Tko pita, ne skita!
U takvoj situaciji se našlo i OPG Ive Kelića iz Marinaca, sela u Općini Nuštar. To selo je za vrijeme Domovinskog rata bilo na prvoj crti bojišnice, pa su i danas velike površine još uvijek pod minama i nedostupne za obradu. Radi se o vrlo kvalitetnom tlu, a u blizini je i rijeka Vuka, pa je pogodno i za različite namjene (navodnjavanje). I u takvim uvjetima naši vrijedni seljaci žive i rade i oslanjaju se na pomoć RH preko poticaja, potpora i drugih mjera bez kojih bi vrlo teško opstali, a nadaju se i pomoći da im se polja što prije očiste od mina kako bi se mogli normalno baviti poljoprivredom i sebi osigurati egzistenciju.
Već spomenuto obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo vodi nositelj gospodarstva Ivo, uz pomoć sina Ante koji je završio srednju poljoprivrednu školu i posvetio se poljoprivredi, a tu je i gospođa Jasna koja je zadužena za administrativni dio. Bave se ratarskom proizvodnjom na površinama od 130 ha, a ove jeseni su odlučili zasijati oko 50 ha ozime pšenice. Sa sjetvom su krenuli u optimalnom roku, a to je bilo 10. listopada 2008. godine. U tu svrhu su nabavili mehaničku sijačicu za sjetvu strnih žita i sitnijih sjemena marke „Kongskilde“. Da bi bili sigurni da će sijačica dobro raditi i da bi dobili kvalitetnu sjetvu (kako siješ, tako ćeš i žeti) obratili su se za pomoć HZPSS, Područna služba Vukovarsko-srijemske županije, tj. djelatniku zaduženom za mehanizaciju. Odmah po pozivu krenulo se na teren i po dolasku u Marince prionulo se poslu.
Uz zajedničke snage sijačica je vrlo brzo bila spremna za probni rad. Odlučeno je da će se sijati sorta Srpanjka: – masa 1000 zrna je 37 grama
– 650-700 klijavih zrna po m2
– 260-280 kg/ha, sjemena
Što je učinjeno ?
-
Sijačica je pregledana vizualno i zaključeno je da je jedan nosač popustio na varu pa se to moralo sanirati.
-
Stroj je spojen (agragatiran) za traktor J.D. 5820.
-
Izmjeren je i podešen razmak markira (praćenje tragova).
-
Podešen pritisak ulagača sjemena (diskosni).
-
Provjeren pritisak elastičnih prstiju na drljači sijačice.
-
Podešena količina sjetve – sjetvena norma (zrna/m2) – kalibracioni test
– izmjeren opseg pogonskog kotača (koliki put pređe sijačica za jedan okret kotača)
– radni zahvat sijačice (3 m.)
– obračun koliko puta treba okrenuti kotač da bi se posijalo 100 m2 (1 ar).
– ručno okretanje kotača i skupljanje otpalog sjemena u korito za sjeme.
– vaganje skupljenog sjemena.
– usporedba sa zadanim veličinama u tablicama.
– korekcija po potrebi (ponavljanje). -
Podešavanje stalnih tragova (strojevi nisu usklađeni, pa taj posao nije odrađen).
Tako podešena sijačica spremna je za sjetvu i može se očekivati da će raditi bezprijekorno, bez zastoja i uz najbolji učinak, ali samo uz dobru organizaciju posla.
Ovo je samo jedan vid suradnje stručne službe (HZPSS) i poljoprivrednika koji ne žele ništa prepustiti slučaju, već žele primjenjivati savjet struke, tj. preporučene agrotehničke mjere kao i primijeniti najnovije tehnike i tehnologije, jer samo one daju jamstvo za postizanje veće kvalitete i kvantitete u poljoprivrednoj proizvodnji, a samim tim i veću zaradu.
Područna služba HZPSS-a Vukovarsko-srijemske županije,
Đuro Cerovčec, dipl. ing. agr., stručni savjetnik za mehanizaciju
0 comments
Write a comment