Obavijest proizvođačima jabuka i krušaka! 13.04.2018.

Jabuke području naše županije nalaze se, ovisno o sorti, u razvojnoj fazi BBCH 55-59 (vidljivi cvjetni pupovi- cvjetovi u stadiju balona). Kiša koja je padala jučer i tijekom noći (12./13. travnja) ostvarila je uvjete za infekciju uzročnikom krastavosti jabuke i kruške (Venturia inaequalis).

Prognostičari za vikend najavljuju toplo vrijeme (max. temperatura 22° C) te će jabuke vrlo brzo ući u fazu pune cvatnje. Moguće oborine krajem vikenda i početkom narednog tjedna pogodovale bi razvoju nove infekcije krastavosti jabuke i kruške (Venturia inaequalis).

Za zaštitu jabuka i krušaka od krastavosti pred cvatnju, mogu se koristiti preventivni organski fungicidi na bazi ditianona (Delan 700 WDG, Delan Pro) i dodina (Chromodin S-65) koji će primijenjeni u roku 48 sati zaustaviti razvoj ostvarene infekcije (pripravke na bazi mankozeba trebalo bi primijeniti tijekom današnjeg dana).

Pripravak Chromodin S-65 treba primijeniti najkasnije do faze ružičastih pupova te voditi računa o ograničenjima prilikom miješanja s drugim sredstvima za zaštitu bilja!

U voćnjacima jabuka gdje je prethodnih godina zabilježen jak napad pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha) i vidljiv je njen razvoj iz zaraženih pupova, prije početka cvatnje mogu se primijeniti pripravci na  osnovi sumpora (Chromosul 80, Sulgran, Thiovit Jet, Kumulus DF, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Sulfolac 80 WG, Cosavet DF, Brimflo, Sumpor SC-80, Microthiol Special Disperss). Ako je u voćnjaku počela cvatnja preporučamo primjenu fungicida na bazi strobilurina (Stroby WG, Zato 50 WG, Tercel).

Pregledom voćnjaka zabilježena je pojava lisnih uši te je samo ako još nije počela cvatnja moguća primjena aficida kao što su Teppeki 500 WG ili Pirimor 50 WG (osobito u voćnjacima s visokom populacijom jabučne krvave uši (Eriosoma lanigerum) .

U voćnjacima je potrebno redovito pratiti pojavu gusjenica savijača pupova, izlazak ličinki crvenog voćnog pauka (Panonychus ulmi), lisnih uši te let jabučne osice (Hoplocampa testudinea) i moljca kružnih mina (Leucoptera malifoliella).

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida. Ambalažu sredstava za zaštitu bilja zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja. 

mr. sc. Željkica Oštrkapa-Međurečan
E-mail: Zeljkica.Ostrkapa.Medjurecan@savjetodavna.hr

Pripremi za ispis