Uzorci tla uzeti s lakoćom
Uzorci tla uzeti s lakoćom
Čovjek se užurbano kreće preko polja, zastaje svakih nekoliko metara, kratko nagazi tlo i ide dalje. Što on to radi? Odgovor je jednostavan: to Andreas Bertsch hoda sa sondom za uzimanje uzoraka tla. Ali kako je tako brz? Odgovor je: inovator Bertsch svoju je ideju proveo u djelo. Izradio je sondu za uzimanje uzoraka tla.
Umjesto uobičajene sonde za uzimanje uzoraka tla, gdje se nakon svakog uboda uzorak mora vaditi, on vadi tlo u obliku cilindričnih peleta. Tako uzeti uzorci automatski se prikupljaju u sabirnoj posudi. Osnova sonde načinjena je od cijevi promjera ½ cola (hrvatska mjera palac), duljine 20 cm. Prema potrebi, cijev može biti i duža, ovisno o tome s koje dubine želimo uzimati uzorke. Uzorci se sakupljaju u četvrtastu posudu. Cijev je prema gore produžena i završava se ručkom koja je postavljena pod kutom od 90°. Na ručki je Bertsch zavario malu ušicu na koju se može objesiti šipka, koja služi čišćenju i uklanjanju ostataka tla.
Sonda omogućuje brz rad.
širu cijev sve do sabirne posude.
s 250 rasplodnih krmača i 185 ha oranica i pašnjaka u Kraichgauu.
Čimbenici koji olakšavaju rad sonde:
– Gornja je ručka postavljena pod pravim kutom u odnosu na površinu nagaznoga sloja. Dakle, T-ručka ne gura se nogom.
– Cijev je postavljena u kut sabirne posude. U isti je kut postavljena ručka za stopalo, ali i otvor za uzimanje uzoraka. Tako se koristi snaga neophodna pri ubodu sonde u tlo jer najveća snaga treba biti na samom vrhu.
– Četverokutna posuda lako se prazni.
Uzimanje uzoraka odvija se ovako:
Vrh sonde postavi se na mjesto za uzimanje uzorka tla i nagazi. Donji vrh izrezuje tlo u obliku cilindra. Pri uzimanju sljedećeg uzorka, prethodni uzorak ulazi u cijev. Pri vađenju sonde iz tla uzorak ostaje u cijevi. Suženje na vrhu sonde sprečava ispadanje uzetog uzorka. Pri sljedećem ubodu tlo cilindričnog oblika odlaže se u sabirnoj posudi. Nakon 15 do 17 uboda sabirna je posuda puna, a uzorak dostatan za analizu u laboratoriju. Tada se uz pomoć šipke vadi posljednje uzeti uzorak tla.
„Radim oko 150 uzoraka na dan i od toga svaki s 15 uboda,“ naglasio je Bertsch. S klasičnom sondom za uzimanje uzoraka tla to nije moguće. Pražnjenje sonde nakon svakog uboda zahtjeva mnogo vremena. U susjedstvu gospodina Bertscha sve je više ljudi koji slijede njegovu ideju. „Svakom učeniku pomažem u izradi sonde za uzimanje uzoraka tla. To je brz i lijep radionički projekt,“ kaže Bertsch.
Ocjenjivački sud:
Georg Budde, poljoprivrednik
Dr. Norbert Uppenkamp, Poljoprivredna komora NRW
Frank Berning, Top agrar
Guido Höner, Top agrar
Jan-Martin Küper, Top agrar
|
Ocjena žirija
Sonda za uzimanje uzoraka tla Andreasa Bertscha jednostavna je i vrlo efikasna inovacija koja olakšava vađenje uzoraka tla i pridonosi uštedi vremena. Sondu je moguće izraditi za vrlo kratko vrijeme i primijeniti je na mnogim gospodarstvima.
|
Tekst prevela i priredila: mr. sc. Marija Ševar, dipl. ing. agr.
načelnica Odjela za ekološku i integriranu poljoprivredu
Hrvatska poljoprivredna komora
Javna poljoprivredna savjetodavna služba
0 comments
Write a comment