Obavijest proizvođačima oraha

Pregledom nasada oraha na više lokaliteta u Osječko-baranjskoj županiji, zabilježen je početak leta najznačajnijeg štetnika oraha – orahove muhe (Rhagoletis completa Cresson, Diptera: Tephritidae) te se za 7-10 dana može očekivati početak polaganja jaja u plodove oraha. Odrasli oblik muhe (imago) je crvenkastosmeđe boje (boja može varirati), dužine 4-8 mm sa svjetložutom glavom. Na leđnom (dorzalnom) dijelu prsišta nalazi dobro uočljiv trokutasti štitić žute boje. Krila imaga su prozirna a imaju vrlo karakterističan uzorak omeđen naizmjenično svijetložutim i crnim šarama od kojih je posljednja u obliku slova V.

Iako je štetnik u ovoj vegetacijskoj sezoni započeo let sredinom lipnja, najveća brojnost očekuje se u srpnju i kolovozu. Što je napad muhe na plodove raniji to se mogu očekivati veće štete jer napad utječe na smanjenje tržišne vrijednosti jezgre oraha (pokožica jezgre je nešto tamnija i dolazi do promjene okusa). Ličinke štetnika su žučkastobijele boje i dužine tijela 5-9 mm. Treba naglasiti kako se ličinke hrane zelenom lupinom ploda (mezokarp) a zbog svojih biološko-morfoloških odlika ne ulaze u jezgru ploda oraha. Muhe koje lete u drugoj polovici kolovoza ne prave veće štete jer je kao posljedica njihova razvoja oštećen samo dio zelene lupine ploda, dok jezgra ostaje neoštećena. Sretna je okolnost što štetnik ima samo jednu generaciju godišnje.

Prisutnost populacije orahove muhe moguće je pratiti pomoću žutih ljepljivih ploča. Najbolje mjesto za postavljanje ploča su osunčani dijelovi krošnje gdje se muha najradije zadržava. Preporuka je postavljanje 2 do 3 žute ploče po hektaru nasada. Pregled žutih ploča obavlja se 2-3 puta tjedno. Još učinkovitija metoda za praćenje leta je postavljanje žutih ljepljivih ploča u kombinaciji s atraktantom. Na tržištu RH postoje ovakove ploče koje proizvodi renomirana mađarska tvrtka Csalomon. Za sada nije određen kritičan broj ili prag štetnosti kao signal za početak zaštite ali je sigurno da bi se 5-10 uhvaćenih imaga po žutoj ljepljivoj ploči/tjedno mogao smatrati kao veći ulov. Početak šteta može se utvrditi i pregledom plodova oraha jer se na zelenoj lupini nakon uboda ženke i odlaganja jaja, pojavljuju tamne točkice sa smolom.

Preventivne mjere koje smanjuju napad štetnika u nasadima su (ako je moguća) zimska međuredna obrada tla do 20 cm dubine čime se zimske kukuljice izlažu niskim temperaturama. Nadalje, prilikom skupljanja plodova potrebno je u nasadu pokupiti sve otpale plodove a zatim naknadnom selekcijom izdvojiti zaražene plodove i spaliti ih.

Kemijske mjere zaštite odnose se na primjenu registriranih insekticida. Zaštita oraha obavlja se u nekoliko tretmana u razmaku od 7-14 dana što ovisi o vremenskim uvjetima i brojnosti uhvaćenih muha na žutim ljepljivim pločama.

Na žalost u RH (slično kao i u EU), za suzbijanje orahove muhe imamo registriran samo jedan pripravak na bazi fosmeta (Imidan 50 WG) s napomenom da su dozvoljena 2 tretmana u vegetaciji u razmaku o od 14 dana.

Za suzbijanje jabučnog savijača u orahu registrirani su pripravci na bazi fenoksikarba (Insegar 25 WG) i klorantraniliprola (Coragen 20 SC). Za suzbijanje lisnih i štitastih uši registriran je pripravak na bazi spirotetramata (Movento). Za suzbijanje jabučnog i kestenovog savijača te lisnih uši na orahu, registriran je pripravak na bazi deltametrina (Scatto) s napomenom kako se pripravak koristi od formiranja plodova do fenofaze postizanja karakteristične veličine ploda (BBCH 70-79). Navedeni pripravci nisu registrirani za suzbijanje orahove muhe ali će njihova primjena u individualnom programu zaštite protiv svih navedenih štetnika, djelovati i na smanjenje populacije orahove muhe.

Kao metoda zaštite na solitarnim stablima na okućnicama, može se koristiti metoda masovnog ulova tako da se na stablo postavi veći broj žutih ljepljivih ploča (3-10 kom.), koje se mijenjaju jednom tjedno čime će se znatno smanjiti šteta na plodovima oraha. Kako štetnik prezimi u tlu u početku leta žute ljepljive ploče mogu se postavljati samo u donjem dijelu krošnje. Postavljanjem 3-5 žutih ploča sa atraktantom po stablu mogu se znatno umanjiti štete (za veći volumen krošnje potrebno je 5-10 žutih ploča po stablu).

Važan podsjetnik: Voćari koji su u prijavi za ostvarivanje prava na državnu potporu u 2021. godini, prijavili mjeru OPERACIJA 10.1.12. Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki (KFK), podsjećaju se kako su dužni u nasadima oraha postaviti feromonske, vizualne ili hranidbene klopke za orahovu muhu (Rhagoletis completa) najkasnije do 30. lipnja a klopke moraju ostati na površini najmanje do 31. kolovoza.

Napomena: Sredstva za zaštitu bilja (SZB), potrebno je primjenjivati sukladno uputama na etiketi. Ambalažni otpad potrebno je propisno zbrinjavati te voditi evidenciju o uporabi sredstava za zaštitu bilja. Prije svake primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu, preporuča se  redovito praćenje web-aplikacije Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) Ministarstva poljoprivrede radi moguće promjene u registraciji SZB (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

 

dr.sc. Tihomir Validžić

tihomir.validzic@mps.hr

Pripremi za ispis