Obavijest proizvođačima šljiva 24.04.2013.

Dana 18. travnja o.g. na središnjem dijelu Županije je cvatnjom započela sorta šljive stanley. Proteklih je 5 dana obilježilo sunčano i toplo meteorološko razdoblje s najvišim vrijednostima temperature zraka u okolici Čakovca između +18,5 °C i +24,5 °C. Meteorolozi u narednih 5 dana još uvijek najavljuju slične uvjete, uglavnom toplo uz malu vjerojatnost oborina u količinama do 2 mm krajem ovog tjedna. U takvim uvjetima očekujemo relativno brzu cvatnju koštičavog voća, od kojih su najranije ocvale marelice i breskve, a trenutno cvatu ili cvatnjom završavaju šljive i rane sorte trešnje.

U uvjetima toplog i suhog razdoblja tijekom cvatnje ovih voćnih vrsta bilježimo smanjenu opasnost od najopasnije n gljivične bolesti: monilijske paleži cvata i rodnih grančica (Monilinia laxa), ali se tijekom sunčanog i toplog razdoblja pojavljuju štetni organizmi životinjskog podrijetla – u koštičavim voćnim vrstama to su lisne uši (Aphidae), štetni tripsi (Thrips spp.) i voćne osice (Hoplocampa spp.). Na šljivama se tijekom cvatnje gotovo svake sezone pojavljuju šljivine osice. Napadaju tek zametnute plodove, pa na nezaštićenim stablima ubrzo nakon cvatnje primjećujemo masovno otpadanje tek zametnutih plodova šljiva.

Stoga vlasnicima šljiva preporučujemo pregledati zdravstveno stanje cvjetnih organa ili tek zametnutih plodova a završetkom cvatnje odnosno početkom masovnog otpadanja latica planirati primjenu insekticida. Populacija šljivinih osica se može pratiti bijelim ljepljivim pločama. Suzbijanje šljivinih osica preporučujemo isključivo u ranim jutarnjim ili večernjim satima, odnosno u doba dana kada pčele medarice ne lete. U našoj su zemlji u tu svrhu registrirani pripravci na osnovi alfa-cipermetrina (npr. Fastac 10 SC ili Direct SC i slično), ali isti nisu dopušteni u integriranoj proizvodnji (skupina sintetskih piretroida). Moguće je koristiti neki od insekticida navedenih u Tablici 1. (svi navedeni pripravci vrlo učinkovito suzbijaju voćne osice, a pripravci Mospilan i Actara su također vrlo učinkoviti na početnu populaciju lisnih uši). U integriranoj proizvodnji šljiva nemamo registriranih pripravaka za suzbijanje šljivinih osica, ali se može koristiti Calypso 480 SC koji je registriran za suzbijanje drugih nametnika.

Tablica 1. Pripravci dopušteni za suzbijanje štetnih osica (Hoplocampa) u integriranoj proizvodnji voća (www.mps/poljoprivreda/integrirana):

 

Voćna vrsta
Djelatne tvari
Pripravci
Broj primjena
 
jabuka
tiakloprid
Calypso 480 SC
2x
acetamiprid
Mospilan 20
2x
tiametoksam
Actara 25 WG
2x
kruška
tiakloprid*
Calypso 480 SC
2x
acetamiprid*
Mospilan 20
2x
šljiva
tiakloprid*
Calypso 480 SC
 

*djelatne tvari dopuštene za suzbijanje lisnih uši (Aphidae), ali su istovremeno vrlo učinkovite na voćne osice!

Voćne osice također napadaju i druge kulture, napose jabuku i krušku, a optimalni rokovi njihova suzbijanja se poklapaju sa završetkom cvatnje, odnosno na šljivama i kruškama kalendarski su nešto raniji nego na jabukama.

Dobro je navedenim insekticidima protiv šljivinih osica dodati i neki površinski fungicid za zaštitu šljiva protiv bolesti lišća (npr. šupljikavost, hrđa, narančasta pjegavost) npr. sredstva osnovi mankozeba, npr. Dithane M-45 (0,2-0,25 %) ili kaptana, npr Captan WP 50 (0,25 %) i slično. Kako meteorolozi u narednih 5 dana ne najavljuju prohladno-vlažno razdoblje, ove sezone ne očekujemo uvjete za rani razvoj monilijske bolesti šljiva (Monilinia laxa) i drugih koštičavih voćaka već tijekom ili krajem cvatnje.

 

mr. sc. Milorad Šubić
e-mail:
milorad.subic@savjetodavna.hr

Pripremi za ispis