Obavijest proizvođačima luka 17.04.2018.

Ovisno o rokovima sadnje, usjevi luka posađeni iz lučica nalaze se u fazi razvijenih 4 ili više listova. Upravo u fazi intenzivnog porasta potrebno je izvršiti preventivnu zaštitu luka protiv  plamenjače luka (Peronospora destructor). Porast dnevnih temperatura i najavljene oborine pogodovat će razvoju te bolesti. Fungicidi koji su registrirani za zaštitu od plamenjače u luku: Neoram WG, Acrobat MZ WG, Aliette Flash, Infinito, Ortiva, Quadris, Ridomil gold MZ pepite , Shirlan 500 sc, Zakeo 250 SC i Zaftra 250 SC.

Porastom temperatura započet će i let lukove muhe (Delia radicum). Štete rade ličinke koje prodiru u mlade lukovice i izjedaju njenu unutrašnjost zbog čega luk trune i mlade biljke propadaju. Preporuča se provođenje agrotehničkih mjera zaštite koje uključuju: uzgoj ispod zaštitnih mreža, mehaničko uništavanje i uklanjanje zaraženih listova i biljka te postavljanje žutih ljepljivih ploča za praćenje pojave štetnika. Od kemijskih mjera zaštite, jedini pripravak registriran za suzbijanje lukove muhe je NEEMAZAL- T/S koji djeluje kao regulator rasta i smanjuje plodnost ženki. Primjenjuje se 1-2 puta u vegetaciji u količini 2-3 l/ha uz utrošak vode 1000 l/ha. Karenca je 3 dana. Osim za suzbijanje lukove muhe, registriran je i za suzbijanje tripsa, muha lisnih minera i leptira u luku.

Pripravak NEEMAZAL- T/S registriran je do 29.7.2018. te je krajnji rok za prodaju i primjenu zaliha 29.7.2018.

Osim bolesti i štetnika u usjevima luka korovi nam također mogu biti ograničavajući čimbenik u proizvodnji. Kasnije tijekom vegetacije nakon nicanja korova (post-em) za suzbijanje uskolisnih (travnih) korova registrirani su slijedeći pripravci: FUSILADE FORTE, SELECT SUPER, FOCUS ULTRA. Za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova nakon nicanja luka registriran je pripravak LENTAGRAN 45 WP. Pripravci STOMP AQUA I STOMP 330E registrirani su za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova nakon nicanja.

Pripravke koristite prema uputama proizvođača ili prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Ambalažu  je potrebno propisno zbrinuti uz obavezno vođene evidencije o provedenoj zaštiti.

Petra Pozder  mag. ing. fitomedicine
Petra.Pozder@savjetodavna.hr

Pripremi za ispis