Obavijest voćarima 11.03.2016.
U nasadima breskve i nektarine u kretanju vegetacije treba nastaviti sa zaštitom protiv kovrčavosti lista (Taphrina deformans) kad dozvole vremenske prilike ali više ne sa sredstvima na bazi bakra (radi moguće fitotoksičnosti) već sa pripravcima na bazi
Ditianona – Delan 700 WG
dodina – Chromodin S-65
tebukonazola+trifloksistrobin – Nativo 75 WG
difekonazola – Difcor
u propisanim koncentracijama.
I drugo koštičavo voće (šljive, višnje, trešnje) potrebno je zaštititi protiv bolesti (preventivno – kao što su rogač šljive, šupljikavost lišća) i prezimjelih stadija štetnika pripravcima na bazi bakra ili gotovim tvorničkim kombinacijama pripravaka na bazi bakra i mineralnih ulja.
Kod marelice koja je u cvatnji postoji mogućnost zaraze kroz otvoreni cvijet a pogotovo u vrijeme duljeg vlaženja bolesti Monillia laxa – bolest sušenja cvijeta i grančica te ih je potrebno zaštititi pripravcima kao što su: Signum, Nativo 75 WG, Teldor SC 500 i dr.
Pripravci na bazi bakra u koštičavom voću se smiju primijeniti samo u mirovanju vegetacije odnosno do pred početak kretanja vegetacije.
Prije upotrebe bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja potrebno je detaljno pročitati pisanu preporuku proizvođača koja se dobije prilikom kupovine u poljoprivrednim apotekama i postupiti u skladu s njom. Obratiti pozornost na – fazu razvoja pupa, količinu vode, koncentraciju sredstva za zaštitu bilja i vremenske prilike.
Napominjemo da je potrebno voditi evidenciju o uporabi sredstava za zaštitu bilja u usjevima i nasadima te da svakako poljoprivrednici ne zaborave na ovu svoju obavezu kao i zbrinjavanje ambalažnog otpada.
Sve nejasnoće i dodatne informacije proizvođači mogu provjeriti u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (ww.mps.hr).
Mira Živković, dipl. ing. agr.
Mira.Zivkovic@savjetodavna.hr
0 comments
Write a comment