Obavijest proizvođačima češnjaka 17.04.2018.
Pri uzgoju ozimog (zimskog) češnjaka u narednom razdoblju potrebno je planirati zaštitu od uzročnika bolesti i štetnika. Najvažniji i najrašireniji štetni organizmi koji se javljaju u usjevima češnjaka su bolesti lišća: plamenjača (Peronospora destructor) i hrđa (Puccnia allii) te štetnik češnjakova muha. Simptomi plamenjače uočavaju se u početnim stadijima razvoja, biljke zaostaju u rastu, a listovi su im zavinuti i klorotični, kasnije na listovima nastaju male svijetlo žute pjege koje za povoljnih uvjeta postaju veće. Zaražene lukovice se teško čuvaju i lako trunu. Za zaštitu od plamenjače u češnjaku registrirani su sijedeći pripravci: Neoram WG, Acrobat MZ WG, Dithane DG Neotec, Ortiva SC, Quadris i Ridomil Gold MZ WG. Osim plamenjače na nadzemnim se organima češnjaka razvija i hrđa (Puccinia) i to puno češće nego kod crvenog luka. Stoga kod suzbijanja bolesti lišća češnjaka treba birati fungicide koji su istovremeno učinkoviti na obje bolesti. Simptomi hrđe na češnjaku lako se uočavaju i to u vidu narančastih okruglih ili izduženih ispupčenja, koji u kasnijim fazama pocrne. Bolest se širi vrlo brzo i izaziva sušenje lista, a razvoju bolesti pogoduje vlažno vrijeme sa temperaturama zraka koje nisu previsoke. Za suzbijanje hrđe registriran je Difkor EC, Score 250 EC, Luna Experiance, Dithane DG Neotec i Ortiva SC.
Proizvođačima češnjaka u narednom razdoblju preporučamo postaviti u usjevu žute ljepljive ploče ili postavljati žute posude radi ulova češnjakove muhe (Helomyza lurida). U našoj zemlji nema registriranih insekticida za suzbijanje češnjakove muhe no uz pridržavanje plodoreda, pokrivanje gredica češnjaka na manjim površinama paučinastom folijom smanjuje se napad češnjakove muhe.
Za suzbijanje širokolisnih korova nakon nicanja registrirani su sljedeći pripravci: Lentagran 45 WP i Filon 80 EC. Nakon nicanja za suzbijanje jednogodišnjih i višegodišnjih uskolisnih korova dozvolu imaju: Focus ultra, Agil 100 EC i Select super.
Pripravke koristite prema uputama proizvođača ili prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Ambalažu je potrebno propisno zbrinuti uz obavezno vođene evidencije o provedenoj zaštiti.
Petra Pozder mag. ing. fitomedicine
Petra.Pozder@savjetodavna.hr
0 comments
Write a comment