Važna obavijest proizvođačima uljane repice 21.03.2012.

U posljednjih 5 dana zabilježili smo uglavnom sunčano, ponekad i vrlo vjetrovito razdoblje s najvišim dnevnim temperaturama u rasponu od 15 do 20°C, ali jutra su pritom još uvijek prohladna, pa je u istom razdoblju u 4 dana najniža temperatura bila ispod 5°C! Početkom ovog tjedna nismo zabilježili očekivane oborine, tek nešto više od 1 mm u gornjem Međimurju. Zbog stabilnog i sunčanog razdoblja pojavljuje se kritična populacija proljetnih repičinih pipa (Ceutorhynchus), a tijekom narednih dana valja pratiti brojnost repičinog sjajnika (Meligethes aeneus). Budući su sjetvene površine uljane repice u Međimurju značajno manje nego proteklih godina, moguće je očekivati jači i koncentriran napad štetnika na ta polja! Kad ima više od 1 nametnika na 5 pregledanih biljaka protiv repičinih pipa je u integriranoj proizvodnji primjerice dopuštena primjena insekticida na osnovi deltametrina i/ili lambda-cihalotrina u propisanim količinama, ali smo jedna aplikacija tijekom sezone! Repičin sjajnik se svakako mora suzbiti u vrijeme početka napada na pupove pupove još dok su potpuno zatvoreni u zbijenom cvatu, a naknadna primjena insekticida tijekom cvatnje usjeva je zakašnjela i vrlo opasna zbog pčela medarica. Kritičan je broj ovog nametnika 0,8 do 1 odrasli kukac kod cvjetnih popova koji su još pokriveni lišćem! Oštećeni pupovi repice sjajnikom ne cvatu! Na hrvatskom tržištu ima veći broj učinkovitih insekticida za suzbijanje štetnika uljane repice (vidi Tablicu 1.), a važno ih je pravovremeno primijeniti u propisanoj količini. Na poljima gdje se često zadnjih godina uzgaja uljana repice, tijekom cvatnje se razvijaju i gljivične bolesti (npr. bijela i suha trulež, siva plijesan, crna pjegavost), na čiji razvoj prvenstveno utječe količina i raspored oborina. Zbog manjka oborina još od početka sjetve uljane repice, a meteorolozi najavljuju i nešto toplije proljetne mjeseca s prosječnim oborinama ne očekujemo većih šteta od biljnih bolesti ova kulture u sezoni 2011./2012.
 
Tablica 1. Insekticidi koji se najčešće koriste za suzbijanje repičinog sjajnika (Meligethes aeneus) i drugih štetnika* uljane repice (sa sredstva navedena u Tablici dopuštena su u integriranoj proizvodnji uljane repice):

Djelatna tvar
Pripravak
Primjena
 
klorpirofos-etil
Dursban E-48, Pirifos EC, Finish E-48, Callifos EC
2,0 lit./ha
pirimifos-metil
Actallic, Pirimifos-metil 50 EC
0,5-1,0 lit./ha
klorpirifos-metil
Lino, Reldan 40 EC, Rely 40
1,75 lit./ha
klorpirifos
Pyrinex 250 ME
2 lit./ha
klorpirofos-etil & cipermetrin
Chromorel D, Nurelle-D, Pirel-D, Pinurel D, Kalinorel D, Terel EC
0,75-1,0 lit./ha
alfacipermetrin
Fastac 10 SC, Direct, Alfa 10 SC, Fascon
0,1 lit./ha
deltametrin
Decis 1,25 EC, Rotor EC, Roetem EC, Decis 6,25 WG
0,4 lit./ha, 0,12 kg/ha
lambda cihalotrin
Karate 2,5 EC, King EC, Karate Zeon, Karis MC, Lambda 5 EC
0,25 lit./ha, 0,12 lit./ha
gama-cihalotrin
Vantex MC
0,06 lit./ha
beta-ciflutrin
Beta-Baythroid EC
0,3-0,5 lit./ha

*protiv velike i male repičine pipe dopuštena je primjena samo djelatnih tvari na osnovi deltametrina i lambda-cihalotrina!
 
mr.sc. Milorad Šubić, dipl.inž.agr.
Pripremi za ispis