniti prema preporukama proizvođača.
dr.sc. Mirna Ceranić
e-mail: Mirna.Ceranic@mps.hr