Janjenje ovaca i postupak s janjetom

Samo janjenje prolazi bez komplikacija i završava za 15–40 minuta. Janjetu treba pregledati nosnice i usta, odstraniti sluz i položiti ga uz majku. Prvi kontakt s majkom itekako je važan. Ovca prvi kontakt s janjetom uspostavlja tako što ga onjuši i oliže. Nakon što se oporavi od janjenja, janje pokušava stati na noge. Poželjno je da mu uzgajivač u tome pomogne, potrebno je izmusti prve mlazove mlijeka iz vimena, jer oni su najinficiraniji. Malo mlijeka može se izmusti janjetu u usta, a dalje će janje nastaviti samo sisati. Također, poželjno je pratiti janje pri sisanju da se vidi koliko posiše i siše li uopće. Janje obavezno mora posisati kolostrum, koji nakon 3–5 dana prelazi u normalno mlijeko.

janjci.jpg

Janje prvih nekoliko dana mora biti uz majku i sisati po volji, a nakon toga treba ih do 14 dana privikavati da sišu obročno, svaka 2–3 sata. U dobi od 15 dana počinju se prihranjivati kvalitetnim sijenom (najbolje lucerkinim) i smjesom koncentrata, a nakon 30 dana odlaze s majkom na ispašu.

Najkasnije u dobi od dva mjeseca janje se odbija, gdje se ovce iskorištavaju za mlijeko, no bolje je ako se odbiju s tri mjeseca jer će se janjad tad bolje tjelesno razvijati. S četiri mjeseca odbija se janjad koja se tovi na sisi ili grla koja se ostavljaju za daljnju reprodukciju. Pri odbijanju treba, uz dobru prihranu voditi brigu i o tome da se janjad svrsta po spolu, a po mogućnosti treba izmjeriti i tjelesnu težinu. Kastracija i kupiranje repova provodi se prije odbijanja već u dobi od 2–3 tjedna. Kastrirana janjad bolje iskorištava hranu u tovu, ima veći prirast i daje kvalitetniju vunu. Međutim, u ekološkom uzgoju životinja, zabranjeno je kupiranje repova i odrožavanje, bez obzira na daljnji postupak s janjetom, bilo da se radi o tovu ili daljnjoj selekciji.

Područni odjel HPK Zadarske županije
mr.sc. Ana Grgas, viša stručna savjetnica

Pripremi za ispis