Obavijest vinogradarima
Prema vremenskoj prognozi sredinom tjedna se očekuju oborine te je nasade potrebno zaštititi od plamenjače vinove loze (Plasmopara viticola). Dozvoljeni preparati su Dithane M-45, Mankozeb, Star 80 WP, Manfil 80 WP, Penozeb 75 DG, Dithane DG neotec, Poliram DF, Folpan 802 Futura 50 WP, Solofol i pripravci na bazi bakra.
Podvučeni preparati su na bazi mankozeba i registracija im izlazi s 04.07.2021. i zadnji rok za primjenu zaliha je 04.01.2022.
Prema podacima agrometeoroloških stanica povoljni su uvjeti za razvoj pepelnice vinove loze (Unicinula necator). U nasadima u kojima nije provedena korektna zaštita na bobicama je moguća pojava bijele prevlake. Dozvoljeni preparati su: Vivando, Systane 24e, Folicur EV 250, Sercadis SC, Dynali EC, Luna experience, Difcor, Kusabi, Domark 40 ME, Nativo WG i dr.
U trenutku zatvaranja grozda potrebno je provesti tretiranje protiv sive plijesni (Botrytis cinerea). Dozvoljeni preparati su : Cantus, Pyrus 400 SC, Swich 62,5 WG, Teldor, Chorus 75 WG.
Gusjenice grozdovog moljca je potrebno suzbiti u fazi zatvaranja grozda dozvoljenim prepratima: Piretro natura, Sumialfa 5 FL, Cytrin max, Abanto, Avaunt, Decis 2.5 EC i Asset five.
Sukladno Odluci o određivanju demarkiranih područja u kojima se provode mjere za sprječavanje širenja i suzbijanje zlatne žutice vinove loze (NN 75/21), definirana su zaražena i sigurnosna područja (više na linku: https://nextcloud.mps.hr/s/iY9wz85Qw76nLso ).
Obaveza vinogradara je pratiti pojavnost američkog cvrčka (Scaphoideus tittanus) postavljenjem žutih ploča na srednju armaturnu žicu u redu vinograda. Ploče j potrebno zamijeniti svaka 2 – 3 tjedna i kontrolirati ulov odraslih jedinki. Po vinogradu su potrebne 1 – 2 ploče. U slučaju da se na žutim pločama utvrdi prisutnost odraslih oblika američkog cvrčka, potrebno je provesti tretiranje krajem srpnja ili početkom kolovoza. Kod navedenih tretiranja je potrebno povesti računa o karenci primijenjenih sredstava.
Zbog zaštite pčela važno je da se tretiranje obavlja tek po završetku cvatnje, u doba dana kad pčele ne lete te da u vinogradu prije primjene insekticida bude pokošen cvjetni podrast.
Vinogradari su obvezni tijekom vegetacije provoditi vizualne preglede vinove loze. U slučaju da se utvrde simptomi fitoplazmi odmah izvijestiti Fitosanitarnu inspekciju ili Hrvatsku agenciju za poljoprivredu i hranu – Centar za zaštitu bilja ili Upravu za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva Ministarstva poljoprivrede.
Pored navedenih mjera, posjednici vinograda trebaju uništavati pavitinu (Clematis vitalba) kao domaćina američkog cvrčka i uklanjati oboljele trsove zajedno s korijenom. Uz to, bitno je krčenje zapuštenih i zaraženih vinograda u demarkiranom i nezaraženom području.
Sredstva za zaštitu bilja se trebaju primijeniti po uputama proizvođača u skladu s FIS –om. Informacije o registriranim sredstvima dostupne su putem internet tražilice http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Primjenu sredstava za ZB mogu provoditi samo osobe s položenim ispitom o sigurnim rukovanju pesticidima te s po propisima pregledanim uređajima. Ambalaža sredstava za ZB se mora čuvati i odložiti na propisan način na za to unaprijed dogovorenim mjestima uz prateći list. Obavezno je vođenje i čuvanje Evidencije za uporabu sredstava za zaštitu bilja – čuvati 3 godine u konvencionalnoj proizvodnji i 5 godina u ekološkoj proizvodnji.
Sanja Mastelić-Ivić, dipl.ing.agr.
Sanja.mastelic-ivic@mps.hr
0 comments
Write a comment