Radionica sa proizvođačima jabuka u Brodskom Drenovcu
Planirani dolazak je bio u 9.00 sati u voćnjaku g. Matijevića koji nas je informirao i objasnio da posjeduje 8 ha voćnjaka jabuka, te da je sasvim slučajno ušao u voćarstvo koje mu je kasnije preraslo u ljubav i posao. Širio se postupno (hektar po hektar) kako mu je financijska situacija dozvoljavala jer nije želio ulaziti u kredite. Voćnjaci su većinom posađeni na podlozi M 106 a posjeduje i nešto nasada na podlozi M 9. Uz voćnjake je uvidio i potrebu za skladišnim prostorom te je jednu staru šupu prenamijenio u hladnjaču (koju smo pogledali). Stjepan navodi da mu to nije bila velika investicija jer je samo na postojeće zidove i strop stavio izolaciju te kupio uređaj za hlađenje. Hladnjača je kapaciteta 100 tona što, kako kaže, zadovoljava njegove potrebe prodaje. U budućnosti bi želio i dalje podizati nove nasade, uložiti u sustav za navodnjavanje, ali samo ako se situacija na tržištu jabuka popravi sa otkupom i naplatom. Obišli smo tri nasada g. Matijevića.
Kod gospodina Aladrovića imamo jedan potpuno drugačiji pristup. Voćnjaci u površini od 11 ha su uglavnom (ima i na podlozi M 106) posađeni na slabo bujnoj podlozi sa odmah postavljenim navodnjavanjem. Naravno da ovakve podloge i zahtijevaju navodnjavanje jer u sušnim godinama kakve su prošle bile ne bi mogle iznijeti visoke urode. Zanimljiva je stvar da su cijepljene sadnice odmah posađene na stalno sadno mjesto (bez jedne sezone u rasadniku) što se pokazalo jako dobro za razvoj krošnje. Najimpresivniji nasad je na brdu iznad Brodskog Drenovca gdje je 8 ha jabuka sa sustavima za navodnjavanje i tek postavljenom protugradnom mrežom. U podnožju nasada su dvije lagune koje se preko zima napune oborinskim vodama te se u ljetnom periodu koriste za navodnjavanje. U prošloj godini je na 6 ha proizvodnih nasada bio urod od 350 tona jabuka. Kada čovjek prolazi kroz ove nasade, može reći da se ovdje koristi suvremena tehnologija uzgoja.
Svi sudionici ove radionice mogli su kroz razgovor kao i odgovore na upite dobiti detaljnu sliku oba prikazana i viđena načina proizvodnje. To obuhvaća cjelokupnu tehnologiju i pomološke postupke u tijeku jedne vegetacije (načina rezidbe, gnojidbe, povijanja grana, zaštite od bolesti, štetnika i korova, kemijske prorjede, zelene rezidbe, pripreme za berbu, berbe i skladištenja). Kroz razgovor i izmjenu iskustava naši su proizvođači jabuka dobili vrijedne informacije koje će im pomoći u budućoj proizvodnji. Ovisno o materijalnim mogućnostima sudionici radionice su mogli vidjeti dva (financijski jako različita) načina proizvodnje; ulaganje s minimalnim i maksimalnim resursima.
Držimo da je radionica bila nadasve korisna i poučna proizvođačima jabuka.
Goran Josipović, dipl. ing. agr.
poljoprivredni savjetnik
Đurđica Kšenek, dipl. ing. agr.
rukovoditeljica Podružnice
0 comments
Write a comment