
Utisci s Brača
Da smo u ARKOD ucrtavali i šume i makiju, imali bismo pravu sliku Dalmacije čiji su maslinici, vinogradi i pašnjaci okruženi upravo tom vegetacijom. Obilaskom opožarenog terena svjesni smo snage vatrene stihije koja guta sve pred sobom, ali ujedno dobivamo i jasnu sliku nekadašnjeg stanja otoka. Nepregledne površine suhozida i gomila isplivavaju oživljavajući prošlost. Izgoreni hrebi starih maslina u tim iskonskim ogradama dodatno ističu marljivost i trud naših očeva, djedova, pradjedova. Te činjenice ukazuju na to da su najbolji preventivni vatrogasac u priobalju (uz veliko poštivanje te vrijedne profesije) vinogradi, maslinici, koze i ovce.
Otok Brač početkom 20. stoljeća imao je oko 1000.000 stabala maslina. Danas se procjenjuje da se na otoku obrađuje oko 450.000 stabala, a sigurno ima još toliko zapuštenih stabala.
Nakon katastrofalnih požara 2003. pripremljeno je kroz „Program uređenja zapuštenih šumskih i poljskih putova na otocima i priobalju“ Vlade RH i MPRRR-a na području Splitsko-dalmatinske županije, ukupno 75 trasa u dužini od 148,3 km protupožarnih putova i podignuto je i obnovljeno više od 200 ha višegodišnjih nasada (maslinici, vinogradi i lavanda). Kroz Program sufinanciranja sadnog materijala u Splitsko-dalmatinskoj županiji Operativni program podizanja trajnih nasada u RH, sustav državnih poticaja podizanja trajnih nasada u periodu od 2004. godine na području Splitsko-dalmatinske županije podignuto je više od 3000 ha trajnih nasada. Mnogo ali, izgleda, nedovoljno.
Dok se ne vratimo zapuštenim poljoprivrednim površinama na kojima ćemo uzgajati vinograde, maslinke, ružmarin, lavandu ili ih koristiti za ispašu koza, ovaca i magaraca, dok ne budemo više pazili na očuvanja karakteristika našeg krajobraza, i dalje ćemo svakog ljeta gledati slike poput ovogodišnjih sa zapadnog dijela Brača.
Po okvirnim izračunima HPK JPSS-a cijena podizanja novog maslinika sklopa 300 iznosi 75.000,00 kn (ovisi o specifičnostima položaja i terena). Okvirna cijena obnove i njege kroz 3 godine po jednom stablu masline iznosi 180,00 kn (ovisno o specifičnostima položaja i terena).
Taj iznos, promatran i kroz prizmu protupožarne zaštite, sigurno je isplativiji od samih troškova požara. Poznavajući bračkog težaka, njegovu upornost i marljivost, možemo biti sigurni da će maslinici i vinogradi stradali u ovom požaru biti obnovljeni.
Područni odjela HPK-a Splitsko-dalmatinsko županija
Žarko Kovačić, dipl. ing. agr.
Milan Jakovčić, dipl.ing.agr.